Przelewy do Polski 4.6900 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 0.21% 

Brytyjczyk skazany za rasistowski atak na Polkę

Młoda Polka, mieszkająca na południu UK - w Stevenage, podczas robienia zakupów padła ofiarą rasistowskiego ataku. W sklepie spotkała koleżankę, z którą zaczęła rozmawiać po polsku. To wywołało agresję Brytyjczyka, który za pomocą niecenzuralnych słów kazał naszej rodaczce wynosić sie z "jego kraju". Pani Marta zachowała zimną krew, wyciągnęła komórkę i nagrała zachowanie napastnika. Następnie powiadomiona została Policja, która szybko znalazła sprawcę. Sąd wydał już wyrok w tej sprawie - Darren Balaam został skazany za "hate crime".

Atak na Polkę

18 stycznia br. nasza rodaczka wybrała sie na zakupy do jednego z lokalnych marketów w Stevenage. Poszła tam z cała rodziną: dwójką dzieci (3 i 9 lat) i mężem. W sklepie spotkała swoją znajomą, również Polkę, z którą zaczęła rozmawiać w ojczystym języku. Jej mąż znajdował się w tym czasie w innej części sklepu. Właśnie to banalne zdarzenie wywołało agresję Brytyjczyka, stojącego w tej samej alejce. Poszedł do obu Pań i dzieci i z użyciem wulgarnych słów kazał im mówić po angielsku i wynosić się do swojego kraju.
Pani Marta zareagowała bardzo racjonalnie, bo od razu wyciągnęła telefon komórkowy i zaczęła nagrywać napastnika. Poprosiła go, żeby to powtórzył i wytłumaczył dlaczego tak mówi i dlaczego uważa, że powinna wracać do swojego kraju? Mężczyzna odpowiedział "Po prostu masz wracać", po czym zaczął salwować się ucieczką. Wychodząc z marketu krzyknął jeszcze, że w jego kraju obowiązuje wolność słowa.
Dziennikarzowi gazety "Comet" Polka tak relacjonowała to wydarzenie:
"W sklepie spotkałam znajomą, zaczęłyśmy rozmawiać po polsku i nagle, jak spod ziemi wyrósł ten typ, który warknął do nas: zacznijcie rozmawiać po angielsku. Wtedy zapytałam go: jaki masz problem? Czy chciałbyś się czegoś więcej dowiedzieć o moim kraju? A on na to: 'Wynocha stąd' (...)."

Zawiadomienie Policji

O całym zajściu Polka natychmiast powiadomiła pracownika marketu, który był także naocznym świadkiem tego incydentu, informując, że padła właśnie ofiarą rasistowskiego ataku. Zwróciła się do niego z prośbą o wezwanie menadżera sklepu. Ponieważ okazało się, że jego przełożonego akurat nie ma na miejscu, Pani Marta poprosiła pracownika o powiadomienie policji.
Następnie na posterunku w Hersfordshire złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa oraz swoje zeznania. Oprócz tego zamieściła też w internecie film nagrany komórką podczas incydentu. Policja, mając do dyspozycji także zapisy ze sklepowych kamer CCTV przystąpiła do poszukiwania mężczyzny. Ustalenie jego personaliów nie zajęło dużo czasu. Agresorem okazał sie 47-letni Brytyjczyk Darren Balaam. Podczas zatrzymania twierdził, że jest niewinny i że musiała zajść jakaś pomyłka...

Szybki proces i kara wiezienia w zawieszeniu

Brytyjczyk został oskarżony o "hate crime", czyli tzw. "przestępstwo nienawiści". "Hate crime" jest czynem karalnym dokonanym wobec innej osoby bądź jej mienia, z powodu jej rasy, narodowości, wyznania, orientacji seksualnej bądź niepełnosprawności.
Mimo że oskarżony 47-latek nie przyznał sie do winy, to nagrania z miejsca zdarzenia były wystarczająco mocnym dowodem. Po czterech miesiącach od daty incydentu sprawa sądowa zakończyła się wyrokiem skazującym napastnika. Sędzia ukarał Balaama 12 miesiącami pozbawienia wolności w zawieszeniu. Oprócz tego będzie musiał on także wziąć udział w programie rehabilitacyjnym oraz zapłacić kwotę 755 funtów - w ramach pokrycia kosztów postępowania sądowego.
Ten incydent pokazuje, że brytyjskie władze bardzo poważnie traktują jakiekolwiek doniesienia dotyczące "hate crime". Warto wyciągnąć lekcję z bardzo rozsądnego zachowania naszej rodaczki. Będąc w podobnej sytuacji nie wdawać się w niepotrzebne dyskusje, zachować spokój i przede wszystkim zdobyć niezbędne dowody, a następnie zgłosić zdarzenie na policji.

Czym dokładnie jest "hate crime"?

"Hate crime" czyli "zbrodnia nienawiści" – tak w Wielkiej Brytanii nazywany jest akt przemocy werbalnej lub fizycznej, znajdujący swoje źródło w uprzedzeniach względem określonych grup społecznych. Najczęściej wiąże się to z dyskryminacją powstałą między innymi z uwagi na: narodowość, płeć, religię, rasę, niepełnosprawność, czy orientację seksualną. Wśród tego rodzaju przestępstw wymienia się: groźby, napaść, rozbój, uszkodzenie mienia, podżeganie do popełnienia przestępstw z nienawiści, a także molestowanie.

Oprócz powyższej listy, zaliczyć do tej kategorii można także: przemoc w rodzinie, obraźliwe wiadomości telefoniczne lub tekstowe, nadużycia w internecie, dyskryminujące plakaty i graffiti, podpalenia, zastraszanie, a nawet takie akty jak np. wrzucanie śmieci do czyjegoś ogrodu. Zbrodnie nienawiści nie muszą być wymierzone tylko przeciwko osobie fizycznej, bo mogą one dotykać także przedsiębiorstw, stowarzyszeń bądź innych określonych grup. Powinny być zgłaszane niezależnie, czy jesteśmy ich ofiarą czy świadkiem, można zawiadomić policję także działając w imieniu osoby pokrzywdzonej.

Zgłoszenie tego typu przestępstwa jest stosunkowo łatwe - można to zrobić m.in. online na stronie policji: http://report-it.org.uk/your_police_force. Poza zgłoszeniem za pomocą formularza internetowego, istnieją także inne sposoby:

  • zgłoszenia telefoniczne (pod numerem 999 lub 112),
  • skontaktowanie się lokalną policją (na posterunku),
  • pobranie formularza i wysłanie go do policji pocztą,
  • zgłoszenie za pośrednictwem takich organizacji jak: Citizens Advice Bureau, Crimestoppers czy Stop Hate UK.

Powyższe stowarzyszenia mogą także zapewnić pomoc dla ofiar przestępstwa. Skorzystać można również z Victim’s Information Service, które może zaoferować wsparcie emocjonalne, poradę a także pomoc w znalezieniu bezpiecznego miejsca (link do strony: https://www.gov.uk/get-support-as-a-victim-of-crime).

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 03.06.2017

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7654 

Do W. Brytanii4.7948 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?