Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9150 0.41% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9150 0.41% 

Inauguracja obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

PL100 - logo

Polski ambasador w UK, Arkady Rzegocki, we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej, przedstawił program zaplanowanych na ten rok obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystkie przygotowane z tej okazji przedsięwzięcia, które odbędą się w Wielkiej Brytanii, będą funkcjonować pod wspólną nazwą „#PL100”. Składać na nie będzie się kilkadziesiąt projektów, w tym m.in.: koncerty, wystawy, pokazy filmowe, warsztaty, konkursy, kampanie internetowe oraz konferencje naukowe.

100-lecie odzyskania niepodległości

W tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Zakrojony na bardzo szeroką skalę program obchodów tego święta przygotowany jest przede wszystkim na terenie Polski, jednak ośrodki polonijne z całego świata również aktywnie włączają się w celebrowani tej daty, w tym m.in. Polonia na brytyjskich wyspach, należąca do jednego z najliczniejszych skupisk polskiej emigracji.

Ambasador RP w Wielkiej Brytanii, Arkady Rzegocki, razem z przedstawicielami Instytutu Kultury Polskiej, zaprezentowali obszerną listę wydarzeń i projektów, które odbędą się w UK w 2018 r. Oprócz licznych koncertów, pokazów filmowych, wystaw, warsztatów i wielu innych imprez towarzyszących do obchodów włączono także drugą edycję Polish Heritage Day (PHD).

Uzupełnianie informacji o Polsce w Wikipedii i innych portalach

Niezależnie od zapowiedzianych imprez przedstawiających i przypominających polską historię i dorobek kulturalny, ambasador zwrócił się do Polaków z apelem o włączenie się w obchody również w inny sposób. Aby nadać rocznicy szerszy wymiar poprosił o uaktualnianie tematów związanych z historią Polonii w Wielkiej Brytanii poprzez redagowanie i uzupełnianie stron internetowych poświęconych polskiej historii, m.in. w Wikipedii, jak również występowanie do partnerów brytyjskich o zamieszczanie informacji historycznych na stronach miast, poszczególnych instytucji, stowarzyszeń a także organizacji turystycznych.

Druga edycja Polish Heritage Day

Polish Heritage Day - czyli Dzień Polskiego Dziedzictwa to święto, którego pomysłodawcą był obecny polski ambasador, a jego inauguracyjna odsłona odbyła się w maju 2017 r. W związku z przewidzianymi w tym roku obchodami ogłoszono drugą edycję Dnia Polskiego Dziedzictwa, którego tematem przewodnim tym razem będzie przede wszystkim niepodległość. Ambasador Arkady Rzegocki uzasadnił rolę kolejnej odsłony PHD słowami:

- Rok 2018 jest również kolejną okazją do promocji wiedzy na temat dziedzictwa przeszłych pokoleń oraz podkreślenia pozytywnego wkładu Polaków w życie kulturalne, gospodarcze i społecznie Wielkiej Brytanii podczas drugiej edycji Polish Heritage Day. Zachęcam Państwa, aby czerpali Państwo dumę z naszej historii i kultury oraz dzielili się wiedzą o Polsce z naszymi brytyjskimi przyjaciółmi.

Najważniejsze punkty programu

Brytyjska część obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę będzie składała się z kilkudziesięciu niezależnych projektów. Wśród największych można wymienić m.in.:

