Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Military Tattoo w centrum Edynburskiego Festiwalu

Jak co roku lato w Szkocji, a zwłaszcza sierpień, mija pod znakiem wydarzeń kulturalnych znanych pod zbiorczą nazwą Festiwalu w Edynburgu. Przypomnijmy, że oprócz zasadniczych, wiodących imprez, czyli Edinburgh International Festival (EIF) oraz Edinburgh FRINGE Festival (EFF), można też wziąć udział w innych koncertach, wydarzeniach czy pokazach w ramach ponad dziesięciu cykli. Już w lipcu startuje festiwal muzyczny – Jazz and Blues Festival (EJF), a niedługo później Edynburski Festiwal Sztuki (Edinburgh Art Festival), poświęcony głównie sztukom wizualnym oraz Międzynarodowy Festiwal Książki (Edinburgh International Book Festival). Jednak najbardziej oblegane przez Szkotów i przyjezdnych są defilady prezentowane podczas Royal Edinburgh Military Tattoo, które łączą taniec z doprowadzoną do perfekcji musztrą wojskową i odbędą się już po raz 68.

Ulubieniec tłumów

Określany jako jedna z najpopularniejszych atrakcji, jest ceniony przez wierną publiczność za rozmach i spektakularne efekty. Mimo zasadniczego i dominującego elementu militarnego w występach, warto pamiętać, że na przykład w ubiegłym roku blisko połowa defilujących stanowiła profesjonalnych tancerzy. Tysiące osób przybywają każdego wieczora do stolicy Szkocji tylko po to, by zasiąść na widowni specjalnie ustawionej w tym celu na dziedzińcu zamku edynburskiego. Przypomnijmy, że władze miasta wyasygnowały w 2011 roku ponad 16 milionów funtów na skonstruowanie nowego zaplecza dla pokazów, które może pomieścić 8700 osób. Poprzedni stelaż był w użytkowaniu od 1972 roku i mógł służyć widowni mniejszej blisko o jedną trzecią. Tytuł tegorocznych defilad wojskowych to „Splash of Tartan”, czyli „Odrobina Tartanu”. Będą one koncentrować się wokół tradycji i dziedzictwa wzornictwa szkockich klanów, dla których ułożenie i kolor tzw. szkockiej kraty jest jednym z najważniejszych elementów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Oprócz rodzimych wykonawców, których jest na festiwalu oczywiście najwięcej, wśród prezentujących się nie zabraknie zespołów z innych krajów europejskich, Dalekiego Wschodu, a także Ameryki Południowej i Środkowej. Ponieważ ten rok w Wielkiej Brytanii jest rokiem marynarki wojskowej, na Tattoo zobaczymy Orkiestrę Marynarki Wojennej Jej Królewskiej Mości (the Massed Bands of Her Majesty`s Royal Marines), po której wszyscy spodziewają się niesamowitej precyzji, dyscypliny i musztry. Oprócz tego wystąpi jak zawsze Królewski Regiment Szkocji. Z pokazami nieodłącznie wiążą się wybuchy fajerwerków, które rozświetlają edynburską noc, zwłaszcza w sobotnie późne wieczory, kiedy to zwyczajowo już sztuczne ognie odpalane są najobficiej. Tattoo kończy się zawsze solowym występem kobziarza, który gra stojąc na murach zamku.

Bilety i organizacja

royal-edinburgh-military-tattoo
Zdjęcie z The Royal Edinburgh Military Tattoo 2016

Bilety na Military Tattoo sprzedają się rokrocznie na długo przed rozpoczęciem sezonu letniego, o czym muszą pamiętać wszyscy ci, którzy chcą zobaczyć program przygotowany przez orkiestry wojskowe. Występy w powszednie dni tygodnia trwają od 21.00 do 22.30, natomiast w sobotę przewidziane są aż dwie tury: przedstawienie wczesno-wieczorne trwające od 19.30 do 21.00 oraz późno-wieczorne rozpoczynające się o 22.30 i trwające do północy. Niedziela jest tradycyjnie dniem wolnym dla tej imprezy. Ceny biletów w zależności od położenia miejsca wahają się od 25 do 70 funtów, a sobotnie seanse są zawsze nieco droższe. Sprzedaż telefoniczna i internetowa odbywa się już od pierwszego dnia grudnia roku poprzedzającego, a w biurze festiwalowym Tattoo można je nabyć począwszy od piątego grudnia. Informacja dla osób poszukujących tańszych okazji – niektóre wejściówki, w cenie nawet o połowę niższej, na inauguracyjny pokaz dla mediów 3 sierpnia można kupić od godziny 10.00 w poniedziałek 24 lipca. Program tego wieczoru jest dokładnie taki sam jak w inne dni, publiczność musi jednak liczyć się z obecnością wielu kamer i fotografów wśród performerów.

Rozmach jak co roku

military_tattoo_scotland

Szacuje się, że również w tym roku cały festiwal edynburski odwiedzą ogółem ponad 2 miliony gości. Należy pamiętać, że dla miasta liczącego niespełna 500 tys. mieszkańców jest to nie lada przedsięwzięcie logistyczne, skumulowane w zaledwie trzech letnich miesiącach. Impreza będzie odbywać się w niemal 300 różnych miejscach, a łączna liczba wszystkich planowanych przedstawień sięga ponad kilkudziesięciu tysięcy. Na najpopularniejszych scenach miasta zobaczymy tradycyjną grę aktorów, ale samo sedno i charakter wydarzenia leży zazwyczaj gdzie indziej – w tysięcznych występach ulicznych, teatrach niezależnych, występach mimów, akrobatów, komediantów, a także właśnie w defiladach Military Tattoo. Jak zawsze kluczowe punkty miasta wypełnione będą kultowymi występami ulicznymi, działaniami teatrów alternatywnych i teatrów offowych, setkami mimów, iluzjonistów i komediantów. Jak zwykle też rozmach wydarzeń letnich w Edynburgu jest olbrzymi, a natłok wydarzeń może sprawić, że niejeden gość czy uczestnik poczuje się zagubiony. Pamiętajmy jednak, że taki obfity styl stanowi jedną z cech charakterystycznych lata w stolicy Szkocji i chyba za to właśnie kochają je jego fani.

 

Opracowanie: Małgorzata Solińska, England.pl, 22.07.2017

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7800 

Do W. Brytanii4.8270 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?