Przelewy do Polski 4.7700 0.42% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8990 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7700 0.42% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8990 0.00% 

Kaczyński z wizytą w Londynie. Są dobre wieści dla Polaków

Jarosław Kaczyński i Theresa May

W minionym tygodniu Jarosław Kaczyński spotkał się w Londynie z premier Theresą May. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii i ich sytuacji po wdrożeniu Brexitu. Prezes PiS poinformował o uzyskaniu zapewnienia, że rząd potraktuje tę kwestię priorytetowo. Już w pierwszej fazie negocjacji Zjednoczone Królestwo zajmie się uregulowaniem statusu imigrantów znad Wisły. Zgodnie z deklaracjami, ma być to rozwiązanie pozytywne, które umożliwi funkcjonowanie polskiej społeczności na podobnych zasadach do obecnych. Spotkanie odbyło się z jednodniowym opóźnieniem ze względu na atak terrorystyczny pod gmachem parlamentu.

Rozmowy na linii Kaczyński-May

Spotkanie szefowej brytyjskiego rządu i lidera Prawa i Sprawiedliwość trwało ponad godzinę. Rzecznik prasowy Downing Street 10 poinformował, że wśród poruszanych tematów znalazła się przede wszystkim kwestia dwustronnych stosunków pomiędzy Polską i UK - w świetle początku negocjacji związanych z Brexitem i uregulowania przyszłego statusu mieszkających tutaj Polaków. Omawiane były także sprawy odnoszące się do bezpieczeństwa europejskiego i współpracy w ramach NATO. Po spotkaniu Jarosław Kaczyński zasygnalizował, że oprócz tego rozmowa dotyczyła także postulatów Polski w dziedzinie gospodarczej, obronności kraju, a także wymiany informacji o rajach podatkowych. Przewinął się również wątek związany z wspólną historią obu państw.

W kwestii dotyczącej przyszłego statusu Polaków w UK prezes PiS przekazał mediom informację, że Theresa May zadeklarowała, że zajmie się tym zagadnieniem w pierwszej fazie negocjacji po ogłoszeniu artykułu 50. Prawa te mają być gwarantowane na zasadzie wzajemności, tak by podobne gwarancje spotkały Brytyjczyków mieszkających obecnie w Polsce oraz pozostałych krajach UE. Pierwsza minister zapewniła, że Zjednoczone Królestwo dołoży starań aby załatwić sprawę przyszłości mieszkających tutaj Polaków w sposób pozytywny.

Bruksela o gwarancjach dla imigrantów

Także Unia przedstawiła zarys pierwszych negocjacji z Londynem w sprawie Brexitu. Reprezentant UE, Michel Bernier, powiedział, że nie wyobraża sobie innego rozwiązania, niż przyznanie gwarancji obywatelom unijnym żyjącym na Wyspach, jak i Brytyjczykom przebywającym w krajach Unii. To kolejna bardzo dobra wiadomość również dla Polaków mieszkających w UK. Mimo że po zakończeniu procesu upuszczania wspólnoty Wielka Brytania będzie mogła samodzielnie i na odmiennych zasadach zawierać porozumienia dotyczące spraw migracyjnych z każdym państwem UE, to dobrze rokuje fakt, że już na starcie negocjacji wszystko wskazuje na zgodę pomiędzy Londynem i Brukselą. Zwiększa to szansę na wypracowanie rozwiązania korzystnego dla imigrantów już na początku procesu. Dodatkowo, ostatnie deklaracje Theresy May podczas spotkania z Kaczyńskim tym bardziej wskazują na chęci do priorytetowego potraktowania tej kwestii i jej pomyślnego rozwiązania dla naszych rodaków.

Na podstawie tych informacji można założyć, że zarówno jednej, jak i drugiej stronie zależy na tym, aby ci, którzy na Wyspach już mieszkają i pracują mogli dalej tu przebywać. Natomiast trudno przewidzieć jak będzie wyglądała sytuacja osób, które po Brexicie będą chciały wjechać do UK. Przypominając brytyjskie postulaty dotyczące "odzyskania kontroli nad granicami", w tej kwestii sytuacja może diametralnie się zmienić.

Spotkanie w dniu zamachu terrorystycznego

W dniu, na który zaplanowane było pierwotnie spotkanie Kaczyński-May doszło do ataku terrorystycznego pod gmachem brytyjskiego parlamentu. Zamachowiec pędzący samochodem przez Westimster Bridge wjeżdżał w ludzi idących mostem. Następnie po dotarciu pod House of Parlament rzucił się z nożem na Policjantów ochraniających budynek i śmiertelnie ranił jednego z nich. Został zastrzelony przez ochroniarza polityka znajdującego się akurat przez parlamentem. W wyniku ataku islamskiego terrorysty 4 osoby poniosły śmierć a ponad 40 zostało rannych. W związku z zamachem premier Theresa May zwołała posiedzenie sztabu antykryzysowego COBRA. Ze względu na te tragiczne okoliczności spotkanie z liderem PiS zostało przełożone na następny dzień. Komentatorzy wskazywali na fakt, że szefowa rządu zgodziła się na rozmowę tuż po ataku w Londynie, co może świadczy o bardzo dobrych stosunkach między Polską i Wielką Brytanią.

Przed wizytą na Downing Street Kaczyński spotkał się w ambasadzie RP w Londynie z wybranymi przedstawicielami blisko milionowej społeczności Polaków mieszkających w Zjednoczonym Królestwie. Rozmowy dotyczyły m.in. obaw związanych z Brexitem oraz funkcjonowania polskich szkół sobotnich.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 02.04.2017

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8253 

Do W. Brytanii4.8546 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

GG_logo