Jak zarejestrować limited company w UK?

Jeżeli podjąłeś już decyzję jaką działalność gospodarczą chcesz prowadzić, to poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak zarejestrować limited company w UK. Rejestracja działalności w UK jest bardzo prosta i szybka, zanim jednak do niej przystąpimy koniecznie musisz najpierw przemyśleć kilka spraw dotyczących nazwy, adresu, siedziby firmy, wysokości kapitału założycielskiego, kto będzie dyrektorem oraz jaki będzie główny rodzaj działalności firmy . Limited Company ma oddzielną od jej właścicieli osobowość prawną. Może być ona założona zarówno przez jedną, jaki i kilka osób, a także przez inne firmy czy organizacje.

Certificate_of_Incorporation

Rejestracja Limited Company

Proponuję wejdź na stronę Companies House ( https://www.gov.uk/register-a-company-online) i wypełnij formularze online, zamiast wysyłać jego papierową wersję. Cała rejestracja zajmuje kilka minut i kosztuje 15 funtów płatne, na koniec rejestracji kartą lub przez Pay Pal. Przed rejestracją musisz najpierw zalogować się do Companies House używając swojego adresu e-mail i wymyślonego hasła.

Nazwa

Nazwa, to jedna z pierwszych rubryk do wypełnienia, i jedna z ważniejszych decyzji. Nie każde słowa mogą i nadają się na nazwę. Przede wszystkim musisz się upewnić, że żadna firma już jej nie używa, dlatego przed wyborem nazwy przede wszystkim sprawdź Company Name WebCHeck ( https://www.gov.uk/get-information-about-a-company)

Warto również sprawdzić Trade Marks Register ( https://www.gov.uk/search-for-trademark) w którym są rejestrowane znaki towarowe, to może ciebie w przyszłości ochronić przed przykrymi niespodziankami np. aby po kliku latach ciężkiej pracy marketingowej, nagle nie przyszło pismo od jakiegoś prawnika, że naruszasz cudze znaki towarowe.

Nawet jeżeli wymyślona przez ciebie nazwa nie istnieje w rejestrach, to nie możesz wybrać zupełnie dowolnej nazwy, są tu pewne ograniczenia. Przede wszystkim nazwa firmy musi się kończyć słowem Limited lub Ltd. Nazwa nie może sugerować powiązania z brytyjskim rządem, czy samorządem lokalnym, itp. Nie może być również w nazwie zawarte pewne słowa zastrzeżone ustawowo, np. dla pewnego typu organizacji, przykładowo.: Association , Bank, Banking, Britain, British, Chamber of commerce, Charity, Co-operative, Dental, Health service, Queen, Institute czy Tribunal, itp. Nie wolno również używać słów, które mogłyby być przestępstwem, obraźliwe, czy zawierające niektóre pewne znaki czy symbole w nazwie.

Adres

Musisz zdecydować gdzie będzie główna siedziba firmy w Anglii i Walii, Szkocji czy Irlandii Północnej. Adresem może być wynajęte biuro czy magazyn, ale również na początek może to być twój adres domowy. Musi to być jednak fizyczny adres, nie może być, skrytka pocztowa. Mogą być jednak tzw. wirtualne adresy wynajęte w firmie dostarczającej takich adresów.

Dyrektor

Limited Company musi mieć minimum jednego dyrektora. Dyrektorem może być jakakolwiek osoba, jakiejkolwiek narodowości, która ukończyła przynajmniej 16 lat i która nie jest sądownie pozbawiona prawa wykonywania funkcji dyrektora, oraz nie ogłosiła bankructwa. Przy rejestracji musisz podać pełne dane dyrektora, łącznie z jego numerem paszportu, narodowością i adresem zamieszkania.

Kapitał założycielski

Możesz zarejestrować firmę z kapitałem wysokości 1 funta. Pamiętaj jednak, że przy pewnych regulowanych działalnościach jest wymagany minimalny kapitał (np. dla instytucji płatniczych minimum 25 000 GBP). Wysokość kapitału założycielskiego będzie widoczna w publicznych rejestrach, więc jeżeli zamierzasz prowadzić jakąś prestiżową działalność, warto pomyśleć o jego podwyższeniu.

Po zakończeniu rejestracji i pozytywnej weryfikacji podanych danych przez Companies Hause otrzymasz Certificate of Incorporation. Będzie to potwierdzenie twojej rejestracji, nazwy firmy, daty jej założenia, czy jest to limited company, czy np. spółka akcyjna, oraz pod jakim prawodawstwem firma działa tzn. England i Wales, Scotland czy Northern Ireland.

Zgodnie z przepisami Companies Act 2006 powinieneś na końcu oznaczyć nazwą firmy miejsce wykonywania działalności gospodarczej, a nazwa i adres firmy musi być prezentowany na firmowej papeterii, stronie www, fakturach i rachunkach.

Powodzenia.

Autor: Romek Remus, England.pl