Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9250 0.20% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9250 0.20% 

Inauguracja obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

PL100 - logo

Polski ambasador w UK, Arkady Rzegocki, we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej, przedstawił program zaplanowanych na ten rok obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystkie przygotowane z tej okazji przedsięwzięcia, które odbędą się w Wielkiej Brytanii, będą funkcjonować pod wspólną nazwą „#PL100”. Składać na nie będzie się kilkadziesiąt projektów, w tym m.in.: koncerty, wystawy, pokazy filmowe, warsztaty, konkursy, kampanie internetowe oraz konferencje naukowe.

100-lecie odzyskania niepodległości

W tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Zakrojony na bardzo szeroką skalę program obchodów tego święta przygotowany jest przede wszystkim na terenie Polski, jednak ośrodki polonijne z całego świata również aktywnie włączają się w celebrowani tej daty, w tym m.in. Polonia na brytyjskich wyspach, należąca do jednego z najliczniejszych skupisk polskiej emigracji.

Ambasador RP w Wielkiej Brytanii, Arkady Rzegocki, razem z przedstawicielami Instytutu Kultury Polskiej, zaprezentowali obszerną listę wydarzeń i projektów, które odbędą się w UK w 2018 r. Oprócz licznych koncertów, pokazów filmowych, wystaw, warsztatów i wielu innych imprez towarzyszących do obchodów włączono także drugą edycję Polish Heritage Day (PHD).

Uzupełnianie informacji o Polsce w Wikipedii i innych portalach

Niezależnie od zapowiedzianych imprez przedstawiających i przypominających polską historię i dorobek kulturalny, ambasador zwrócił się do Polaków z apelem o włączenie się w obchody również w inny sposób. Aby nadać rocznicy szerszy wymiar poprosił o uaktualnianie tematów związanych z historią Polonii w Wielkiej Brytanii poprzez redagowanie i uzupełnianie stron internetowych poświęconych polskiej historii, m.in. w Wikipedii, jak również występowanie do partnerów brytyjskich o zamieszczanie informacji historycznych na stronach miast, poszczególnych instytucji, stowarzyszeń a także organizacji turystycznych.

Druga edycja Polish Heritage Day

Polish Heritage Day - czyli Dzień Polskiego Dziedzictwa to święto, którego pomysłodawcą był obecny polski ambasador, a jego inauguracyjna odsłona odbyła się w maju 2017 r. W związku z przewidzianymi w tym roku obchodami ogłoszono drugą edycję Dnia Polskiego Dziedzictwa, którego tematem przewodnim tym razem będzie przede wszystkim niepodległość. Ambasador Arkady Rzegocki uzasadnił rolę kolejnej odsłony PHD słowami:

- Rok 2018 jest również kolejną okazją do promocji wiedzy na temat dziedzictwa przeszłych pokoleń oraz podkreślenia pozytywnego wkładu Polaków w życie kulturalne, gospodarcze i społecznie Wielkiej Brytanii podczas drugiej edycji Polish Heritage Day. Zachęcam Państwa, aby czerpali Państwo dumę z naszej historii i kultury oraz dzielili się wiedzą o Polsce z naszymi brytyjskimi przyjaciółmi.

Najważniejsze punkty programu

Brytyjska część obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę będzie składała się z kilkudziesięciu niezależnych projektów. Wśród największych można wymienić m.in.:

