Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9250 0.20% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9250 0.20% 

Bezpłatna woda oszczędza środowisko

Podobnie jak na całym świecie, także w Wielkiej Brytanii nabrzmiewa problem zużytych plastikowych opakowań, zwłaszcza butelek, które degradują środowisko, nie tylko wizualnie, ale biologicznie. Ogłaszane w ostatnim czasie programy, rządowe i społeczne, atakują problem z dwu stron. Jeden to zwiększenie odsetka opakowań kierowanych do recyklingu, drugi zmniejszenie ilości używanych opakowań. Jednym ze środków realizacji tego drugiego polega na upowszechnienie dostępu do bezpłatnej pitnej wody wprost z wodociągu.

Łatwo dostępna i bezpłatna pitna woda ma przyczynić się do ograniczenia liczby kupowanych butelek. Korzystając z publicznych punktów poboru ludzie będą mogli wielokrotnie napełniać te same naczynia. Od kilku lat prawo nakazuje oferowanie bezpłatnej wody w szkołach i miejscach pracy oraz w lokalach gastronomicznych sprzedających alkohol.

Pitna woda jako prawo człowieka

Organizacja Narodów Zjednoczonych w 2010 r. uchwaliła rezolucję, że dostęp do wody pitnej jest podstawowym prawem człowieka. Nie może być ona traktowana jako dobro luksusowe czy towar, dlatego nie może jej nikomu odmawiać ani ograniczać. W krajach rozwiniętych, w tym w Polsce, ta rezolucja jest w trakcie realizacji, natomiast wielu krajach afrykańskich i azjatyckich zapewne jeszcze długo miliony ludzi będą cierpieć na brak czystej wody.

Refill sticker

W Wielkiej Brytanii coraz większego rozmachu nabiera akcja o nazwie Refill Campain, zainicjowana w Bristolu w 2015 r. Na jej stronie http://www.refill.org.uk/about-refill/ czytamy, że ponieważ urządzanie publicznych punktów pobierania wody jest dość kosztowne i wymaga czasu, to należy lepiej wykorzystać już istniejącą infrastrukturę i pozyskiwać „przyjazne” kawiarnie, sklepy, hotele, banki, muzea, biblioteki itp. do oferowania ludziom możliwości bezpłatnego napełniania własnych butelek pitną wodą. Jednostki te są oznakowane naklejkami na oknach, które informują przechodniów, że są tu mogą śmiało wejść i bez problemu napełnić butelkę.

Refill Campain

W Bristolu istnieje już 200 takich punktów. Obliczono w tym mieście, że gdyby każdy mieszkaniec raz w tygodniu napełnił jedną butelkę, to na wysypiska trafiłoby o ponad 23 milionów butelek mniej. Obecnie akcja Refill Campain objęła 17 miast, łącznie 1600 punktów. Włącza się biznes; w grudniu ubiegłego roku do akcji przyłączyły się dwa sieciowe giganty - Costa i Starbucks.

Fontanna na placu handlowym w Stratford-upon-Avon
American Fountain - Stratford-upon-Avon

Można rzec, że w pewnym sensie jest to powrót do wiktoriańskich czasów, kiedy w miastach fundowano publiczne zdroje dla promocji zdrowia, a także trzeźwości. Stad nieraz te zdroje lokowano obok pubów. W wielu brytyjskich miastach można oglądać takie zabytkowe fontanny, z reguły dedykowane królowej Wiktorii. Jednakże nie wszystkie są czynne, wiele wymaga remontu i dostosowania do funkcji dystrybucji wody. Na zdjęciu powyżej widzimy taki publiczny zdrój w Stratfordzie nad Avonem, oddany w 1887 r., na 50 lecie panowania królowej Wiktorii. Obiekt ten, w formie wieży zegarowej – oprócz wody podawał również czas - ufundował amerykański magnat prasowy George Childs i stąd jego oficjalna nazwa American Fountain. W zbiorniku, skąd czerpano wodę, teraz rosną kwiaty.

Kranówka bardziej przyjazna środowisku

Poniżej streszczenie tekstu z portalu o nazwie MoneySavingExpert.com, w którym w formie pytań i odpowiedzi wyjaśnione są niektóre prawne aspekty prawa do bezpłatnej wody pitnej, a także zdrowotne i środowiskowe porównanie wody z kranu z butelkowaną.

Pyt. Czy restauracje mają obowiązek serwować bezpłatną wodę?

