Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Brytyjskie upały pomogły odnaleźć skarb

 

Zdjęcia wykonane przez satelity pokazują, że krajobraz Zjednoczonego Królestwa, na skutek długotrwałej fali upałów, w niektórych miejscach zaczyna przypominać… pustynię! Rekordowo gorące lato na Wyspach doprowadziło nie tylko do suszy, widocznej przede wszystkim na trawiastych terenach, ale dzięki temu także odsłoniło pozostałości dawnych osad datowane nawet na 5.000 lat przed Chrystusem. 

Największa susza od 60 lat

Met Office, w opublikowanym ostatnio raporcie twierdzi co prawda, że największe upały mamy już za sobą, jednak bardzo gorące lato pozostawiło po sobie coś więcej niż suszę.

Fala nietypowych jak na Zjednoczone Królestwo temperatur, spowodowała, że zdjęcia UK wykonane z kosmosu, które dotychczas pokazywały zielone Wyspy, stały się głównie brązowym, wysuszonym krajobrazem. Brytyjskie biuro meteorologiczne poinformowało:

- Nie można nie zauważyć braku deszczu, który w wielu miejscach nie padał przez 10, a nawet i 12 tygodni. Widać to nawet z kosmosu.

Tegoroczny sezon letni jest najcieplejszym oraz najbardziej suchym okresem w historii pomiarów meteorologicznych w UK. Średnia ilość opadów w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wynosiła 47 mm, co jest najniższym wynikiem od początku badań, które prowadzone są od 1961 r.

Unikatowy skarb sprzed 7.000 lat!

Starożytne osady w Wielkiej Brytanii

Dzięki zdjęciom robionym z kosmosu, na wysuszonych terenach zauważono dziwne ślady. Po dokonaniu rozpoznania okazało się, że regularne kształty i linie wyłaniające się spod wysuszonej roślinności, to pozostałości starożytnych osad i dróg. Archeolodzy oszacowali wstępnie odkrycia na okres nawet 5.000 lat przed Chrystusem!

Na części zdjęć wykonanych przez satelity wyłonił się obraz bardzo zaawansowanej, jak na owe czasy, infrastruktury. Zdjęcia pokazują sporą liczbę osad, prawdopodobnie w znacznej mierze ufortyfikowanych. Co więcej ze wstępnych oględzin wywnioskowano, że był to zalążek sprawnie działającego mechanizmu państwowego, z bardzo dobrze rozbudowanym systemem dróg, łączących ze sobą większość osad i gospodarstw.

Miasta starożytnych osadników

Na obecnym etapie ekspertom udało się dostrzec ślady ukazujące miejsca zamieszkania ludzi z epoki brązu oraz żelaza, a także budowle sprzed 5 tysięcy lat. Znaleziono też farmę z czasów rzymskich. Archeolodzy zaznaczają, że to wyjątkowe odkrycie należy przypisać przede wszystkim efektom suszy – fragmenty osad pozostawione w ziemi stały się widoczne, gdy pokrywająca je warstwa roślinności wyschła w wyniku upałów. Dzięki temu, z lotu ptaka można było wyraźnie zobaczyć rowy czy resztki ścian, grobów i dróg, które kiedyś stanowiły cześć danej osady.

Szef ekipy naukowców z Historic England, Duncan Wilson, powiedział:

- Upalna pogoda zapewniła doskonałe warunki dla naszych archeologów pracujących w terenie, którzy teraz mogą zobaczyć to, co kryje się pod warstwą ziemi. Odkrycie pradawnych farm, osad i neolitycznych budowli jest ekscytujące. Wyjątkowa pogoda odsłoniła przed nami w tym samym czasie cały teren, a nie tylko jego fragmenty – poinformował Duncan.

Wśród nowych odkryć znajdują się budowle neolityczne niedaleko Clifton Reynes w Milton Keynes. Okazało się, że jedna z nich była ukryta pod pozostałościami średniowiecznych zabudowań. Wiele odsłoniętych przez suszę dróg sprzed 5 tys. lat było przeznaczonych dla procesji i należą one do jednych z najstarszych śladów datowanych na 3000 do 3600 r. przed Chrystusem.

 

Opracowanie: Małgorzata Solińska, England.pl, 16.08.2018

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7300 

Do W. Brytanii4.7790 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?