Money transfer to Poland 4.7200 -0.21% 

Money transfer to G. Britain 4.8690 0.00% 

Money transfer to Poland 4.7200 -0.21% 

Money transfer to G. Britain 4.8690 0.00% 

News


04-04-2016

We have introduced VISA card payments as an additional option for transfers up to 100 GBP.

If you would like to make a transfer to Poland up to 100 GBP (or to Great Britain up to 500 PLN), as well as online transfers from your account, we are now also accepting VISA card payments. Instead of logging into your online banking to send us money, all you have to do is enter your card number, and a transfer will be made automatically. We hope that this option will be much more convenient for some of our customers. In the future, we will also introduce MasterCard payments.

Make a VISA card payment now

15-03-2016

REALISATION TIME OF TRANSFERS

The current transfer realisation time is a few minutes up to an hour.

Try our services now!

31-08-2014

OSTRZEŻENIE!

Prosimy o zachowanie ostrożności w trakcie zlecania przelewów w naszym systemie i każdorazowo upewnienie się przed zatwierdzeniem transakcji w England.pl, że widoczny na ekranie numer rachunku bankowego jest tym samym rachunkiem na który powinien zostać zrealizowany Państwa przelew.

Związek Banków Polskich ostrzega przed nowym szkodliwym oprogramowaniem w sieci. Istnieje ryzyko zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem – Banapter, które umożliwia przestępcom podmianę rachunku bankowego. Do zainfekowania komputerów przestępcy wykorzystują, wysyłane na zasadzie spamu, wiadomości e-mail. Treść wiadomości e-mail nakłania ich odbiorców do otwarcia załączników np. w pdf lub jpg.
Nazwa załączników może zawierać w sobie informacje sugerującą otrzymanie np. niezapłaconej faktury VAT, informację o przesyłce kurierskiej itp. Po otwarciu załącznika następuje zainfekowanie komputera, co skutkuje później podmianą rachunku odbiorcy na rachunek bankowy oszustów.

News

Transactions over
10,000 GBP:

to Poland4.7800 

to UK4.8270 

Negotiations available
from 2,000 GBP


Call us to get the best exchange rates! >

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?