Przelewy do Polski 4.8100 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 -0.40% 

Przelewy do Polski 4.8100 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 -0.40% 

Dobra wiadomość dla Polaków: zacieśnia się współpraca między Polską a UK

W minionym tygodniu w Londynie odbyło sie spotkanie polskich i brytyjskich ministrów obrony oraz spraw zagranicznych. Podczas rozmów padł szereg dobrze rokujących dla Polaków deklaracji. Boris Johnson - szef tutejszego MSZ zaznaczył m.in., że rządowi bardzo zależy na stworzeniu preferencyjnych warunków dla naszych rodaków mieszkających w UK, aby zachęcić ich do pozostania na Wyspach po Brexicie. Poruszone zostały również zagadnienia bliższej współpracy miedzy oboma krajami w ramach NATO oraz stworzenia w Polsce centrum cyberbezpieczeństwa.

Londyn za wzmocnieniem NATO w Polsce

12 października miało miejsce spotkanie ministrów spraw zagranicznych: Witolda Waszczykowskiego i Borisa Johnsona, oraz ministrów obrony narodowej: Antoniego Macierewicza i Michaela Fallona. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim rozbudowy polsko-brytyjskiej współpracy w zakresie bezpieczeństwa - w związku z wyjściem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, oraz wzmocnienia obecności NATO w Polsce. Szef brytyjskiego MON zapewnił, że Londyn w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego "stoi ramię w ramię z Polakami, (...) sygnalizując swoją determinację do sprzeciwienia się agresji w regionie".

Minister Macierewicz, w odniesieniu do słów swojego brytyjskiego odpowiednika, podkreślił fakt, że oba kraje bardzo podobnie postrzegają kwestie międzynarodowych zagrożeń i sposobów radzenia sobie z nimi. Zwrócił uwagę m.in. na stwierdzenia Fallona, który wielokrotnie uznawał Rosję za największe zagrożenie dla obecnego porządku świata.

Polsko-brytyjska współpraca wojskowa
Od lewej: Boris Johnson, Witold Waszczykowski, Michael Fallon i Antoni Macierewicz

Polsko-brytyjska współpraca wojskowa

Michael Fallon złożył bardzo dobrze rokujące deklaracje dotyczące naszego kraju. Zapowiedział m.in., że Polska będzie po Brexicie kluczowym partnerem dla Wielkiej Brytanii w kwestii obronności. Poinformował też o przygotowaniach rządu do zawarcia traktatu polsko-brytyjskiego, który dotyczyłby m.in. współpracy wojskowej między oboma państwami, wzajemnego rozbudowywania potencjału militarnego, oraz prowadzenia wspólnych manewrów i ćwiczeń. Obustronne porozumienie ma szansę być podpisane już w grudniu br., podczas konsultacji międzyrządowych - oświadczył szef MON.

W trakcie konferencji prasowej, już po spotkaniu, Michael Fallon i Antoni Maciarewicz zwracali uwagę na historię łączącą oba państwa w tym zakresie. Sięgnęli do przykładów z czasu II wojny światowej, przypominając m.in. o wspólnej walce z niemiecką agresją na Europę i o zasługach polskich pilotów w trakcie bitwy o Anglię.

Od złamania szyfru Enigmy po współczesne cyberbezpieczeństwo

Fallon poruszył też kwestią projektu utworzenia w Polsce centrum badań nad cyberbezpieczeństwem. Pomysł pojawił się już rok temu, kiedy w trakcie konsultacji międzyrządowych Theresa May przedstawiła plan tej inicjatywy polskiemu rządowi. Zgodnie z obecnymi założeniami centrum miałoby powstać przy współpracy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i  Uniwersytetu Oxford. Szef brytyjskiego MON zaznaczył, że poprawa cyberbezpieczeństwa jest aktualnie jednym z priorytetów i trwają przygotowania związane z realizacją tej kwestii. Zwrócił uwagę na fakt, że spora część ataków pochodzi zza wschodniej granicy NATO w Europie, dlatego umiejscowienie takiej jednostki w Polsce byłoby tym bardziej wskazane.

Przy tej okazji brytyjski minister wspomniał również o polskich kryptologach, którzy jako pierwsi, już w 1932 r., złamali szyfr niemieckiej Enigmy:

- To przecież wy jako pierwsi złamaliście Enigmę - przed nami. Ludzie często o tym zapominają i mówią tylko o Touringu i o Bletchley Park, ale to polskie mózgi jako pierwsze złamały szyfr – powiedział Fallon. 

Boris Johnson o Polakach: "Jesteście mile widziani"

Szef brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, podczas konferencji prasowej, zapewniał o wysiłkach wkładanych przez jego rząd w celu stworzenia porozumienia gwarantującego odpowiedni status Polakom po zakończeniu procesu Brexitu. W serdecznych słowach zwrócił się do emigrantów znad Wisły mówiąc:

- Chciałbym powtórzyć kluczowy przekaz do milionów Polaków w naszym kraju: jesteście tutaj, aby zostać. Jesteście mile widziani. (...) Więź między ludźmi w naszych krajach jest podwaliną przyjaźni angielsko-polskiej - powiedział Boris Johnson.

Brytyjski minister tłumaczył także, dlaczego sprawa zapewnienia emigrantom określonych praw w UK po opuszczeniu Unii trwa już tyle czasu. Wskazał na opóźnienie wynikające z postawy negocjacyjnej Brukseli:

- Proszę przenieść część swoich oczekiwań dotyczących szybkiego postępu w tej kwestii na naszych partnerów po drugiej stronie kanału La Manche. (...) Przedstawiliśmy całkiem przekonujące pomysły dotyczące praw obywateli, kwestii pieniężnych i naszego bezwarunkowego zobowiązania do współpracy w zakresie bezpieczeństwa - teraz weźmy się do roboty i przejdźmy do kolejnej fazy rozmów - poinformował szef MSZ.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 22.10.2017

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8950 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?