Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

W centrum Londynu stanie monument upamiętniający polskich pilotów

 

W brytyjskiej stolicy zostanie postawiony kolejny pomnik przypominający o dokonaniach naszych rodaków podczas Bitwy o Anglię. Ma zostać odsłonięty podczas obchodów 80. rocznicy tego wydarzenia w Hyde Parku. Ważne, symboliczne znaczenia ma informacja, że podczas uroczystości zostanie położony szczególny akcent na uczestnictwo Polaków.

Pomysłodawcy projektu zaznaczają, że chcą w ten sposób opowiedzieć się także przeciwko po-referendalnej ksenofobii, której adresatami są także polscy obywatele mieszkający w UK.

Pomnik w Hyde Parku

Celem przedsięwzięcia jest przypomnienie i zwrócenie uwagi na kluczową rolę jaką odegrali piloci znad Wisły w czasie Bitwy o Anglię. Dlatego też statua ma być umiejscowiona w samym centrum Londynu – w Hyde Parku. Jest to inicjatywa przedstawicieli Partii Konserwatywnej: byłego przewodniczącego – Lorda Tebbita i Lorda Ashcrofta, którzy w tym celu powołali specjalny komitet ds. powstania monumentu upamiętniającego zasługi polskich lotników. Zgodnie z obecną kalkulacją realizacja projektu będzie kosztowała 1,000,000 funtów. Oficjalne odsłonięcie ma nastąpić w 2020 r., w czasie obchodów 80. rocznicy powietrznej batalii, która zadecydowała o losach Zjednoczonego Królestwa. Jest to połączone z zapowiedzianym poświęceniem szczególnej uwagi polskiej reprezentacji podczas uroczystości. Mimo że prace ruszyły już pełną parą, organizatorzy nie podali jeszcze do publicznej wiadomości informacji jak w szczegółach ma wyglądać projekt rzeźby. Nieoficjalne źródła donoszą, że będzie to prawdopodobnie statua wykonana z brązu, przedstawiająca postacie Polaków walczących w barwach RAF-u

Gdyby nie Polacy to bitwę wygraliby Niemcy

Autorzy inicjatywy chcą podkreślić często zapominany fakt, że dzięki włączeniu Polaków do Bitwy o Anglię udało się powstrzymać inwazję wojsk hitlerowskich na Wielką Brytanię. Zgodnie z założeniami Berlina, po zniszczeniu brytyjskiego lotnictwa i przejęciu kontroli w powietrzu, miał nastąpić desant wojsk lądowych przez kanał La Manche. Plan ten był przez Luftwaffe skutecznie realizowany. Coraz większa przewaga w powietrzu nad RAF-em sukcesywnie prowadziła do osiągnięcia założeń Hitlera. Przełomem w, zmierzającej ku coraz bardziej prawdopodobnej porażce, obronie Anglii było włączenie do walk polskich pilotów. Dopuszczeni oni zostali do udziału dopiero w drugiej fazie batalii, po około miesiącu starć. Na ówczesnym etapie, zarówno niemiecki jak i brytyjski przemysł był już do tego stopnia skoncentrowany na produkcji samolotów bojowych, że obie strony były w stanie dostarczyć wystarczającą ilość nowych maszyn, mimo wysokich strat. Natomiast elementem, dzięki któremu Niemcy zaczęli osiągać znaczącą przewagę była ich bardziej wydajna infrastruktura szkoleniowa i większe zaplecze ludzkie. Brytyjczycy nie byli w stanie uzupełniać swojej kadry lotniczej w tak szybkim tempie, a przez to szala zwycięstwa przechyliła się zdecydowanie na stronę przeciwnika.

Włączenie do walki batalionów złożonych z innych narodowości było próbą ratowania sytuacji, ale zbytnio nie wierzono w skuteczność tego rozwiązania. Część historyków podaje, że było to po prostu działanie mające na celu przesunięcie w czasie widniejącej już na horyzoncie porażki. Między innymi z tego powodu bataliony cudzoziemskie zostały wyposażone w starsze i mniej wydajne modele samolotów (Hawker Hurricane) niż te, na których latała większość RAF-u (Supermarine Spitfire). Do udziału w bitwie włączono wówczas m.in. jednostki: polskie, czechosłowackie oraz kanadyjskie. Posunięcie, z którym nie wiązano szczególnych nadziei, stało się momentem zwrotnym.

Skuteczność polskich dywizjonów wykraczała znacznie poza dotychczasowe statystyki. Mimo że nasi rodacy, przed dopuszczeniem do walki, byli zobligowani do odbycia przeszkolenia z taktyk bojowych RAF-u, okazało się, że ich wcześniej zdobyte przygotowanie niejednokrotnie przewyższało umiejętności brytyjskich kolegów. W krótkim czasie żołnierze znad Wisły zasłynęli rekordowymi wynikami, odwagą i zaciętością w walce. W bitwie brały udział 4 polskie dywizjony: dwa bombowe – 300 i 301, oraz dwa myśliwskie – 302 i 303. Oprócz tego 81 Polaków służyło w dywizjonach brytyjskich, razem 145 pilotów. Stanowili zaledwie 5% lotników RAF-u uczestniczących w walce i mimo tego, że włączono ich do batalii dopiero w jej drugiej fazie, zestrzelili 170 niemieckich maszyn i uszkodzili 36, co stanowiło około 12% strat poniesionych przez Luftwaffe w trakcie całej Bitwy o Anglię. Sam Dywizjon 303 zastrzelił 126 maszyn, zdecydowanie przewyższając tym wynikiem osiągnięcia wszystkich pozostałych jednostek.

Brytyjczycy sami przyznają, że bez Polaków przegraliby swoje najważniejsze starcie podczas drugiej wojny światowej. Jeden z inicjatorów budowy nowego pomnika – Lord Tebbit, który sam był pilotem, jednoznacznie i dosadnie uzasadnił realizację tego projektu mówiąc: „Bitwa o Anglię zostałaby wygrana przez Niemców, gdyby nie Polacy.”

Monument w Northolt

Pomnik Lotników Polskich w Northolt

Rzeźba, która powstanie w Hyde Parku, będzie drugim pomnikiem w Londynie upamiętniającym dokonania polskich pilotów. Pierwsza znajduje się przy bazie wojskowej w Northolt, na obrzeżach miasta, w północno-zachodniej części aglomeracji.

Pomnik Lotników Polskich został odsłonięty 2 listopada 1948 roku (w Dzień Zaduszny) i poświęcony jest pamięci poległych pilotów z naszego kraju, którzy walczyli w 4 polskich jednostkach RAF-u a także w dziesięciu pozostałych brytyjskich dywizjonach w czasie całej drugiej wojny światowej. Do tej pory było to główne miejsce, w którym odbywały się obchody uroczystości przypominających o zasługach naszych rodaków.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 21.11.2016

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7300 

Do W. Brytanii4.7790 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?