Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w UK

Zasadnicze obchody 72. rocznicy Powstania Warszawskiego odbyły się w Warszawie. Jednak o tym dniu pamiętali także polscy emigranci w licznych krajach na całym świecie, w tym również w Zjednoczonym Królestwie. Tutaj obchody te mają szczególny wydźwięk, ze względu na fakt, że wielu uczestników tego zrywu wolnościowego, po wkroczeniu do stolicy Polski Armii Czerwonej, wyemigrowało właśnie na Wyspy. Godzinę „W” upamiętniano w wielu brytyjskich miastach, m.in. w Londynie i Edynburgu.

Uroczystości w Londynie

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Londynie

Główne obchody rocznicy Sierpnia ’44 po drugiej stronie kanału La Manche miały miejsce w angielskiej stolicy. Ich organizatorami byli m.in. Instytut Pamięci Narodowej i grupa „Great Poland”. W inicjatywie uczestniczyło również Koło Armii Krajowej w Londynie oraz londyński Klub Gazety Polskiej. Tradycyjnie złożono kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim oraz na grobach żołnierzy walczących w Powstaniu Warszawskim, spoczywających m.in. na cmentarzu Gunnersbury (Gunnersbury Avenue, Acton).

Wolontariusze pomagający w organizacji obchodów rozdawali tego dnia pod kościołami, gdzie odbywały się polskie msze, filcowe plakietki z symbolem Polski Walczącej oraz biało-czerwone opaski odblaskowe na ramię, mające nawiązywać do tych, używanych przez żołnierzy Armii Krajowej.

Obchody w Edynburgu

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Edynburgu

W stolicy Szkocji upamiętniono 72. rocznicę wybuchu powstania m.in. przy, powstałym również dzięki wysiłkom polskich kombatantów oraz pomocy miasta, pomniku Niedźwiedzia Wojtka, w parku Princess Gardens. Stojący w ogrodach u podnóża zamku monument, niemal od momentu powstania stał się miejscem spotkań patriotycznych i jest traktowany przez szkocką Polonię jako jeden z głównych symboli polskości w Edynburgu. Wśród wielu przybyłych hołd poległym żołnierzom AK złożyli harcerze 3 RDH "Nieprzemakalni". Odczytano wiersz pt. „Elegia o chłopcu polskim”, pióra poległego w Powstaniu Warszawskim poety, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Na apelu obecna była również konsul RP w Edynburgu.

Powstańcy Warszawscy w Wielkiej Brytanii

Po upadku powstania, spowodowanego w głównej mierze przez wymuszony brak ingerencji sił Aliantów i przyzwolenie na zaprzestanie działań wojennych przeciwko III Rzeszy ze strony ZSRR, które na blisko miesiąc wstrzymało walki z Wermahtem, zatrzymując się po wschodniej stronie Wisły, Polska znalazła się w tzw. „Bloku wschodnim”. Zgodnie z ustaleniami Konferencji w Jałcie, nasz Kraj dostał się pod „zwierzchnictwo” Związku Radzieckiego. Wielu żołnierzy Armii Krajowej, którym udało się przeżyć najpierw eksterminację dokonaną przez wycofujące się hitlerowskie wojska, a następnie uniknąć pojmania przez NKWD bądź Armię Czerwoną, wyemigrowało właśnie do Zjednoczonego Królestwa. Polskie organizacje złożone z kombatantów pozostają aktywne na Wyspach do dnia dzisiejszego.

W tym roku w Londynie ukazała się publikacja „Emigranci. Wyzwania wolności. Opowiadanie Powstańca Warszawskiego”. Jej autor, Stefan T. Meissner, w czasie okupacji wstąpił do Armii Podziemnej. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w Zgrupowaniu „Gurt”. Ciężko ranny, przeżył niewolę, po czym został zaszeregowany do 2 Korpusu Polskiego generała Andersa, a pod koniec 1946 roku, wraz z wyżej wymienionym oddziałem, został ewakuowany z Włoch do Anglii. Następnie żołnierz opisuje swoje perypetie związane z życiem na obczyźnie, m.in. wspomina studia w Londynie, na których uzyskał dyplom inżyniera.

Nieco wcześniej, również w stolicy Wielkiej Brytanii wydana została książka Zbigniewa Czajkowskiego pt. „Dziennik Powstańca”. Opis doświadczeń wojennych i relacja z przebiegu Powstania Warszawskiego na bazie wspomnień ich naocznego świadka, opublikowane po tak wielu latach, są kolejnym przykładem na to, jak mocne pozostają więzi polonijnej emigracji z tym wydarzeniem. Ukazanie się tego tytułu stało się również okazją do uczczenia pamięci uczestników tej nierównej walki, a na uroczystą publikację przybyło kilkudziesięciu byłych powstańców, mieszkających w Zjednoczonym Królestwie.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 04.08.2016

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7800 

Do W. Brytanii4.8270 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?