Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8550 0.21% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8550 0.21% 

Początek rozpadu Wielkiej Brytanii? Konsultacje w sprawie niepodległości Szkocji

Szkocka premier, Nicola Sturgeon, na ostatnim spotkaniu w Stirling ogłosiła rozpoczęcie konsultacji w sprawie odłączenia od Wielkiej Brytanii i niepodległości Szkocji. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, które padły tuż po ogłoszeniu wyników czerwcowego głosowania dotyczącego Brexitu, pół-autonomiczny rząd w Edynburgu jasno zaznaczył, że jest przeciwny wystąpieniu ze struktur Unii Europejskiej. W związku z tym, jednym z najbardziej prawdopodobnych rozwiązań branych pod uwagę jest przeprowadzenie kolejnego referendum w sprawie niepodległości tego kraju.

Rozpoznanie terenu przed bitwą

Zanim dojdzie do podjęcia decyzji w sprawie następnego głosowania, premier Sturgeon zamierza najpierw przeprowadzić konsultacje społeczne. Zgodnie z planem mają w nich wziąć udział 2 miliony osób spośród 5,3 miliona mieszkańców. Proces ten powinien trwać do końca listopada i złożony ma być m.in. z: kampanii informacyjnej, cyklu spotkań publicznych i debat ze społecznością szkocką oraz zbierania informacji za pomocą zamieszczonego w internecie kwestionariusza. Z wypowiedzi szefowej rządu jasno wynika, że celem tego działania jest ustalenie czy obywatele jej ojczyzny są faktycznie gotowi do wykonania tak fundamentalnego kroku oraz przekonanie ich do podjęcia właśnie takiej decyzji. Jest to zabieg bez wątpienia konieczny, ponieważ z ostatniego, opublikowanego przez ośrodek badawczy YouGov, sondażu wynika, że mimo gorącej atmosfery wywołanej rysującym się na horyzoncie Brexitem, nadal 54% społeczeństwa Szkocji jest przeciwne odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa. Szefowa rady ministrów swoje stanowisko określa bardzo klarownie: uważa że opuszczenie Unii Europejskiej jest bardzo poważnym zagrożeniem dla interesów jej kraju i zamierza znaleźć sposób pozwalający na możliwie najlepsze chronienie pozycji Szkocji w Europie.

Dotychczasowe starcia

Poprzednie referendum dotyczące zachowania bądź zerwania obecnej relacji łączącej brytyjską koronę z Edynburgiem odbyło się stosunkowo niedawno, bo we wrześniu 2014 roku. Wówczas za utrzymaniem bieżącego status quo opowiedziało się 55,3% Szkotów. W tym kontekście zaznaczyć należy, że istotnym argumentem dla głosujących na „nie” była przede wszystkim chęć dalszego uczestnictwa w Unii Europejskiej.  Natomiast podczas ostatniego głosowania w sprawie Brexitu 62% mieszkańców tego kraju wyraziło intencję pozostania w zjednoczonej Europie. Jest to rezultat pokazujący istotny rozdźwięk w tej kwestii w porównaniu do zbiorczego wyniku z całej Wielkiej Brytanii, gdzie już tylko 48% chciało utrzymania obecnego statusu w strukturach UE. Dlatego też premier Sturgeon zaznaczyła, że od momentu decyzji podjętej w 2014 roku, kontekst i otoczenie radykalnie się zmieniły a Zjednoczone Królestwo, w którym Szkocja wtedy zgodziła się pozostać, już nie istnieje. Mimo że aktualnie sytuacja ta w niewielkim stopniu wpłynęła na rozkład sił pomiędzy przeciwnikami i zwolennikami niepodległości, to jednak w dalszym rozrachunku może być to kluczowa kwestia, która przesądzi o wyniku kolejnego planowanego referendum.

Bitwa pod Stirling

Bitwa pod Stirling - Braveheart
Mel Gibson w roli Williama Wallace’a w filmie "Braveheart - Waleczne Serce".

Spotkanie i wystąpienie szefowej rządu nie bez powodu odbyło się w Stirling. Jest to miejsce znane dobrze z historii ze słynnej bitwy w wojnie o niepodległość Szkocji. W 1297 roku oddziały rebeliantów dowodzone przez Williama Wallace’a rozgromiły tam armię angielską króla Edwarda I. Było to spektakularne i jedno z największych batalistycznych osiągnięć powstańców. Stosunkowo kiepsko uzbrojeni i gorzej przeszkoleni Szkoci, w wyniku brawurowego ataku, unicestwili pół armii przeciwnika, w skład której wchodziła m.in. zawodowa, doświadczona piechota oraz ciężkozbrojna jazda. Przy próbie przeprawy najeźdźców przez rzekę Forth zablokowali połowę ich sił po przeciwnej stronie, wybijając w tym czasie pozostałą część królewskich wojsk wraz z ich dowódcą. Było to największe zwycięstwo w I wojnie o niepodległość Szkocji, które stanowiło niemal zupełne zaskoczenie dla okupanta i zapewniło mieszkańcom Kaledonii kilkumiesięczną przewagę nad zdezorientowanym najeźdźcą (wydarzenie uwiecznione m.in. w filmie „Braveheart” Mela Gibsona).

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 12.09.2016

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7738 

Do W. Brytanii4.8034 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?