Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9250 0.20% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9250 0.20% 

#Polanding, czyli jak „wylądowaliśmy” w Wielkiej Brytanii

Trwa akcja polskiej ambasady w Londynie pod nazwą "#Polanding - My Polish Landing in UK". Udział mogą w niej wziąć wszyscy Polacy, nie tylko mieszkający obecnie w UK, ale również ci, którzy przebywali na Wyspach w przeszłości. Projekt został przygotowany z okazji 100-lecia istnienia Polskich Sił Powietrznych. Celem kampanii jest pokazanie różnorodnych historii i przedstawienie wkładu Polaków w życie, kulturę i gospodarkę brytyjską - nie tylko teraz ale także na przestrzeni minionego wieku.

Na czym polega akcja i jak można się w nią zaangażować?

Zasady są bardzo proste: należy sfotografować się lub sfilmować, a następnie wrzucić materiał na portal społecznościowy Twitter lub Facebook z hasztagiem #Polanding.  Informacja umieszczona na stronie Ambasady RP mówi:

„Opowiedz, jak znalazłeś się w Wielkiej Brytanii, co Cię tu sprowadziło i gdzie się znajdujesz: przy pomniku niedźwiedzia Wojtka w Edynburgu czy w Ognisku Polskim w Londynie. Sfotografuj się lub sfilmuj i opublikuj materiał na portalach społecznościowych Facebook i Twitter, używając biało-czerwonego filtra (tylko przy zdjęciach na Facebooku) dostępnego tutaj oraz hasztagu #Polanding.

Na zdjęciu możesz być z rodziną lub przyjaciółmi. Zaproś do udziału w akcji swoich znajomych spoza Polski i ciesz się z nami polskością, lotnictwem oraz niepodległością.”

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez polską placówkę dyplomatyczną w Londynie, w kampanii mogą wziąć udział zarówno Polacy mieszkający na Wyspach obecnie, jak i ci, którzy przebywali w Zjednoczonym Królestwie w przeszłości. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że autorzy najciekawszych zgłoszeń otrzymają okolicznościowe upominki.

Założenia kampanii #Polanding

Celem projektu jest pokazanie różnorodnych historii i przedstawienie wkładu Polaków w życie, kulturę i gospodarkę brytyjską - nie tylko teraz ale także na przestrzeni prawie całego minionego wieku. Akcja została przygotowana z okazji 100-lecia istnienia Polskich Sił Powietrznych.

Z tego powodu specjalny akcent został postawiony właśnie na nasze barwy lotnicze. Ambasada RP w Londynie zachęca:

„W związku z 100. rocznicami odzyskania niepodległości przez Polskę, pierwszego lotu bojowego Polskich Sił Powietrznych (5 listopada 1918 r.) oraz uznania biało-czerwonej szachownicy jako oficjalnego symbolu Polskich Sił Powietrznych (1 grudnia 1918 r.), Ambasada RP w Londynie zachęca Polaków do włączenia się w kampanię „#Polanding – My Polish Landing in UK”. (...) Opowiedz nam swoją historię „lądowania” w Wielkiej Brytanii i wygraj upominek! Zrób sobie zdjęcie z biało-czerwoną szachownicą lotniczą lub nakręć krótki film i podziel się nim z nami. ”

Projekt „Polanding”, oprócz uczczenia 100-lecia Polskich Sił Powietrznych, ma na celu także przypomnienie o dokonaniach i poświęceniach naszych rodaków poniesionych dla Zjednoczonego Królestwa, poczynając już od czasów Wielkiej Wojny i wspólnej walki w ramach Ententy. Następnie przez kluczową rolę, jaką żołnierze znad Wisły - a zwłaszcza polscy piloci, odegrali podczas II wojny światowej - ratując Wielką Brytanię przed niemiecką inwazją. Aż po czasy współczesne, kiedy pracowitość i przedsiębiorczość polskich emigrantów na Wyspach jest istotnym wkładem dla miejscowej ekonomii.

Spektakularny początek polskiego lotnictwa!

Stefan Stec i jego Fokker E.V
Por. Stefan Stec za sterami Fokkera E.V

Historia Polskich Sił Powietrznych zaczyna się wraz z końcem I wojny światowej i odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Aczkolwiek polskie barwy lotnicze powstały już kilka lat wcześniej. Było to wówczas dzieło porucznika Stefana Steca, który sam wymyślił ten symbol i umieścił go na maszynie, którą latał podczas wojny, w czasach kiedy naszego kraju nie było jeszcze na mapach. Następnie w 1918 r., na przejętym od Niemców samolocie Fokker E.V, namalował biało-czerwoną szachownicę i w tym samym roku uzyskał pierwsze historyczne zwycięstwo powietrzne w lotnictwie polskim - zestrzeliwując austriacki myśliwiec. Stworzony przez por. Steca znak, od 1 grudnia 1918 r., stał się oficjalnymi barwami Polskich Sił Powietrznych, a pilotowanej przez niego maszynie, w nowo utworzonej eskadrze myśliwskiej, nadano numer 001.

 

Opracowanie: Małgorzata Solińska, England.pl, 05.12.2018

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8564 

Do W. Brytanii4.8864 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?