Odp. Niekoniecznie. Dotyczy to tylko tych restauracji (pubów, kawiarni), które mają licencję na serwowanie alkoholu w Anglii, Walii, Szkocji, ale już nie w Północnej Irlandii. W praktyce większość restauracji ma taką licencję, więc można tam dostać bezpłatną wodę. Trzeba jednak pamiętać, że uprawnienie to dotyczy jedynie płacących klientów, a więc jeśli ktoś zajdzie tam tylko po wodę może spotkać się z uprawnioną odmową. Poza tym warto wiedzieć, że te nielicencyjne restauracje, które każą sobie płacić za kranówkę, mają obowiązek uprzedzić o tym klientów.

Pyt. Czy te lokale mogą obciążyć za same tylko podanie wody lub użycie szklanki?

Odp. Niestety, tutaj prawo nie określa jednoznacznie, czy mogą nas obciążyć za samą usługę albo przefiltrowanie wody i może się zdarzyć, że jakiś chytry restaurator może nam dopisać do rachunku podanie szklanki wody. Według opinii organizacji The Consumer Council for Water [reprezentacja konsumentów w relacjach z dostawcami wody] zapis o bezpłatnej kranówce znaczy, że konsumenci nie mogą być obciążani i bardzo rzadko to się zdarza. Według tej organizacji jeśli to się zdarzy, to klient powinien odmówić zapłaty.

Pyt. Czy restaurator może nas obciążyć za filtrowaną kranówkę?

Odp. Nie ma wymogu filtrowania wody z kranu i restaurator może nas obciążyć za filtrowanie. Niemniej jednak jeśli serwuje alkohol, to ma obowiązek dostarczyć BEZPŁATNĄ pitną wodę, filtrowaną lub nie.

Pyt. Co robić, jeśli nam odmówią podanie bezpłatnej wody?

Odp. Może się zdarzyć, że kelner/ka może nie wiedzieć o paragrafie 2 ustawy Licencing Act 2003 (z poprawka 2014), ale ich menadżer już powinien i w razie odmowy należy go poprosić. Jeśli menadżer także odmówi należy skontaktować się wydziałem licencji lokalnej administracji, która przeprowadzi dochodzenie.

Pyt. Czy mogę pić moją własną wodę w restauracji?

Odp. To zależy do konkretnego lokalu, ale generalnie restauracje, bary i kawiarnie nie zezwalają na konsumpcję wnoszonego jedzenia i picia. Jednak w praktyce jest mało prawdopodobne, aby zostać wyproszonym za szybki łyk z własnej butelki, jeśli na miejscu nie można kupić butelkowanej wody.

Pyt. Jak znaleźć miejsca, gdzie można dostać bezpłatną kranówkę?

Odp. Najlepszym narzędziem do szukania jest strona Tapwater.org. „Stacje wodne” do bezpłatnego tankowania mogą być w pubach, kawiarniach, sklepach rowerowych, nawet piekarniach. Wprawdzie nielicencjonowane restauracje nie muszą serwować darmowej wody, ale co szkodzi zapytać.

Pyt. Jak się ma woda z kranu do butelkowanej?

Odp. Można powiedzieć, że jest różnica w smaku, ale to sprawa indywidualna. Jednakże:

  1. Wyprodukowanie 100 litrów wody kranowej kosztuje mniej niż jednego litra wody butelkowanej. Np. w Manchesterze 100 litrów kranówki kosztuje poniżej 19 pensów, a za taką samą ilość wody Evian trzeba zapłacić około 40 funtów.
  2. Kranówka jest bardziej przyjazna środowisku. Badacze z University of Nottingham obliczyli, że przy produkcji 1 litra butelkowanej wody uwalnia się do atmosfery 100 g dwutlenku węgla, a plastik, jeśli go się nie podda recyklingowi, rozłoży się dopiero po 450 latach. Stąd ponowne wielokrotne napełnianie jednego naczynia oszczędza środowisko.
  3. Często się słyszy opinię, że butelkowana woda ma być bardziej czysta. Jednakże główny inspektor Inspektoratu Pitnej Wody [rządowy organ w ministerstwie ochrony środowiska i żywności] powiedział nam, woda z kranu i woda butelkowana muszą spełniać takie same standardy zdatności do spożycia. Natomiast Paul Younger, naukowiec z University of Glasgow, zapewnił, że nie istnieje żaden powód, aby uważać wodę z kranu za mniej bezpieczną od butelkowanej. Co więcej, woda z wodociągów jest ściślej nadzorowana, niż butelkowana. Stąd nie ma powodu płacić za butelkowaną wodę, skoro kranówkę można dostać o wiele taniej.

 

Opracowanie: Marian Skwara, England.pl, 29.01.2018

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8564 

Do W. Brytanii4.8864 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?