Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

"Wyklęty" - polski film w brytyjskich kinach!

Plakat promujący film "Wyklęty"

Od 5 maja na ekrany brytyjskich kin weszła ostatnia polska produkcja pt. "Wyklęty". Film opowiada o bohaterskiej, niejednokrotnie przekłamywanej i wymazywanej z kart historii batalii, jaką prowadziło polskie wojsko po zakończeniu II wojny światowej. Po zajęciu Polski przez Armię Czerwoną żołnierze podziemia niepodległościowego, broniąc kraju przed sowiecka dyktaturą, dalej prowadzili walkę zbrojną z najeźdźcą, jeszcze przez ponad dekadę. Film można obejrzeć w ponad 70 miastach w UK, w kinach: VUE, Showcase, Savoy, Reel Picture oraz IMC.

Akcja filmu

"Wyklęty" to oparty na faktach obraz, którego akcja toczy się w Polsce po 1945 r. Bohaterami filmu są członkowie zbrojnego podziemia antykomunistycznego, walczący z sowiecką okupacją i narzuconą przez ZSRR "marionetkową" władzą ludową. Reżyser ukazuje realia stalinowskiego terroru panującego w naszym kraju i prowadzoną na szeroką skalę akcję NKWD wyłapywania i mordowania polskich żołnierzy, którzy brali udział w II wojnie światowej. W tych okolicznościach opowiada o ludziach, którzy pozostali do końca wierni swojemu krajowi i ostatniemu polskiemu rządowi, który od momentu ataku Niemiec na nasz kraj przebywał na emigracji w Londynie.

Ekranizacja wprowadza nas w świat heroicznej, lecz niestety samotnej i skazanej na porażkę walki, jaką prowadzili Żołnierze Wyklęci. Mimo że film jest pełen dynamicznych i efektownych scen bitewnych, to jednak przez te obrazy przebija się perspektywa rzeczywistości, która ukazuje martyrologie i tragizm postawy polskich bohaterów. Stali się symbolem odwagi, wytrwałości i niezłomnej walki o niepodległą Polskę, ale ich życie pełne było przede wszystkim bezgranicznego poświęcenia, usłane cierpieniem i krzywdami wyrządzonymi ich rodzinom i bliskim. Obraz porusza sumienie ukazując szlachetną postawę ostatnich polskich żołnierzy i ich życiowe dramaty w brutalnych realiach powojennej Polski opanowanej przez sowiecki reżim. Dramaty ludzi często bardzo młodych, którzy tak jak główny bohater, rozpoczęli walkę na froncie II wojny światowej mając zaledwie 20 lat. Od tego momentu, raz za razem wymykając sie śmierci, bez chwili wytchnienia kontynuowali batalię przez całe swoje życie, tak jak tytułowy Wyklęty, przez kolejne 25 lat, do samego końca.

Losy bohaterów

Józef Franczak
Józef Franczak (tytułowy 'Wyklęty')1938 r.

Postać głównego bohatera inspirowana jest prawdziwą historią żołnierza Józefa Franczaka. Franczak (pseudonim "Lalek") był sierżantem Wojska Polskiego. Uczestniczył w wojnie obronnej Polski w 1939 r., następnie, po zajęciu kraju przez Niemców i ZSRR, przeszedł do konspiracji. Kontynuował walkę w strukturach ZWZ, a później w Armii Krajowej. Po 1945 r. walczył przeciwko sowieckiej dyktaturze w szeregach podziemia antykomunistycznego, likwidując tzw. "utrwalaczy władzy ludowej". W 1953 r. jego oddział został ostatecznie rozbity. Od tego czasu "Lalek" ukrywał się. Wydano za nim list gończy i został przez ówczesne władze wyjęty spod prawa. Aby go schwytać NKWD przez ponad 10 lat prowadziło operację o kryptonimie "Pożar". Zaangażowano do tego 27 tajnych współpracowników UB oraz ponad 70 informatorów. W 1963 r. został otoczony przez 35-osobową grupę likwidacyjną ZOMO. Podczas wymiany strzałów został śmiertelnie ranny. Po śmierci spotkał go podobny los jak większość jego towarzyszy broni - ciało, bez odciętej głowy, wrzucono do bezimiennej mogiły. Był ostatnim żołnierzem polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego.

W 2008 r. prezydent Lecz Kaczyński odznaczył pośmiertnie Józefa Franczaka Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Ponowny pogrzeb, z honorami wojskowymi, odbył się w 2015 r.

O kulisach produkcji

Film wyreżyserowany został przez Konrada Łęckiego, który jest również autorem scenariusza. W postać głównego bohatera wcielił się Wojciech Niemczyk, znany m.in. z takich filmów jak "Popiełuszko. Wolność jest w nas". W pozostałych rolach występują m.in.: Marcin Kwaśny, Robert Wrzosek, Janusz Chabior, Hanna Święcicka oraz Piotr Cyrwus, Marek Siudym i Olgierd Łukaszewicz. Autorem muzyki jest Szymon Szewczyk. Film był kręcony od marca 2014 r. do połowy 2016 r.

Tytuł na język angielski został przetłumaczony jako "Cursed". Mimo że nie w pełni oddaje to znaczenie oryginalnej nazwy, jaką określani są partyzanci podziemia antykomunistycznego, to jednak ta nie do końca trafna interpretacja terminu "Żołnierze Wykleci", przyjęła się już nie tylko w Zjednoczonym Królestwie ale także w innych krajach anglojęzycznych. Dystrybutor, nadając brytyjski tytuł filmowi nawiązał do funkcjonujących już od lat w obiegu przekładów takich jak "Cursed Soldiers" czy "Doomed Soldiers".

Gdzie do kina?

Film wyświetlany jest w polskiej wersji językowej (audio), z angielskimi napisami. Można go obejrzeć w kinach sieci: VUE, Showcase, Savoy, Reel Picture oraz IMC, w ponad 70 brytyjskich miastach, zaczynając od takich aglomeracji jak: Londyn, Manchester, Dublin, Bristol, Glasgow, Edynburg czy Birmingham, a kończąc na: Accrington, Bastingstone, Aberdeen, Bicester, Oaks czy Grands.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 13.05.2017

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7300 

Do W. Brytanii4.7790 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?