 • #PAF100 - kampania w mediach społecznościowych opowiadająca historię polskiego lotnictwa wojskowego w odcinkach - z okazji stulecia pierwszego lotu bojowego wykonanego przez polskich lotników w 1918 roku. Kampania rozpocznie się w czerwcu, w czasie kiedy w Muzeum Królewskich Sił Lotniczych w Duxford zostanie uhonorowany płk. Franciszek Kornicki – zwycięzca plebiscytu na pilota Spitfire’a z okresu II wojny światowej. Będzie to doskonała okazja, aby podkreślić kluczową rolę, jaką polscy lotnicy odegrali w zatrzymaniu niemieckiej inwazji na Wielką Brytanię.
 • #Polka100 - trzyczęściowa kampania z okazji 100. rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce:
 1. Ambasada RP w Londynie przyjmuje zgłoszenia do plebiscytu, który uhonoruje wyjątkowe Polki, na co dzień inspirujące polską społeczność na Wyspach Brytyjskich i przyczyniające się do kreowania pozytywnego wizerunku naszego kraju w UK. Z laureatkami zostaną przeprowadzone wywiady i sesje zdjęciowe, które zostaną opublikowane w Dzień Kobiet, 8 marca, na portalach społecznościowych Ambasady.
 2. Konkurs internetowy na najpopularniejszą Polkę w Wielkiej Brytanii – postać historyczną – zorganizowany przy okazji Polish Heritage Day.
 3. Konferencja „Kobiety sukcesu” z panelem dyskusyjnym z udziałem Polek, które odniosły sukces zawodowy w Wielkiej Brytanii.
 • Wystawa „Kobiety Niepodległości” - odbędzie się w październiku w Europe House - siedzibie Komisji Europejskiej w UK, Zostaną na niej przedstawione historie wybitnych polskich aktorek, naukowców oraz działaczek społecznych, które wspierały walkę o własny kraj i niepodległość.
 • Polska Półka - akcja wzbogacania zasobów brytyjskich bibliotek pozycjami z zakresu polskiej literatury w języku angielskim. Wśród polskiej literatury znajdą się książki historyczne o Polsce. Celem akcji jest poszerzenie wiedzy i zainteresowania Polską w Wielkiej Brytanii. Inicjatywie będą towarzyszyć imprezy literackie i spotkania autorskie.
 • Festiwal Polskich Filmów KINOTEKA (16-ta edycja) - odbędzie się w dniach 7-29 marca i skupi się w szczególności na świętowaniu stulecia odzyskania niepodległości i przybliżeniu najbardziej znanych postaci tamtego okresu, takich jak choćby Ignacy Paderewski. Obok najnowszych produkcji polskiej kinematografii zaprezentowane zostaną też odnowione filmy z dwudziestolecia międzywojennego.
 • „Faithful Journey – Mass for Poland” - przygotowywany przez Roxannę Panufnik koncert z okazji odzyskania niepodległości będzie premierowo wykonany przez Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia 9 listopada w Katowicach. Koncertowi będą towarzyszyć wydarzenia takie jak warsztaty dla dzieci, podkreślającą ludowe oraz chrześcijańskie tradycje i kulturowe dziedzictwo kraju. Światowe tournee rozpocznie koncert w jednym z miast w Zjednoczonym Królestwie.
 • Koncert utworów Fryderyka Chopina i Ignacego Paderewskiego - ze sceny prestiżowej londyńskiej sali Guildhall zabrzmią dźwięki utworów jednych z najbardziej znanych na świecie polskich kompozytorów. Wśród wykonawców znajdą się m.in. Krzysztof Książek. W finale koncertu artysta wykona utwory Paderewskiego na cztery ręce z żoną Agnieszką Zahaczewską-Książek.
 • Gorzkie Żale. Lenten Lamentations - powstałe w 1707 r. nabożeństwo Gorzkich Żali jest unikatowym narodowym dziełem. Było ono dla Polaków sposobem wyrażania smutku w czasie zaborów i wojen, a także ostoją pięknej polszczyzny. Nabożeństwo odbędzie się w niedzielę, 11 marca w kościele Polskiej Misji Katolickiej w Reading. Jako preludium do niedzielnego nabożeństwa zaprezentowane zostaną wątki lamentacyjne z muzyki różnych krajów Europy na koncercie w sobotę, 10 marca.

Obchodom towarzyszyć będzie także omawiany wyżej Polish Heritage Day oraz wiele innych projektów i atrakcji, które funkcjonować będą pod wspólną nazwą #PL100. Szczegółowy plan wszystkich imprez oraz informacje związane z przebiegiem i organizacją dostępne są na stronie Ambasady RP w Londynie - #PL100: Inauguracja obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez PL

Plakat na 100-lecie niepodległości Polski - autor - Jakub Kaja
Plakat na 100-lecie niepodległości Polski - w ramach programu NIEPODLEGŁA, autor - Jakub Kaja

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 27.01.2018

 

 

 

 

 Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8200 

Do W. Brytanii4.8790 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

GG_logo