Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Brytyjsko-polskie zwycięstwo: rocznica Bitwy o Anglię

15 września obchodzona będzie 76. rocznica Bitwy o Anglię, jednego z istotniejszych starć, którego rozstrzygnięcie zaważyło na losach II wojny światowej. Niezależnie od faktu, że jest to data od samego początku dumnie celebrowana w Zjednoczonym Królestwie, to przez szereg lat kluczowa rola, jaką odegrali w tych wydarzeniach polscy piloci, nie była w pełni akcentowana. W tym roku, kolejny już raz z rzędu, położony będzie mocniejszy nacisk na upowszechniane i przypominanie znaczącego udziału naszych rodaków.

Upamiętnienie dokonań Polaków

Londyńskie stowarzyszenie Hurricane of Hearts w tym roku po raz drugi organizuje akcję pod hasłem „Szachownica Lotnicza Symbolem Przyjaźni Polsko-Brytyjskiej”. Celem działania jest upamiętnienie odwagi, zasług i istotnej roli jaką odegrali polscy lotnicy, osiągnięć słynnego dywizjonu 303, który spośród wszystkich jednostek RAF-u zestrzelił najwięcej niemieckich samolotów, oraz przypomnienie, że to właśnie dzięki Polakom jedna z najważniejszych bitew II wojny światowej zakończyła się zwycięstwem. Stowarzyszenie, oprócz propagowania świadomości historycznej dotyczącej powyższych zdarzeń, przyszykowało również dodatkową formę promocji tego aspektu rocznicy. W licznych instytucjach, polskich klubach, sklepach itd. przygotowanych do rozdania zostało 100 tys. naklejek z biało-czerwoną szachownicą, będącą kopią oznaczenia widniejącego na kadłubach myśliwców RAF-u, którymi latali polscy piloci. Organizatorzy akcji, zachęcając do umieszczania tego emblematu w dniu rocznicy w widocznych miejscach, m.in.: w witrynach sklepów i punktów usługowych, na samochodach, w oknach mieszkań itp., chcą w ten sposób dodatkowo zwrócić uwagę oraz zachęcić do rozmów i dyskusji na ten temat.

Biało-czerwona szachownica postrachem Luftwaffe

Mimo bardzo dobrej organizacji i potężnego zaplecza logistycznego, jakim dysponowało niemieckie lotnictwo przygotowując operację „Lew morski” – czyli desant na Wielką Brytanię, po włączeniu się do walki polskich dywizjonów, dotychczasowe kalkulacje zaczęły jednak zawodzić. Nawet podczas starć, w których myśliwce Luftwaffe miały znaczącą liczebną przewagę, dochodziło do niewspółmiernie dużych strat w ich flocie, spowodowanej przez polskich żołnierzy. Z zachowanych relacji wynika, że lotnicy (zwłaszcza dywizjonu 303), którzy szybko zasłynęli z determinacji i skuteczności przewyższającej dotychczasowe osiągnięcia ich brytyjskich kolegów, tłumaczyli to prosto - mówiąc, że walczą podwójnie: za Anglię i za Polskę.

Hawker Hurricane - na tych samolotach walczyli polscy piloci z Dywizjonu 303
Hawker Hurricane - na tych samolotach walczyli polscy piloci z Dywizjonu 303

Rekordy polskich dywizjonów

W Bitwie o Anglię u boku RAF-u walczyły 4 polskie dywizjony: 2 bombowe (300 i 301) i 2 myśliwskie (302 i 303) oraz 81 polskich pilotów w pozostałych dywizjonach broniących Zjednoczonego Królestwa. Razem 145 polskich pilotów stanowiło 5% wszystkich lotników RAF-u biorących udział w bitwie. Nasi rodacy, mimo że dopuszczeni do udziału zostali dopiero po około miesiącu starć, w drugiej fazie batalii, zestrzelili 170 niemieckich maszyn i uszkodzili 36, co stanowiło około 12% strat Luftwaffe. Ponadto dywizjon 303 był najlepszą formacją biorącą udział w Bitwie o Anglię – zestrzelił 126 samolotów wroga. Tym wynikiem przewyższył znacznie nawet osiągnięcia brytyjskich jednostek latających na nowocześniejszych (od używanych wówczas przez Polaków Hawker Hurricane) samolotach typu Supermarine Spitfire.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 30.08.2016

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7300 

Do W. Brytanii4.7790 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?