Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Świąteczne zwyczaje w Polsce i w UK

Mince pies – tradycyjne angielskie
ciasteczka bożonarodzeniowe
 

Przygotowania do Świąt często trwają już od początku grudnia – stworzenie kalendarza adwentowego, pieczenie pierniczków na choinkę, rozterki nad wyborem prezentów i mnóstwo innych czynności towarzyszących "świątecznej gorączce". Jednak w szczęśliwym i pogodnym przeżyciu Bożego Narodzenia najbardziej pomaga spędzenie tego czasu w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Sprzyja temu pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych.

Drzewko znane na całym świecie!

Choinkowy zwyczaj jest znany niemal na całym globie, choć zdarza się, że w niektórych odległych zakątkach przyjmuje bardzo oryginalne formy. W Polsce tradycja stawiania choinek w domach rozpowszechniła się na dobre w XVIII w. Jednak już znacznie wcześnie w naszym kraju przybierano domy na Wigilię Bożego Narodzenia. W izbie zawieszano przyozdobione iglaste gałązki oraz ustawiano snopki zboża. Obecnie w Polce chyba nie da znaleźć się nikogo, kto nie słyszałby o świątecznym drzewku.

W Wielkiej Brytanii zwyczaje dotyczące strojenia choinki są niemal identyczne jak nad Wisłą. Oprócz mieszkań można zobaczyć je w wielu innych przestrzeniach publicznych, rynkach, wystawach sklepowych czy alejkach marketów.

Tymczasem w egzotycznych krajach świerk często zastępowany jest przez różne tropikalne drzewa. W Burundi tradycyjną bożonarodzeniową choinkę wyparły bananowce. Znaleźć je można w każdej szopce w tym kraju. Zgodnie z lokalną tradycją symbolizują one szacunek, z jakim witany jest rodzący się Jezus. Banan jest w Burundi symbolem przywitania gościa, dlatego nawet gdy prezydent kraju udaje się z wizytą do jakiegoś miasta, to trasę jego przejazdu dekoruje się młodymi bananami. Natomiast w Indiach w tej roli występują drzewka mango. Tak samo przybiera się je bombkami, lampkami i słodkościami.

Potrawy świąteczne

Dawniej podczas wigilii zarówno w Polsce jak i w UK przestrzegano post. Mimo że obecnie nie ma już takiego wymogu, to w wielu domach w Polsce zachował się ta tradycja i na wieczerzę wigilijną nie przygotowuje się żadnych dań mięsnych. W Wielkiej Brytanii zwyczaj ten zanikł niemal zupełnie dlatego, że nie obchodzi się już tutaj Wigilii. Święta rozpoczynają się od obfitego śniadania 25 grudnia.

Z tego powodu na Wyspach zniknęły też inne elementy, które wplecione są w polski wieczór wigilijny, takie jak np. oczekiwanie na pierwszą gwiazdę na niebie, która ma symbolizować Gwiazdę Betlejemską prowadzącą pasterzy i mędrców do miejsca narodzin Jezusa. Prawie zupełnie nieznana jest też nasza tradycja dzielenia się opłatkiem.

W Polsce na 12 dań wigilijnych zazwyczaj składa się: barszcz czerwony z uszkami, karp, śledzie, kapusta z grochem, kompot z suszu, pierogi z kapustą i grzybami, kluski z makiem, zupa grzybowa, biała fasola z cebulką, paszteciki z grzybami, piernik oraz makowiec. Tymczasem na wschodzie kraju jedną z najważniejszych potraw jest kutia – czyli pszenica lub jęczmień zaprawiane miodem, migdałami i śliwkami. Nie można zapominać też o słynnym polskim bigosie, który podawany jest następnego dnia.

Natomiast w Wielkiej Brytanii, w zależności od regionu, część tradycyjnych potrawy nieco różni się od siebie. W Anglii starym zwyczajem jest podawanie „Mugga”, czyli owsianki z miodem. W Szkocji przygotowuje się „Athol Brose” – owsiankę z whisky, a w Walii „Calennig” – jabłko, ustawione na trójnogu z patyczków, naszpikowane migdałami, goździkami i innymi przyprawami. Dania wspólne dla całej Wyspy to: indyk z farszem (ale podawanym osobno) oraz brukselka, pudding na gorąco - czyli gotowana na parze masa z suszonych owoców, bułki tartej i łoju, serwowany z sosami na bazie brandy lub rumu, zimna wędlina, mince pies - czyli ciastka nadziewane suszonymi owocami, lukrowany tort oraz czekoladowa rolada.

Święty Mikołaj, prezenty i inne zwyczaje

Na brytyjskich wyspach, zgodnie z tradycją, dzieci stawiają w przedsionku lub w salonie (living room) buty lub pończochy, a św. Mikołaj napełnia je w nocy podarkami. Prezenty rozpakowuje się rano 25 grudnia. Zamiast nazwy św. Mikołaj (Santa Claus) często pojawia się tutaj określenie Father Christmas.

W Polsce dzieci też czekają na Świętego Mikołaja - ale dzień wcześniej, bo w wieczór wigilijny. Zamiast pończoch prezenty lądują u nas pod choinką, często w wielkim worku, w którym zostawił je pędzący dalej na saniach z reniferami rubaszny brodacz.

W UK rozpowszechniona jest też tradycja wysyłania i rozdawania rodzinie, sąsiadom, przyjaciołom i znajomym kartek świątecznych. Jest to zwyczaj tak popularny, że na jedną osobę przypada średnio kilkanaście pocztówek!

Święta w domu czy w pubie?

Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii stało się przede wszystkim dniami wolnymi od pracy, podczas których można dostać prezenty, spotkać się z rodziną i znajomymi w otoczeniu świątecznych dekoracji. W praktyce jest to okres przepełnionych pubów i lokali gastronomicznych. Pierwszy dzień Świąt, z punktu widzenia cateringu i sprzedaży alkoholu, jest najlepszym dniem handlowym w ciągu całego roku. Znaczna cześć Brytyjczyków na świąteczny posiłek udaje się do restauracji. O godzinie 15.00 cały kraj zamiera przed telewizorami. O tej porze królowa wygłasza doroczne, dziesięciominutowe przemówienie do swoich poddanych. W pubach i innych lokalach zapada wtedy na moment względna cisza i niemal wszyscy koncentrują się na ekranie.

Drugi dzień (Boxing Day) to przede wszystkim wielkie wyprzedaże. Kuszące przecenami markety i galerie handlowe wypełnione są zazwyczaj już od rana tłumami klientów. Szaleństwo zakupów ogarnia wówczas sporą część Wyspy.

W Polsce nie przyjęła się moda chodzenia po pubach ani sklepowych wyprzedażach. Święta w naszym kraju mają przede wszystkim rodzinny i religijny charakter. Mszą, podczas której co roku najbardziej zatłoczone są kościoły jest pasterka, a Wigilia oraz 25 i 26 grudnia to czas spędzany głównie w domu przy wspólnym stole z rodziną i najbliższymi. W tym okresie nasza tradycja świąteczna jest tak silna, że póki co, z powodzeniem opiera się postępującej globalizacji.

 

Opracowanie: Małgorzata Solińska, England.pl, 20.12.2018

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?