Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Wieczór Kultury Polskiej w Edynburgu

Polskie spotkanie opłatkowe będące okazją do spędzenia
wieczoru w tradycyjnej wigilijnej atmosferze.

Trzeci rok z rzędu w stolicy Szkocji odbywa się polonijny event Wieczór Kultury Polskiej. Oprócz okazji do spotkania się na wystawie malarstwa i przedstawieniu, spełnia także rolę miejsca, w którym wszyscy obecni mogą spędzić kilka chwil w polskiej wigilijnej atmosferze.

Jak zawsze impreza organizowana jest w okolicy Bożego Narodzenia, aczkolwiek tegoroczne wydarzenie w sposób szczególny nawiązuje do tego święta. Tradycyjnie nie zabraknie również polskich wypieków i potraw, ubogaconych dodatkowo o lokalne akcenty, takie jak degustacja whisky. Wstęp jest bezpłatny.

Sztuka prosto z Polski

15 grudnia o godz. 18.30 w Leith Business Centre w Edynburgu rozpocznie się kolejna edycja imprezy. Cześć artystyczna wieczoru oparta będzie na prezentacji Galerii Autorskiej z Bydgoszczy. Przygotowane zostało otwarcie wystaw malarstwa: Jacka Solińskiego pt. „Dwa języki – szept i pogłos” i Jana Kaji pt. „Dwa języki – cisza i milczenie”. Wśród eksponowanych prac będzie można obejrzeć zarówno malarstwo bezpośrednio kontemplujące grudniowe święto („Boże Narodzenie”, „Cicha noc” i „Tak” Jana Kaji), jak i malowidła pośrednio odnoszące się do chrześcijańskiej tradycji tego wydarzenia (prace z cyklu 366 aniołów pt. „Opiekunowie czasu” Jacka Solińskiego).

Jan Kaja, Boże Narodzenie
Jan Kaja, Boże Narodzenie

Zwyczajowo wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja krótkiej sztuki. W tym roku przedstawiony zostanie monodram pt. „Myśl jest przestrzenią dziwną”, w realizacji Mieczysława Franaszka, złożony z wierszy: Zbigniewa Herberta, Krzysztofa Kuczkowskiego, Czesława Miłosza, Kamila Cypriana Norwida, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, Jana Twardowskiego i Karola Wojtyły. Tłumaczenie na język angielski wykona Neil Shaw.

Polska kuchnia i nie tylko

Degustacja wyrobów polskiej cukierni z Edynburga

Jak co roku, w programie imprezy znajdują się zarówno elementy dla duszy jak i dla ciała. Przewidziano szereg dodatkowych atrakcji, w skład których wchodzą:

  • Degustacja wyrobów polskiej cukierni z Edynburga, która uraczy gości pączkami, drożdżówkami oraz innymi polskimi wypiekami.
  • Spotkanie opłatkowe będące okazją do spędzenia wieczoru w tradycyjnej wigilijnej atmosferze.
  • Poczęstunek potrawami świątecznymi przygotowany przez kawiarnię wegańską. Będą pierogi, pasztet z suszoną śliwką, humus z zielonego groszku, pasta z suszonych pomidorów a wszystko to na domowo wypiekanym chlebie, a także makowiec, piernik, ciasto czekoladowe z masłem orzechowym oraz Red Velvet Cake.
  • Degustacja wytrawnej szkockiej whisky prowadzona przez Łukasza Dynowiaka, podczas której nasz rodak, a zarazem jeden z najlepszych na Highlandach specjalistów w tej dziedzinie, uraczy gości wyborem najszlachetniejszych szkockich trunków.
  • Poczęstunek sushi przygotowany przez polską restaurację z Edynburga. Będzie to nie lada okazja dla entuzjastów kuchni orientalnej, którzy będą mogli skosztować jednej z wyjątkowych specjalności tego miejsca – white sushi.

Pamięć o polskich bohaterach

„Ponieważ żyli prawem wilka historia o nich głucho milczy (…)”. Nawiązując do wiersza Zbigniewa Herberta pt. „Wilki”, którego poezja będzie również stanowić część monodramu, podczas spotkania zostanie także poświecona uwaga polskim bohaterom. Na wyspach brytyjskich na szczególne upamiętnienie zasługują piloci z naszego kraju, którzy podczas drugiej wojny światowej walczyli w obronie Zjednoczonego Królestwa. Zwycięstwo w Bitwie o Anglię i powstrzymanie dzięki temu niemieckiej inwazji, zawdzięczane jest właśnie Polakom. Mimo tego, podobnie jak w wypadku Żołnierzy Wyklętych, ich zasługi i pamięć o nich była niejednokrotnie wymazywana z kart historii. Dzięki działalności londyńskiego stowarzyszenia polonijnego Hurricane of Hearts w rocznicę największej podniebnej batalii drugiej wojny światowej przypomina się o dokonaniach naszych rodaków. Wspomagając te działania organizator imprezy także chce upamiętnić i podkreślić szczególną rolę odegraną przez polskich lotników.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 25.11.2016

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7800 

Do W. Brytanii4.8270 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?