Przelewy do Polski 4.6900 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 0.21% 

Kaczyński z wizytą w Londynie. Są dobre wieści dla Polaków

Jarosław Kaczyński i Theresa May

W minionym tygodniu Jarosław Kaczyński spotkał się w Londynie z premier Theresą May. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii i ich sytuacji po wdrożeniu Brexitu. Prezes PiS poinformował o uzyskaniu zapewnienia, że rząd potraktuje tę kwestię priorytetowo. Już w pierwszej fazie negocjacji Zjednoczone Królestwo zajmie się uregulowaniem statusu imigrantów znad Wisły. Zgodnie z deklaracjami, ma być to rozwiązanie pozytywne, które umożliwi funkcjonowanie polskiej społeczności na podobnych zasadach do obecnych. Spotkanie odbyło się z jednodniowym opóźnieniem ze względu na atak terrorystyczny pod gmachem parlamentu.

Rozmowy na linii Kaczyński-May

Spotkanie szefowej brytyjskiego rządu i lidera Prawa i Sprawiedliwość trwało ponad godzinę. Rzecznik prasowy Downing Street 10 poinformował, że wśród poruszanych tematów znalazła się przede wszystkim kwestia dwustronnych stosunków pomiędzy Polską i UK - w świetle początku negocjacji związanych z Brexitem i uregulowania przyszłego statusu mieszkających tutaj Polaków. Omawiane były także sprawy odnoszące się do bezpieczeństwa europejskiego i współpracy w ramach NATO. Po spotkaniu Jarosław Kaczyński zasygnalizował, że oprócz tego rozmowa dotyczyła także postulatów Polski w dziedzinie gospodarczej, obronności kraju, a także wymiany informacji o rajach podatkowych. Przewinął się również wątek związany z wspólną historią obu państw.

W kwestii dotyczącej przyszłego statusu Polaków w UK prezes PiS przekazał mediom informację, że Theresa May zadeklarowała, że zajmie się tym zagadnieniem w pierwszej fazie negocjacji po ogłoszeniu artykułu 50. Prawa te mają być gwarantowane na zasadzie wzajemności, tak by podobne gwarancje spotkały Brytyjczyków mieszkających obecnie w Polsce oraz pozostałych krajach UE. Pierwsza minister zapewniła, że Zjednoczone Królestwo dołoży starań aby załatwić sprawę przyszłości mieszkających tutaj Polaków w sposób pozytywny.

Bruksela o gwarancjach dla imigrantów

Także Unia przedstawiła zarys pierwszych negocjacji z Londynem w sprawie Brexitu. Reprezentant UE, Michel Bernier, powiedział, że nie wyobraża sobie innego rozwiązania, niż przyznanie gwarancji obywatelom unijnym żyjącym na Wyspach, jak i Brytyjczykom przebywającym w krajach Unii. To kolejna bardzo dobra wiadomość również dla Polaków mieszkających w UK. Mimo że po zakończeniu procesu upuszczania wspólnoty Wielka Brytania będzie mogła samodzielnie i na odmiennych zasadach zawierać porozumienia dotyczące spraw migracyjnych z każdym państwem UE, to dobrze rokuje fakt, że już na starcie negocjacji wszystko wskazuje na zgodę pomiędzy Londynem i Brukselą. Zwiększa to szansę na wypracowanie rozwiązania korzystnego dla imigrantów już na początku procesu. Dodatkowo, ostatnie deklaracje Theresy May podczas spotkania z Kaczyńskim tym bardziej wskazują na chęci do priorytetowego potraktowania tej kwestii i jej pomyślnego rozwiązania dla naszych rodaków.

Na podstawie tych informacji można założyć, że zarówno jednej, jak i drugiej stronie zależy na tym, aby ci, którzy na Wyspach już mieszkają i pracują mogli dalej tu przebywać. Natomiast trudno przewidzieć jak będzie wyglądała sytuacja osób, które po Brexicie będą chciały wjechać do UK. Przypominając brytyjskie postulaty dotyczące "odzyskania kontroli nad granicami", w tej kwestii sytuacja może diametralnie się zmienić.

Spotkanie w dniu zamachu terrorystycznego

W dniu, na który zaplanowane było pierwotnie spotkanie Kaczyński-May doszło do ataku terrorystycznego pod gmachem brytyjskiego parlamentu. Zamachowiec pędzący samochodem przez Westimster Bridge wjeżdżał w ludzi idących mostem. Następnie po dotarciu pod House of Parlament rzucił się z nożem na Policjantów ochraniających budynek i śmiertelnie ranił jednego z nich. Został zastrzelony przez ochroniarza polityka znajdującego się akurat przez parlamentem. W wyniku ataku islamskiego terrorysty 4 osoby poniosły śmierć a ponad 40 zostało rannych. W związku z zamachem premier Theresa May zwołała posiedzenie sztabu antykryzysowego COBRA. Ze względu na te tragiczne okoliczności spotkanie z liderem PiS zostało przełożone na następny dzień. Komentatorzy wskazywali na fakt, że szefowa rządu zgodziła się na rozmowę tuż po ataku w Londynie, co może świadczy o bardzo dobrych stosunkach między Polską i Wielką Brytanią.

Przed wizytą na Downing Street Kaczyński spotkał się w ambasadzie RP w Londynie z wybranymi przedstawicielami blisko milionowej społeczności Polaków mieszkających w Zjednoczonym Królestwie. Rozmowy dotyczyły m.in. obaw związanych z Brexitem oraz funkcjonowania polskich szkół sobotnich.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 02.04.2017

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7636 

Do W. Brytanii4.7929 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?