Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9250 0.20% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9250 0.20% 

Odszedł pilot legendarnego Dywizjonu 304

Płk. Andrzej Jeziorski

W wieku 95 lat zmarł w Londynie płk Andrzej Jeziorski. Na początku drugiej wojny światowej służył w wojskach pancernych w Szkocji, a następnie walczył w słynnym Dywizjonie 304. Po 1945 r. - aby uniknąć aresztowań prowadzonych wśród polskich pilotów przez sowietów, zdecydował się na pozostanie w Wielkiej Brytanii. Był aktywnym działaczem polonijnych środowisk kombatanckich, do końca zaangażowanym w sprawy swojego kraju.

Wojenne losy polskiego pilota

Andrzej Jeziorski urodził się w 1922 roku w Warszawie. Po napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku przedostał się przez Rumunię i Włochy do Paryża. Tam rozpoczął trening w Szkole Podchorążych Broni Pancernej. Kapitulacja Francji w 1940 r. zmusiła go do kolejnej przeprowadzki. Najpierw został ewakuowany na południe do St Jean de Luz, a następnie na pokładzie okrętu ORP "Sobieski" przypłynął się do Wielkiej Brytanii - do Plymouth.

Po ukończeniu szkoły wojskowej przez półtora roku służył w siłach pancernych w Szkocji, odbywając w tym czasie także szkolenie na pilota. W 1942 roku został przydzielony do Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Latał na samolotach typu Vickers Wellington w 304. Dywizjonie "Ziemi Śląskiej im. Ks. Józefa Poniatowskiego" - legendarnym polskim dywizjonie bombowym.

Andrzej Jeziorski z kolegami z Dywizjonu 304
Płk. Andrzej Jeziorski z kolegami z Dywizjonu 304 podczas uzbrajania bombowca Vickers

Andrzej Jeziorski do końca wojny za sterami samolotu spędził 1600 godzin. Jego specjalnością było niszczenie niemieckich łodzi podwodnych. Patrolował przede wszystkim obszar nad Zatoką Biskajską i Hybrydami, gdzie walczył z U-Bootami atakującymi statki z transportami żywności płynącymi do Zjednoczonego Królestwa.

Działalność po wojnie

Po 1945 roku pułkownik Jeziorski pozostał na Wyspach. Tak jak większość polskich pilotów obawiał się aresztowania za strony komunistycznych władz, obsadzonych w naszym kraju przez Związek Radziecki. Przeszedł do lotnictwa cywilnego – latał za sterami pasażerskich samolotów Brittania Airways. Ożenił się z Wandą Marią Sokołowską, z którą mieli syna i dwie córki.

Jako pilot pracował aż do 87. roku życia. Oprócz kariery zawodowej w brytyjskim lotnictwie angażował się również w działalność polonijną. Był współredaktorem kombatanckiego czasopisma "Skrzydła" i przewodniczącym zarządu Fundacji Stowarzyszenia Lotników Polskich w Londynie. Został odznaczony Orderem Zasługi RP klasy III i IV oraz Krzyżem Walecznych, w 1990 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2012 roku - w uznaniu zasług na rzecz polonijnych środowisk kombatanckich, otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł w brytyjskiej stolicy 31 stycznia br. Na prośbę rodziny polska ambasada w lutym podała do informacji publicznej wiadomość o jego śmierci. Ambasador RP w Londynie - Arkady Rzegocki, przekazując tę smutną nowinę powiedział:

- Pułkownik Jeziorski był wzorem patrioty, do końca zaangażowanym w sprawy polskie. Prywatnie, pomimo wielu osiągnięć i ogromnego szacunku w środowisku, był niezwykle skromnym człowiekiem.

Msza święta w intencji zmarłego weterana odbędzie się 23 lutego o godz. 11.00 w kościele św. Andrzeja Boboli w Londynie.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 17.02.2018

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8579 

Do W. Brytanii4.8880 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?