Przelewy do Polski 4.7400 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7400 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Military Tattoo w centrum Edynburskiego Festiwalu

Jak co roku lato w Szkocji, a zwłaszcza sierpień, mija pod znakiem wydarzeń kulturalnych znanych pod zbiorczą nazwą Festiwalu w Edynburgu. Przypomnijmy, że oprócz zasadniczych, wiodących imprez, czyli Edinburgh International Festival (EIF) oraz Edinburgh FRINGE Festival (EFF), można też wziąć udział w innych koncertach, wydarzeniach czy pokazach w ramach ponad dziesięciu cykli. Już w lipcu startuje festiwal muzyczny – Jazz and Blues Festival (EJF), a niedługo później Edynburski Festiwal Sztuki (Edinburgh Art Festival), poświęcony głównie sztukom wizualnym oraz Międzynarodowy Festiwal Książki (Edinburgh International Book Festival). Jednak najbardziej oblegane przez Szkotów i przyjezdnych są defilady prezentowane podczas Royal Edinburgh Military Tattoo, które łączą taniec z doprowadzoną do perfekcji musztrą wojskową i odbędą się już po raz 68.

Ulubieniec tłumów

Określany jako jedna z najpopularniejszych atrakcji, jest ceniony przez wierną publiczność za rozmach i spektakularne efekty. Mimo zasadniczego i dominującego elementu militarnego w występach, warto pamiętać, że na przykład w ubiegłym roku blisko połowa defilujących stanowiła profesjonalnych tancerzy. Tysiące osób przybywają każdego wieczora do stolicy Szkocji tylko po to, by zasiąść na widowni specjalnie ustawionej w tym celu na dziedzińcu zamku edynburskiego. Przypomnijmy, że władze miasta wyasygnowały w 2011 roku ponad 16 milionów funtów na skonstruowanie nowego zaplecza dla pokazów, które może pomieścić 8700 osób. Poprzedni stelaż był w użytkowaniu od 1972 roku i mógł służyć widowni mniejszej blisko o jedną trzecią. Tytuł tegorocznych defilad wojskowych to „Splash of Tartan”, czyli „Odrobina Tartanu”. Będą one koncentrować się wokół tradycji i dziedzictwa wzornictwa szkockich klanów, dla których ułożenie i kolor tzw. szkockiej kraty jest jednym z najważniejszych elementów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Oprócz rodzimych wykonawców, których jest na festiwalu oczywiście najwięcej, wśród prezentujących się nie zabraknie zespołów z innych krajów europejskich, Dalekiego Wschodu, a także Ameryki Południowej i Środkowej. Ponieważ ten rok w Wielkiej Brytanii jest rokiem marynarki wojskowej, na Tattoo zobaczymy Orkiestrę Marynarki Wojennej Jej Królewskiej Mości (the Massed Bands of Her Majesty`s Royal Marines), po której wszyscy spodziewają się niesamowitej precyzji, dyscypliny i musztry. Oprócz tego wystąpi jak zawsze Królewski Regiment Szkocji. Z pokazami nieodłącznie wiążą się wybuchy fajerwerków, które rozświetlają edynburską noc, zwłaszcza w sobotnie późne wieczory, kiedy to zwyczajowo już sztuczne ognie odpalane są najobficiej. Tattoo kończy się zawsze solowym występem kobziarza, który gra stojąc na murach zamku.

Bilety i organizacja

royal-edinburgh-military-tattoo
Zdjęcie z The Royal Edinburgh Military Tattoo 2016

Bilety na Military Tattoo sprzedają się rokrocznie na długo przed rozpoczęciem sezonu letniego, o czym muszą pamiętać wszyscy ci, którzy chcą zobaczyć program przygotowany przez orkiestry wojskowe. Występy w powszednie dni tygodnia trwają od 21.00 do 22.30, natomiast w sobotę przewidziane są aż dwie tury: przedstawienie wczesno-wieczorne trwające od 19.30 do 21.00 oraz późno-wieczorne rozpoczynające się o 22.30 i trwające do północy. Niedziela jest tradycyjnie dniem wolnym dla tej imprezy. Ceny biletów w zależności od położenia miejsca wahają się od 25 do 70 funtów, a sobotnie seanse są zawsze nieco droższe. Sprzedaż telefoniczna i internetowa odbywa się już od pierwszego dnia grudnia roku poprzedzającego, a w biurze festiwalowym Tattoo można je nabyć począwszy od piątego grudnia. Informacja dla osób poszukujących tańszych okazji – niektóre wejściówki, w cenie nawet o połowę niższej, na inauguracyjny pokaz dla mediów 3 sierpnia można kupić od godziny 10.00 w poniedziałek 24 lipca. Program tego wieczoru jest dokładnie taki sam jak w inne dni, publiczność musi jednak liczyć się z obecnością wielu kamer i fotografów wśród performerów.

Rozmach jak co roku

military_tattoo_scotland

Szacuje się, że również w tym roku cały festiwal edynburski odwiedzą ogółem ponad 2 miliony gości. Należy pamiętać, że dla miasta liczącego niespełna 500 tys. mieszkańców jest to nie lada przedsięwzięcie logistyczne, skumulowane w zaledwie trzech letnich miesiącach. Impreza będzie odbywać się w niemal 300 różnych miejscach, a łączna liczba wszystkich planowanych przedstawień sięga ponad kilkudziesięciu tysięcy. Na najpopularniejszych scenach miasta zobaczymy tradycyjną grę aktorów, ale samo sedno i charakter wydarzenia leży zazwyczaj gdzie indziej – w tysięcznych występach ulicznych, teatrach niezależnych, występach mimów, akrobatów, komediantów, a także właśnie w defiladach Military Tattoo. Jak zawsze kluczowe punkty miasta wypełnione będą kultowymi występami ulicznymi, działaniami teatrów alternatywnych i teatrów offowych, setkami mimów, iluzjonistów i komediantów. Jak zwykle też rozmach wydarzeń letnich w Edynburgu jest olbrzymi, a natłok wydarzeń może sprawić, że niejeden gość czy uczestnik poczuje się zagubiony. Pamiętajmy jednak, że taki obfity styl stanowi jedną z cech charakterystycznych lata w stolicy Szkocji i chyba za to właśnie kochają je jego fani.

 

Opracowanie: Małgorzata Solińska, England.pl, 22.07.2017

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7949 

Do W. Brytanii4.8244 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

GG_logo