Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 -0.12% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 -0.12% 

Imigracja – najgorętszy temat przed referendum

Problem imigracji stał się jednym głównych pól bitewnych w kampanii referendalnej. Zorganizowani zwolennicy wyjścia z Unii (Vote Leave) w ostatnich tygodniach skoncentrowali swoją argumentację na niepowodzeniach rządu w realizacji zapowiedzianego w 2010 r. programu ograniczenia imigracji do „dziesiątek tysięcy”. Ciągle jest powyżej trzystu tysięcy.

W ubiegłym roku do UK przybyło 630 tys. imigrantów, czyli według definicji urzędu statystycznego osób, które miały zamiar przebywać tu dłużej niż jeden rok. W tym było 83 tys. osób z brytyjskim obywatelstwem oraz 270 tys. osób z krajów Unii Europejskie.

W tym samym czasie opuściło UK 293 tys. osób opuściło UK, w tym 123 tys. obywateli brytyjskich oraz 65 tys. obywateli innych krajów UE. Z odjęcia liczby emigrantów od liczby imigrantów wynika wielkość imigracji netto – 333 tys. A więc ciągle utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie.

Jeśli z rachunku wyłączyć samych Brytyjczyków migrujących w obydwie strony, ale z przewagą emigrujących, to otrzymamy jeszcze gorszą dla rządu liczbę 373 tys. imigrantów, co jest o 45% więcej niż w 2010 r.

Netto 333 tysiące rocznie, najwięcej z Rumunii

Z porównania wyżej podanych liczb wynika, że większość przybyszy pochodzi z spoza Unii Europejskiej, konkretnie w ubiegłym roku przyjechało 360 tys., jednakże w imigracji netto jest jednak ich mniej w porównaniu z obywatelami UE, konkretnie 177 tys. do 205 tys. Wiąże się to chyba z tym, że z Chin i Indii pochodzi duża liczba studentów wliczanych do imigrantów, którzy po ukończeniu nauki przeważnie wracają do swych krajów.

Skąd się rekrutują przybysze? Z obszaru Unii Europejskiej najwięcej w ubiegłym roku przyjechało na wyspy obywateli następujących krajów:

 • Rumunia
 • Polska
 • Włochy
 • Hiszpania
 • Bułgaria.

Z poza obszaru UE pięć czołowych krajów to:

 • Chiny
 • Indie
 • Stany Zjednoczone
 • Australia
 • Pakistan.

Nie ma możliwości kontrolowania imigracji bez opuszczenia UE - argumentują zwolennicy Brexitu. Wtedy wszyscy przybysze byliby wpuszczani wobec tych samych zasad i będzie to, ich zdaniem, system bardziej „uczciwy i humanitarny”. Konkretnie - jako alternatywę dla obecnego systemu - podają oni system punktowy, na podobieństwo stosowanego obecnie przez Australię i Kanadę.

Problem imigracji stał się jednym głównych pól bitewnych w kampanii referendalnej w UK.

Jak to się robi w Australii

Ten kraj – kontynent, gdzie mieszka nieco ponad 24 mln ludzi, a owiec jest pięć razy więcej, prawie od początku swego istnienia realizuje program imigracyjny zgodnie ukutym kiedyś hasłem „zaludnić lub zginąć”, choć obecnie główny nacisk jest położony na pozyskiwanie wykwalifikowanych pracowników. Co czwarty obecny mieszkaniec Australii urodził się za granicą. W ostatnim roku kwota imigracyjna została ustalona na 190 tys. Program migracyjny nastawiony jest na przyjmowanie wykwalifikowanych pracowników oraz ich rodzin. Oddzielnie kwota, 20 tys., ustalona została na przyjmowanie ludzi ze względów humanitarnych, a więc głównie uchodźców.

Aby otrzymać wizę migracyjną jako poszukiwany pracownik należy zgromadzić 65 punktów. Aplikant nie może być starszy niż 50 lat. Ci w wieku od 25 do 32 od razu na starcie dostają 30 punktów. Jeśli się jest z zawodu np. księgowym lub mechanikiem, to tylko za te kwalifikacje urząd imigracyjny przyznaje 60 punktów. Są jeszcze wymagania dotyczące zdrowia i karalności.

Do niedawna Australia najwięcej imigrantów przyjmowała co roku z dawnej metropoli. W brytyjskiej telewizji BBC One od 2007 r. jest nadawany nawet specjalny program Wanted Down Under poświęcony różnym aspektom emigracji do Down Under, jak jest nazywana Australia, co można przetłumaczyć jako Pod Spodem. Jednakże ostatnio Brytyjczycy spadli na trzecie miejsce po przybyszach z Indii i Chin. Na czwartym i piątym miejscu są obywatele Filipin i Pakistanu.

… i w Kanadzie

36 milionowa Kanada przyjmuje obecnie ćwierć miliona imigrantów rocznie, licząc łącznie ekonomicznych i humunitarnych. System punktowy w tym kraju wprowadzono jeszcze w 1967 r. Aby otrzymać wizę pobytową należy zgromadzić minimum 67 punktów, w tym można otrzymać maksymalną liczbę w poszczególnych kategoriach: 25 za wykształcenie, 24 za znajomość angielskiego lub francuskiego, 21 za doświadczenie zawodowe, 10 za wiek oraz 10 za posiadanie oferty pracy. Poza tym także zdrowie oraz sprawy karalności.

Ostatnio Kanada najwięcej przyjmuje imigrantów z następujących krajów: Filipiny, Chiny, Indie, Stany Zjednoczone, Iran. Zarówno w Kanadzie, jak i Australii sprawa imigracji jest gorącym tematem przy każdych wyborach.

Punktowanie w UK

Wielka Brytania również stosuje system punktowy, ale dotyczy on jedynie imigracji spoza obszaru unijnego. System ten jest bardziej skomplikowany, mniej przejrzysty, bardziej uznaniowy niż w byłych koloniach. Kiedyś były to pięć kategorii nazywane słowem tier (poziom, szczebel), ale kiedy uznano, że nie potrzeba już importować pracowników niewykwalifikowanych spoza Unii, wtedy pozostały tylko kategorie nr 1, 2, 4 i 5. Te kategorie to:

 1. Wysoko kwalifikowani specjaliści, wysoko utalentowane jednostki, potencjalni inwestorzy, przedsiębiorcy.
 2. Wykwalifikowani pracownicy, sportowcy, duchowni.
 3. Studenci i uczniowie różnych szczebli edukacji.
 4. Czasowi migranci.

W każdej z tych kategorii liczba zgromadzonych punktów zależy od wieku, doświadczenia, znajomości języka oraz zdolności do stopnia samodzielności materialnej.

Zwolennicy Brexitu chcieliby ten system zastosować także do krajów UE z wyłączeniem Irlandii. Ta ostatnia jest traktowana pod tym względem jak część Zjednoczonego Królestwa.

Zwolennicy pozostania Unii argumentują, że system australijski i kanadyjski nie nadaje się dla Wielkiej Brytanii i wprowadzenie go doprowadzi do imigracyjnego chaosu.

 

Opracowanie: Marian Skwara, England.pl, 04.06.2016

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7781 

Do W. Brytanii4.8077 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?