Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Rząd proponuje warunki pozostania w UK po Brexicie

Rząd Theresy May ujawnił w czwartek od dawna oczekiwane zasady na jakich obywatele Unii Europejskiej będą mogli ubiegać się o stały bezterminowy pobyt (settled status) w Wielkiej Brytanii po jej wystąpieniu ze struktur Unii w marcu przyszłego roku. I choć możemy zapewne spodziewać się pewnych niewielkich zmian w ustaleniach, to podane do opinii publicznej informacje są na obecnym etapie dość konkretne i wypracowane. Oczywiście „oferta” jest częścią negocjowanego obecnie z Unią pakietu i wejdzie w życie tylko razem z nim. Szacuje się, że procedury obejmą około 3,5 miliona osób innych narodowości zamieszkujących na stałe w UK. Po spełnieniu ustanowionych przez rząd kryteriów będą oni mogli mieszkać i pracować na Wyspach tak jak dotychczas.

„Trzy proste pytania”

Ministerstwo spraw wewnętrznych (Home Secretary) ujawniło, że każdy, kto zechce ubiegać się o status będzie musiał przejść przez trzystopniową aplikację online:

  1. Najpierw trzeba będzie potwierdzić swoją tożsamość i narodowość wysyłając w tym celu odpowiedni dokument, zazwyczaj paszport. Ci, którzy posiadają system Android będą mogli skorzystać z dostępnej tam aplikacji, zeskanować paszport i wysłać elektroniczną kopię do Home Office`u.
  2. Następnie należy udowodnić, że spełnia się wymogi osiedlenia, tzn., że dana osoba przebywa legalnie w UK przez minimum pięć lat (końcowa data tego okresu liczy się do 31 grudnia 2020 roku, będzie to koniec tzw. okresu przejściowego). System podatkowy (HMRC) oraz Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) będą automatycznie sprawdzane w poszukiwaniu danych o długości pobytu i sami aplikujący nie będą musieli zbierać i dostarczać dokumentów z tych instytucji. Akceptowane będą także rachunki za Council Tax i media oraz np. umowy wynajmu mieszkania, wyciągi z rachunku bankowego, list od pracodawcy.
  3. Na końcu konieczne jest przejście procedury sprawdzenia karalności. Osoby, które mają za sobą roczny lub wyższy wyrok więzienia muszą liczyć się z odrzuceniem aplikacji o pobyt w UK.

Kontrowersje

Cała procedura, by uzyskać „settled status” będzie kosztowała aplikujących 65 funtów za każdą osobę dorosłą i 32 funty za dziecko. Sprzeciw wobec takiego rozwiązania zgłosili negocjatorzy Unii Europejskiej, którzy postulują, że powinna ona być darmowa, a nie być karą finansową dla osób, którym w dodatku odmówiono prawa głosu w referendum. Brytyjczycy bronią się, że jest to i tak kwota, która nie pokryje kosztów systemu, którego wartość szacują na 300 milionów funtów.

Rząd rozważa również inne opcje związane z pierwszym etapem, czyli identyfikacją osób, tak by nie było konieczne wysyłanie dokumentów, na razie nie podano jednak szczegółowych rozwiązań. Obawy związane z wysyłką paszportów są uzasadnione, tylko w 2016 roku zaginęło ich podczas przesyłki do lub z agencji rządowych ponad 600.

Jeśli jesteś w UK krócej niż 5 lat

Dla tych, których pobyt w UK do dnia 31 grudnia 2020 roku będzie krótszy niż pięć lat przewidziano „pre-settled” status, który pozwoli im bez przeszkód pozostać w kraju tak długo, aż osiągną wymagany okres czasu. Ci, którzy wjadą do UK w samej końcówce roku będą mieli czas do czerwca 2021 by wypełnić aplikację związaną ze statusem. Do wszystkich, których aplikacja będzie rozpatrzona pozytywnie będą mogli w przyszłości dołączyć członkowie rodziny mieszkający dotychczas poza granicami UK.

Przedstawiciele władz zapewniają, że załatwienie całej procedury określanej jako „krótka, prosta i przyjazna dla użytkownika” będzie kwestią dni, jeśli nie liczyć oczywiście odesłania paszportu. System, oczywiście pod warunkiem wypracowania kompromisu z EU miałby zostać uruchomiony już w tym roku w ograniczonym zakresie służącym do przetestowania jego funkcjonowania, następnie w pełnym wymiarze do końca marca przyszłego roku.

Każda osoba, która pozytywnie przez niego przejdzie otrzyma numer ID, którego podanie konieczne będzie na przykład podczas wizyty u lekarza. Nie będzie to jednak żaden dokument tożsamości, który należy okazać. Uzyskanie „settled status” może być dla chętnych etapem do wystąpienia o obywatelstwo i usunie dotychczasową formułę „permanent residency”.

 

Opracowanie: Małgorzata Solińska, England.pl, 22.06.2018

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?