Przelewy do Polski 4.8300 0.42% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9690 0.08% 

Przelewy do Polski 4.8300 0.42% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9690 0.08% 

Dobra wiadomość dla Polaków: zacieśnia się współpraca między Polską a UK

W minionym tygodniu w Londynie odbyło sie spotkanie polskich i brytyjskich ministrów obrony oraz spraw zagranicznych. Podczas rozmów padł szereg dobrze rokujących dla Polaków deklaracji. Boris Johnson - szef tutejszego MSZ zaznaczył m.in., że rządowi bardzo zależy na stworzeniu preferencyjnych warunków dla naszych rodaków mieszkających w UK, aby zachęcić ich do pozostania na Wyspach po Brexicie. Poruszone zostały również zagadnienia bliższej współpracy miedzy oboma krajami w ramach NATO oraz stworzenia w Polsce centrum cyberbezpieczeństwa.

Londyn za wzmocnieniem NATO w Polsce

12 października miało miejsce spotkanie ministrów spraw zagranicznych: Witolda Waszczykowskiego i Borisa Johnsona, oraz ministrów obrony narodowej: Antoniego Macierewicza i Michaela Fallona. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim rozbudowy polsko-brytyjskiej współpracy w zakresie bezpieczeństwa - w związku z wyjściem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, oraz wzmocnienia obecności NATO w Polsce. Szef brytyjskiego MON zapewnił, że Londyn w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego "stoi ramię w ramię z Polakami, (...) sygnalizując swoją determinację do sprzeciwienia się agresji w regionie".

Minister Macierewicz, w odniesieniu do słów swojego brytyjskiego odpowiednika, podkreślił fakt, że oba kraje bardzo podobnie postrzegają kwestie międzynarodowych zagrożeń i sposobów radzenia sobie z nimi. Zwrócił uwagę m.in. na stwierdzenia Fallona, który wielokrotnie uznawał Rosję za największe zagrożenie dla obecnego porządku świata.

Polsko-brytyjska współpraca wojskowa
Od lewej: Boris Johnson, Witold Waszczykowski, Michael Fallon i Antoni Macierewicz

Polsko-brytyjska współpraca wojskowa

Michael Fallon złożył bardzo dobrze rokujące deklaracje dotyczące naszego kraju. Zapowiedział m.in., że Polska będzie po Brexicie kluczowym partnerem dla Wielkiej Brytanii w kwestii obronności. Poinformował też o przygotowaniach rządu do zawarcia traktatu polsko-brytyjskiego, który dotyczyłby m.in. współpracy wojskowej między oboma państwami, wzajemnego rozbudowywania potencjału militarnego, oraz prowadzenia wspólnych manewrów i ćwiczeń. Obustronne porozumienie ma szansę być podpisane już w grudniu br., podczas konsultacji międzyrządowych - oświadczył szef MON.

W trakcie konferencji prasowej, już po spotkaniu, Michael Fallon i Antoni Maciarewicz zwracali uwagę na historię łączącą oba państwa w tym zakresie. Sięgnęli do przykładów z czasu II wojny światowej, przypominając m.in. o wspólnej walce z niemiecką agresją na Europę i o zasługach polskich pilotów w trakcie bitwy o Anglię.

Od złamania szyfru Enigmy po współczesne cyberbezpieczeństwo

Fallon poruszył też kwestią projektu utworzenia w Polsce centrum badań nad cyberbezpieczeństwem. Pomysł pojawił się już rok temu, kiedy w trakcie konsultacji międzyrządowych Theresa May przedstawiła plan tej inicjatywy polskiemu rządowi. Zgodnie z obecnymi założeniami centrum miałoby powstać przy współpracy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i  Uniwersytetu Oxford. Szef brytyjskiego MON zaznaczył, że poprawa cyberbezpieczeństwa jest aktualnie jednym z priorytetów i trwają przygotowania związane z realizacją tej kwestii. Zwrócił uwagę na fakt, że spora część ataków pochodzi zza wschodniej granicy NATO w Europie, dlatego umiejscowienie takiej jednostki w Polsce byłoby tym bardziej wskazane.

Przy tej okazji brytyjski minister wspomniał również o polskich kryptologach, którzy jako pierwsi, już w 1932 r., złamali szyfr niemieckiej Enigmy:

- To przecież wy jako pierwsi złamaliście Enigmę - przed nami. Ludzie często o tym zapominają i mówią tylko o Touringu i o Bletchley Park, ale to polskie mózgi jako pierwsze złamały szyfr – powiedział Fallon. 

Boris Johnson o Polakach: "Jesteście mile widziani"

Szef brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, podczas konferencji prasowej, zapewniał o wysiłkach wkładanych przez jego rząd w celu stworzenia porozumienia gwarantującego odpowiedni status Polakom po zakończeniu procesu Brexitu. W serdecznych słowach zwrócił się do emigrantów znad Wisły mówiąc:

- Chciałbym powtórzyć kluczowy przekaz do milionów Polaków w naszym kraju: jesteście tutaj, aby zostać. Jesteście mile widziani. (...) Więź między ludźmi w naszych krajach jest podwaliną przyjaźni angielsko-polskiej - powiedział Boris Johnson.

Brytyjski minister tłumaczył także, dlaczego sprawa zapewnienia emigrantom określonych praw w UK po opuszczeniu Unii trwa już tyle czasu. Wskazał na opóźnienie wynikające z postawy negocjacyjnej Brukseli:

- Proszę przenieść część swoich oczekiwań dotyczących szybkiego postępu w tej kwestii na naszych partnerów po drugiej stronie kanału La Manche. (...) Przedstawiliśmy całkiem przekonujące pomysły dotyczące praw obywateli, kwestii pieniężnych i naszego bezwarunkowego zobowiązania do współpracy w zakresie bezpieczeństwa - teraz weźmy się do roboty i przejdźmy do kolejnej fazy rozmów - poinformował szef MSZ.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 22.10.2017

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8800 

Do W. Brytanii4.9290 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera