Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Czy Wielka Brytania zdąży z negocjacjami? Do Brexitu został już niecały rok…

29 marca 2019 roku Zjednoczone Królestwo przestanie być członkiem Unii. Jednak czasu w gruncie rzeczy jest znacznie mniej, ponieważ po zakończeniu prac na linii Londyn-Bruksela, porozumienie musi być jeszcze ratyfikowane zarówno przez parlament brytyjski jak i parlamenty wszystkich 27 państw członkowskich UE. Dlatego, zgodnie z ustaleniami negocjacje powinny zakończyć się w październiku br. David Davis deklaruje, że projekt umowy jest już gotowy w 80-90 procentach.

Formalnie 2-letni okres przewidziany na przeprowadzenie procesu Brexitu mija z końcem marca 2019 r. Jednak nie jest to czas przeznaczony wyłącznie na sfinalizowanie ustaleń pomiędzy Wielką Brytanią a UE. Przed tym terminem projekt musi zostać także poddany głosowaniu w Izbie Gmin i 27 parlamentach wszystkich państw członkowskich Unii. To ta część działań może okazać się w gruncie rzeczy trudniejsza i bardziej czasochłonna.

Asekurując się, na wypadek ewentualnych perturbacji, które mogłyby prowadzić do przekroczenia tych ram czasowych, reprezentanci obu stron zgodzili się wydłużyć okres przejściowy. Według tego, co ustalili negocjatorzy, przez ten czas Wielka Brytania nie będzie miała prawa głosu w Unii Europejskiej, ale będzie mogła nadal być członkiem Jednolitego Rynku Europejskiego.

Z jednej strony, taki rodzaj zabezpieczenia wydaje się gwarantować w miarę bezpieczne dokończenie całości procesu - nawet już po wyznaczonej dacie. Z drugiej jednak strony, zwrócić uwagę też trzeba na fakt, że od momentu referendum minęły już prawie dwa lata, a najważniejsze kwestie sporne między Unią, a Zjednoczonym Królestwem nadal nie zostały wyjaśnione.

Problemy z umową handlową

Wg analityków jedną z najpoważniejszych kości niezgody są rozmowy w sprawie zawarcia umowy o wolnym handlu. Co prawda skuteczne wynegocjowanie tego zapisu byłoby bardzo korzystnym rozwiązaniem nie tylko dla W. Brytanii, jednak istnieje też spore prawdopodobieństwo, że nie uda się dojść do porozumienia. Gdyby rzeczywiście ta część rozmów zakończyła się fiaskiem, to cały handel między Wielką Brytanią i państwami członkowskimi UE byłby regulowany przez przepisy Światowej Organizacji Handlu (WTO) - co oznaczałoby w gruncie rzeczy „twardy Brexit”.

Aktualnie jednym z największych problemów, związanych także z tą kwestią, jest status granicy między Republiką Irlandii a Ulsterem. Wg założeń Londynu, przejścia pomiędzy północną i południową częścią Zielonej Wyspy miałby funkcjonować na zbliżonych zasadach do obecnych. Natomiast Bruksela stoi na stanowisku, że kontrola na granicy nie wróci tylko wtedy, gdy Irlandia Północna pozostanie w unii celnej. A tu pojawia się kolejny punkt sporny - północnoirlandzka partia DUP, która wchodzi w skład „pół-koalicji” z Torysami, kwestionuje takie rozwiązanie.

David Davis: porozumienie z UE jest prawie gotowe

Natomiast znacznie optymistyczniej na cały proces patrzy brytyjski minister ds. wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE. David Davis poinformował, że umowa dotycząca opuszczenia Wspólnoty jest już gotowa w 80-90 procentach.

Jasno dał do zrozumienia, że gabinet Theresy May znajduje się coraz bliżej ostatecznego porozumienia z Brukselą. Zaznaczył jednak, że mimo iż zarówno UK jak i Londyn doszły do konsensusu w wielu kwestiach, to nadal nie wiadomo jak zostanie rozwiązana sprawa irlandzkiej granicy, która w chwili obecnej stanowi najpoważniejszy problem i powód częściowego impasu.

Podsumowując aktualny progres negocjacji David Davis powiedział:

- Jednym z naszych największych wrogów jest czas. Przed końcem tego roku musimy skończyć. Musimy wypracować konkretne porozumienie (...) Niektóre sprawy wciąż pozostają do ustalenia, ale (...) w 80-90% wiemy, w jakim miejscy skończymy. Mogę dokładnie określić te dziesięć procent, których nie jestem pewien. Znamy kilka niewiadomych. (...) - poinformował Davis.

 

Opracowanie: Małgorzata Solińska, England.pl, 14.04.2018

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?