Przelewy do Polski 4.7500 -0.42% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8990 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7500 -0.42% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8990 0.00% 

Brytyjsko-polskie zwycięstwo: rocznica Bitwy o Anglię

15 września obchodzona będzie 76. rocznica Bitwy o Anglię, jednego z istotniejszych starć, którego rozstrzygnięcie zaważyło na losach II wojny światowej. Niezależnie od faktu, że jest to data od samego początku dumnie celebrowana w Zjednoczonym Królestwie, to przez szereg lat kluczowa rola, jaką odegrali w tych wydarzeniach polscy piloci, nie była w pełni akcentowana. W tym roku, kolejny już raz z rzędu, położony będzie mocniejszy nacisk na upowszechniane i przypominanie znaczącego udziału naszych rodaków.

Upamiętnienie dokonań Polaków

Londyńskie stowarzyszenie Hurricane of Hearts w tym roku po raz drugi organizuje akcję pod hasłem „Szachownica Lotnicza Symbolem Przyjaźni Polsko-Brytyjskiej”. Celem działania jest upamiętnienie odwagi, zasług i istotnej roli jaką odegrali polscy lotnicy, osiągnięć słynnego dywizjonu 303, który spośród wszystkich jednostek RAF-u zestrzelił najwięcej niemieckich samolotów, oraz przypomnienie, że to właśnie dzięki Polakom jedna z najważniejszych bitew II wojny światowej zakończyła się zwycięstwem. Stowarzyszenie, oprócz propagowania świadomości historycznej dotyczącej powyższych zdarzeń, przyszykowało również dodatkową formę promocji tego aspektu rocznicy. W licznych instytucjach, polskich klubach, sklepach itd. przygotowanych do rozdania zostało 100 tys. naklejek z biało-czerwoną szachownicą, będącą kopią oznaczenia widniejącego na kadłubach myśliwców RAF-u, którymi latali polscy piloci. Organizatorzy akcji, zachęcając do umieszczania tego emblematu w dniu rocznicy w widocznych miejscach, m.in.: w witrynach sklepów i punktów usługowych, na samochodach, w oknach mieszkań itp., chcą w ten sposób dodatkowo zwrócić uwagę oraz zachęcić do rozmów i dyskusji na ten temat.

Biało-czerwona szachownica postrachem Luftwaffe

Mimo bardzo dobrej organizacji i potężnego zaplecza logistycznego, jakim dysponowało niemieckie lotnictwo przygotowując operację „Lew morski” – czyli desant na Wielką Brytanię, po włączeniu się do walki polskich dywizjonów, dotychczasowe kalkulacje zaczęły jednak zawodzić. Nawet podczas starć, w których myśliwce Luftwaffe miały znaczącą liczebną przewagę, dochodziło do niewspółmiernie dużych strat w ich flocie, spowodowanej przez polskich żołnierzy. Z zachowanych relacji wynika, że lotnicy (zwłaszcza dywizjonu 303), którzy szybko zasłynęli z determinacji i skuteczności przewyższającej dotychczasowe osiągnięcia ich brytyjskich kolegów, tłumaczyli to prosto - mówiąc, że walczą podwójnie: za Anglię i za Polskę.

Hawker Hurricane - na tych samolotach walczyli polscy piloci z Dywizjonu 303
Hawker Hurricane - na tych samolotach walczyli polscy piloci z Dywizjonu 303

Rekordy polskich dywizjonów

W Bitwie o Anglię u boku RAF-u walczyły 4 polskie dywizjony: 2 bombowe (300 i 301) i 2 myśliwskie (302 i 303) oraz 81 polskich pilotów w pozostałych dywizjonach broniących Zjednoczonego Królestwa. Razem 145 polskich pilotów stanowiło 5% wszystkich lotników RAF-u biorących udział w bitwie. Nasi rodacy, mimo że dopuszczeni do udziału zostali dopiero po około miesiącu starć, w drugiej fazie batalii, zestrzelili 170 niemieckich maszyn i uszkodzili 36, co stanowiło około 12% strat Luftwaffe. Ponadto dywizjon 303 był najlepszą formacją biorącą udział w Bitwie o Anglię – zestrzelił 126 samolotów wroga. Tym wynikiem przewyższył znacznie nawet osiągnięcia brytyjskich jednostek latających na nowocześniejszych (od używanych wówczas przez Polaków Hawker Hurricane) samolotach typu Supermarine Spitfire.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 30.08.2016

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8100 

Do W. Brytanii4.8690 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

GG_logo