 • #PAF100 - kampania w mediach społecznościowych opowiadająca historię polskiego lotnictwa wojskowego w odcinkach - z okazji stulecia pierwszego lotu bojowego wykonanego przez polskich lotników w 1918 roku. Kampania rozpocznie się w czerwcu, w czasie kiedy w Muzeum Królewskich Sił Lotniczych w Duxford zostanie uhonorowany płk. Franciszek Kornicki – zwycięzca plebiscytu na pilota Spitfire’a z okresu II wojny światowej. Będzie to doskonała okazja, aby podkreślić kluczową rolę, jaką polscy lotnicy odegrali w zatrzymaniu niemieckiej inwazji na Wielką Brytanię.
 • #Polka100 - trzyczęściowa kampania z okazji 100. rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce:
 1. Ambasada RP w Londynie przyjmuje zgłoszenia do plebiscytu, który uhonoruje wyjątkowe Polki, na co dzień inspirujące polską społeczność na Wyspach Brytyjskich i przyczyniające się do kreowania pozytywnego wizerunku naszego kraju w UK. Z laureatkami zostaną przeprowadzone wywiady i sesje zdjęciowe, które zostaną opublikowane w Dzień Kobiet, 8 marca, na portalach społecznościowych Ambasady.
 2. Konkurs internetowy na najpopularniejszą Polkę w Wielkiej Brytanii – postać historyczną – zorganizowany przy okazji Polish Heritage Day.
 3. Konferencja „Kobiety sukcesu” z panelem dyskusyjnym z udziałem Polek, które odniosły sukces zawodowy w Wielkiej Brytanii.
 • Wystawa „Kobiety Niepodległości” - odbędzie się w październiku w Europe House - siedzibie Komisji Europejskiej w UK, Zostaną na niej przedstawione historie wybitnych polskich aktorek, naukowców oraz działaczek społecznych, które wspierały walkę o własny kraj i niepodległość.
 • Polska Półka - akcja wzbogacania zasobów brytyjskich bibliotek pozycjami z zakresu polskiej literatury w języku angielskim. Wśród polskiej literatury znajdą się książki historyczne o Polsce. Celem akcji jest poszerzenie wiedzy i zainteresowania Polską w Wielkiej Brytanii. Inicjatywie będą towarzyszyć imprezy literackie i spotkania autorskie.
 • Festiwal Polskich Filmów KINOTEKA (16-ta edycja) - odbędzie się w dniach 7-29 marca i skupi się w szczególności na świętowaniu stulecia odzyskania niepodległości i przybliżeniu najbardziej znanych postaci tamtego okresu, takich jak choćby Ignacy Paderewski. Obok najnowszych produkcji polskiej kinematografii zaprezentowane zostaną też odnowione filmy z dwudziestolecia międzywojennego.
 • „Faithful Journey – Mass for Poland” - przygotowywany przez Roxannę Panufnik koncert z okazji odzyskania niepodległości będzie premierowo wykonany przez Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia 9 listopada w Katowicach. Koncertowi będą towarzyszyć wydarzenia takie jak warsztaty dla dzieci, podkreślającą ludowe oraz chrześcijańskie tradycje i kulturowe dziedzictwo kraju. Światowe tournee rozpocznie koncert w jednym z miast w Zjednoczonym Królestwie.
 • Koncert utworów Fryderyka Chopina i Ignacego Paderewskiego - ze sceny prestiżowej londyńskiej sali Guildhall zabrzmią dźwięki utworów jednych z najbardziej znanych na świecie polskich kompozytorów. Wśród wykonawców znajdą się m.in. Krzysztof Książek. W finale koncertu artysta wykona utwory Paderewskiego na cztery ręce z żoną Agnieszką Zahaczewską-Książek.
 • Gorzkie Żale. Lenten Lamentations - powstałe w 1707 r. nabożeństwo Gorzkich Żali jest unikatowym narodowym dziełem. Było ono dla Polaków sposobem wyrażania smutku w czasie zaborów i wojen, a także ostoją pięknej polszczyzny. Nabożeństwo odbędzie się w niedzielę, 11 marca w kościele Polskiej Misji Katolickiej w Reading. Jako preludium do niedzielnego nabożeństwa zaprezentowane zostaną wątki lamentacyjne z muzyki różnych krajów Europy na koncercie w sobotę, 10 marca.

Obchodom towarzyszyć będzie także omawiany wyżej Polish Heritage Day oraz wiele innych projektów i atrakcji, które funkcjonować będą pod wspólną nazwą #PL100. Szczegółowy plan wszystkich imprez oraz informacje związane z przebiegiem i organizacją dostępne są na stronie Ambasady RP w Londynie - #PL100: Inauguracja obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez PL

Plakat na 100-lecie niepodległości Polski - autor - Jakub Kaja
Plakat na 100-lecie niepodległości Polski - w ramach programu NIEPODLEGŁA, autor - Jakub Kaja

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 27.01.2018

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8582 

Do W. Brytanii4.8882 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?