Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Problematyczne wieżowce w UK

Grenfell Tower

Bardziej restrykcyjne egzekwowane testy bezpieczeństwa przeciwpożarowego w brytyjskich wieżowcach to niewątpliwie efekt tragicznego pożaru w Grenfell Tower, którego dotychczasowe żniwo to już ponad 80 ofiar śmiertelnych. Bilans ten z pewnością wzrośnie, ponieważ władze z trudem, o ile kiedykolwiek będą w stanie, ustalają na razie tożsamość mieszkańców spalonego wieżowca i rzeczywistą liczbę lokatorów i podnajemców. W rezultacie wydarzeń w Londynie rady miasta w poszczególnych okręgach Wielkiej Brytanii zamówiły dodatkowe kontrole w budynkach pozostających pod ich zarządem. Wyniki inspekcji są raczej zatrważające – zdecydowana większość budynków nie spełnia podstawowych standardów bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Więcej kontroli

Katastrofa narodowa, jak nazwano już tragedię w Londynie, spowodowała ogólnokrajowe podjęcie działań w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa mieszkańców wieżowców. Szacuje się, że odpowiednie służby są w stanie przeprowadzić około 100 kontroli dziennie w skali kraju, jednak niektórzy twierdzą, że to niewystarczająca liczba. Co zadziwiające, właściwie wszystkie próbki pokrycia dachowego nie spełniają standardów bezpieczeństwa. W miejscach, gdzie zagrożenie pożarowe okazało się zbyt duże, namawia się do ewakuacji. Władze nakazały już ludziom opuszczenie mieszkań zlokalizowanych w kilku wieżowcach w Londynie, między innymi w Chalots Estate w Swiss Cottage. Jest to konieczne, aby służby mogły podjąć pracę nad doprowadzeniem budynków do stanu spełniającego odpowiednie wymogi. W skali kraju nie każdy budynek, który nie spełnia standardów musi zostać ewakuowany, zwłaszcza, jeśli przyczyną jest wadliwe pokrycie dachowe. Jeśli chodzi na przykład o Camden, to oprócz dachu zaszło tak o wiele więcej nieprawidłowości. Jednak jak podają przedstawiciele rady w Camden, z ogólnej liczby 650 mieszkań ponad 200 osób odmawia jak na razie przeprowadzki ze swych dotychczasowych domów, które muszą stanąć puste na czas koniecznego remontu. Trudno im się zresztą dziwić. Mimo że władze zapewniają zakwaterowanie w tymczasowych miejscach pobytu, zaoferowane warunki nie są wystarczające. Ponadto niektóre osoby wymagają specjalistycznego przygotowania pomieszczeń z powodu niepełnosprawności. Władze apelują jednak o wyrozumiałość i współpracę i jak na razie zapewniają, że nie chcą sięgać po dostępne im legalne środki usunięcia lokatorów z zagrożonych budynków. Do rozmów z niektórymi mieszkańcami władze oddelegowały pracowników socjalnych, którzy mają pomóc w osiągnięciu celu.

Abolicja w sprawie podnajmowania mieszkań

W przypadku Grenfell Tower władze nawołują do podania przypadków, gdzie mieszkania były podnajmowane bez wiedzy władz, aby można było ustalić, ile ofiar tak naprawdę zginęło. Jak na razie jest to niemożliwe, a osób zaginionych jest wciąż dużo. Wśród podstawowych zarzutów, jakie podnoszą specjaliści przeciwpożarowi w przypadku wielu wieżowców są: pokrycie dachowe składające się z niebezpiecznych materiałów, nieodpowiednia izolacja rur gazowych a także źle rozlokowane drzwi pożarowe. Niektóre z samorządów wprowadziły całodobowe patrole, które mają pilnować budynków pod kątem pożaru aż do czasu wymiany łatwopalnych materiałów na dachu. Pokrycie Chalcot Estate w Camden jest podobne do tego, które znajdowało się na Grenfell Tower w Północnym Kensington. Budynek ten był remontowany w latach 2006-2009 przez firmę Rydon, tą samą która nadzorowała prace na Grenfell w 2015 i 2016. Rada Miasta Camden, której przedstawiciele twierdzą, że wydali już ponad pół miliona funtów na pokoje hotelowe dla ewakuowanych mieszkańców wydała oświadczenie, że zwróci koszty zakwaterowania mieszkańcom, którzy pokryli je z własnej kieszeni. Zarządzający budżetem miasta zarezerwowali ponadto 100 tys. funtów na wyżywienie i niezbędne produkty dla przesiedlonych. Oczekuje się, że prace remontowe potrwają średnio trzy do czterech tygodni.

Do wiadomości publicznej podano informację, że następujące budynki nie spełniają standardów przeciwpożarowych. Nie wszystkie z powyższych miejsc zostaną ewakuowane. W Plymouth, w którym znajdują się trzy potencjalnie zagrażające mieszkańcom wieżowce, nie proponuje się ewakuacji.

  • Camden – cztery wieżowce na ChalcotsEstate
  • Brent – Elizabeth House
  • Barnet – trzy bloki przy Granville Road
  • Hounslow – Clements Court Tower
  • Salford – dziewięć bloków w różnych lokalizacjach

Przypadek Szkocji

Wieżowce w na północy Wielkiej Brytanii przeszły testy o wiele pomyślniej niż te w Anglii. Żaden z badanych budynków nie używał tego samego rodzaju pokrycia dachowego co tragiczna Grenfell Tower. Stało się tak dzięki wprowadzonemu w 2005 roku ustawodawstwu, które zmusza przedsiębiorstwa budowlane do stosowania materiałów dachowych zabezpieczających przed rozprzestrzenianiem się pożaru. Tego rodzaju przepisy zostały jednak dopiero wprowadzone po tragedii z 1999, kiedy to ogień strawił czternastopiętrowy budynek w North Ayrshire. Świadkowie potwierdzili, że z powodu obecności pokrycia dachowego na jednym z rogów budynku, pożar wciągu 10 minut od rozpoczęcia przeniósł się aż o dziewięć piętrowych wyżej. Z tego powodu zapis o bezpieczeństwie materiałów dachowych dotyczy również elementów obecnych na ścianach oraz wzorów, które mogłyby spowodować szybsze rozprzestrzenianie ognia.

 

Opracowanie: Małgorzata Solińska, England.pl, 15.07.2017

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?