Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Polish Heritage Day - będzie nowe święto w UK?

Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki
i Konsul Generalny Krzysztof Grzelczyk
zainaugurowali projekt Polish Heritage Day.

Nowy ambasador RP w Londynie, Arkady Rzegocki, postanowił podjąć się inicjatywy ustanowienia polskiego święta w Wielkiej Brytanii. Miałoby ono nosić nazwę Polish Heritage Day / Dzień Polskiego Dziedzictwa i byłoby obchodzone w pierwszy weekend przypadający po 3 maja. Ambasada i konsulaty w UK mają zajmować sie koordynacją działań współorganizowanych przez polskie szkoły, stowarzyszenia, organizacje polonijne i innych zainteresowanych. Obchody tegorocznej edycji zostały zaplanowane na 6 i 7 maja.

Nowy ambasador i nowe pomysły

Arkady Rzegocki od niedawna (sierpień 2016 r.) piastuje stanowisko Ambasadora RP w Zjednoczonym Królestwie. Jest profesorem politologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i twórcą Polskiego Ośrodka Naukowego UJ w Londynie. Dlatego też idea stworzenia takiego święta może wiązać sie z doświadczeniami i obserwacją skali zjawiska polskiej emigracji w UK, która bez wątpienia uzasadnia potrzebę tego typu inicjatyw. Rzegocki zaznaczył, że polska placówka chce dołożyć wszelkich starań aby rozpocząć obchodzenie przez Polaków w Wielkiej Brytanii Dnia Polskiego Dziedzictwa. Celem Polish Heritage Day (PHD) byłoby także mocniejsze zaakcentowanie roli i dużego wkładu wnoszonego przez Polaków do brytyjskiej tkanki społecznej. Święto miałby co roku odbywać się w pierwszy weekend po 3 maja.

W liście otwartym adresowanym do polonijnych organizacji ambasador napisał:

„Zwracam się do Państwa z propozycją ustanowienia Polskiego Dnia w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – inicjatywy, która zapewni nam widoczność oraz lepsze relacje wśród lokalnych społeczności, z którymi obcujemy na co dzień. (…) Pozycja, jaką zajmuje licząca blisko jednego miliona rzesza naszych Rodaków, jest nadal niewspółmierna ze wspaniałym potencjałem, jaki prezentujemy. Pokazując otwartość, tolerancyjną, zaangażowaną i przyjazną postawę naszym sąsiadom, pokonujemy stereotypy, a także wskazujemy, że zależy nam na uczestniczeniu i aktywnym współdziałaniu w sprawach naszego najbliższego otoczenia.”

Jak mają wyglądać obchody?

Koordynacją przygotowań będą zajmować się trzy polskie placówki w Wielkiej Brytanii: ambasada w Londynie oraz konsulaty w Birmingham i Edynburgu. Pierwsza edycja święta planowana jest na weekend 6-7 maja. Zgodnie z wstępnym założeniem, w Dniu Polskiego Dziedzictwa stowarzyszenia i organizacje polonijne, polskie szkoły sobotnie i polskie parafie miałyby organizować festyny, koncerty, spotkania oraz inne wydarzenia artystyczne pokazujące polską tradycję, zwyczaje, historię i dorobek kulturalny. W ten sposób akcentowany byłby także wkład Polaków w rozwój Wielkiej Brytanii oraz coraz mocniejszy związek pomiędzy oboma państwami, wynikający m.in. ze skali migracji.

Kolejnym aspektem święta miałaby stać się tradycja wywieszania polskich flag, nie tylko na siedzibach polonijnych stowarzyszeń i organizacji ale przede wszystkim przez Polaków na ich domach. Co więcej idea PHD zakłada, że przy współpracy z brytyjskimi władzami, byłaby także możliwość eksponowania polskich barw narodowych przez instytucje publiczne, które podkreślałyby w ten sposób ogólnokrajowy charakter obchodów. Ambasador zasugerował, że wiąże się to z koncepcją, aby w dalszej perspektywie czasowej z Polish Heritage Day uczynić uroczystości podobne do Dnia Świętego Patryka.

Chętni do współorganizacji

Osoby, organizacje i stowarzyszenia polonijne, które chciałyby włączyć się w przygotowanie Dnia Polskiego Dziedzictwa mogą wysyłać swoje propozycje na adresy e-mailowe ambasady i konsulatów. Sama idea stworzenia takiego święta jest bez wątpienia dobrym pomysłem. Biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy obecnie już największą mniejszością narodową w Zjednoczonym Królestwie (ok. 900 tys. wg Migration Observatory), widoczność i zorganizowanie polskiej społeczności pod tym względem pozostaje w tyle za niejedną mniejszą grupą etniczną. W dużym stopniu może wynikać to z tego, że mimo pokaźnej liczby naszych rodaków w UK, w istotnej części jest to „świeża” emigracja, która liczy sobie dopiero około dekady. Oprócz tego wspomnieć należy też o tym, że do tej pory polskie placówki konsularne, mówiąc dyplomatycznie, nie słynęły z entuzjazmu do podejmowania podobnych inicjatyw. Na polonijnych portalach i forach dyskusyjnych zdecydowanie przeważają opinie wskazujące na częsty brak wsparcia oddolnych działań podejmowanych przez wielu zaangażowanych emigrantów znad Wisły. Dlatego, tym bardziej miejmy nadzieję, że Polish Heritage Day to dobra zmiana rysująca się na polsko-brytyjskim krajobrazie.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 27.02.2017

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7300 

Do W. Brytanii4.7790 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?