Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Najlepsze miejsce do życia w UK

Katedra w Winchester

Tygodnik The Sunday Times ogłosił swoją coroczną listę miejscowości, w których jakość życia jest najlepsza. W tym roku stolicą brytyjskiego dobrostanu został mianowany Winchester. Historyczne miasto jest na pewno atrakcyjne dla turystów, kwintesencja starej, dobrej Anglii w połączeniu ze współczesną prosperity, ale jeśli chodzi o samych mieszkańców, to poziom zadowolenia wydaje się być zależny od grubości portfela.

Rankingi najlepszych, ale także i najgorszych, miejsc do życia są przeprowadzone w Wielkiej Brytanii od wielu lat. Dokonywane są z reguły na zlecenie mediów, gazet lub stacji telewizyjnych, a więc nieoficjalne. Oceniane są głównie takie czynniki jak poziom przestępczości, zatrudnienie, jakość szkół dla dzieci, opieka zdrowotna, jakość środowiska, miejska infrastruktura, dostępność komunikacyjna.

Winchester od lat plasował się na wysokich miejscach poprawiając co roku swoją pozycję. Jest to jednak niezbyt duże miasto, nieco ponad 45 tys. mieszkańców, choć z pobliskimi miejscowościami jako dystrykt Winchester liczy już 117 tys. Położone jest w samym środku południowej Anglii, na trasie między Londynem a portowym Southampton. Podróż kursującym co 12 minut pociągiem z Winchester do londyńskiej stacji Waterloo trwa godzinę, a do Southampton 20 min.

Historia i literatura

Miasto ma bogate historyczne konotacje. Miejskim ośrodkiem było już od czasów rzymskich, a w przednormańskiej Anglii miało być stolicą królestwa Wessex, miejsce pochówka króla Alfreda Wielkiego w 899 r. Słynna katedra z 11 wieku katedra należy do największych w Europie, a we wzniesionym w 12 wieku zamku prezentowany jest legendarny Okrągły Stół Króla Artura (zrobiony w 13 wieku). W 19 wieku zmarła tu i jest pochowana Jane Austen, a John Keats podczas kilkumiesięcznego pobytu napisał tu kilka ze swoich utworów.

Historyczne centrum oferuje szeroką gamę lokali gastronomicznych oraz markowych sklepów i marketów, a kalendarz wydarzeń jest bogaty w wydarzenia i festiwale różnego rodzaju i skali. Kamienne ściany i kręte uliczki były scenerią wielu filmów, w tym Kod da Vinci i Les Miserable (Nędznicy).

Park narodowy pod bokiem

Atrakcyjna jest także okolica. Tuż za granicą zabudowy zaczynają się bujne tereny zielone. Winchester leży na skraju South Downs National Park, najmłodszego brytyjskiego parku narodowego obejmującego kredowe wzgórza pasma południowej Anglii South Downs, które dochodząc do morza kończą się malowniczymi, białymi klifami. Krótko mówiąc dla przybysza z zewnątrz Winchester prezentuje to, co najlepsze w Anglii, historyczna architektura, atrakcyjne oferta kulturalna i komercyjna oraz ciekawe otoczenie. Wszystko w ludzkiej skali, odmiennie od stołecznego molocha czy Manchesteru.

Na wysoka jakość życia mieszkańców ma się składać wspomniana już dobra komunikacja z Londynem i innymi ośrodkami, renomowane szkoły, dobrze działające służby miejskie, opieka zdrowotna, czyste powietrze, niska przestępczość, jedno z najniższych w UK bezrobocie, w płacach średnia tygodniówka wynosi 780 funtów. Podsumowując można rzec, że Winchester to Anglia Felix (Szczęśliwa Anglia).

Nie dla biednych

Druga strona medalu jest nietrudna to odgadnięcia. Czyste powietrze, spokój, świetne szkoły i dobre połączenie z Londynem przeciągają nowych mieszkańców, a to podbija ceny nieruchomości – kupna i wynajmu. Koszt wynajęcia mieszkania z jedną sypialnią sięgnął 800 funtów miesięcznie. Ceny domów wzrosły o 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat i średnia cena przekroczyła już pół miliona. W centrum za czterosypialniowe mieszkanie w szeregowcu kosztuje 700 tysięcy funtów, a domy na najdroższej ulicy sięgają półtora miliona. W skali angielskiej Winchester stał się jednym z najdroższych miast, piąte miejsce na liście, na której od lata przoduje Oxford.

Ta drożyzna znalazła odbicie w komentarzach czytelników The Sunday Times i mediach społecznościowych. Helen Streeter napisała, że Winchester to jedno z najbardziej kontrastowych, pod względem zamożności i biedy, miejsc w kraju. Sue McKenna, szefowa organizacji dobroczynnej Trinity Winchester zajmującej się bezdomnymi, powiedziała, że wzrost cen nieruchomości przysporzył jej podopiecznych. Konieczna jest budowa nowych domów socjalnych. Inny głos: „Jeśli chcecie coś zjeść we dwoje, tu musicie przygotować sto funtów. Na szczęście jest McDonald's”.

Zmartwienia bogatych

Rzeczony wzrost cen nie cieszy także pani burmistrz, Angeli Clear. Powiedziała ona lokalnej gazecie, że wprawdzie „jesteśmy szczęśliwi z powodu wspaniałych szkół, świetnej gastronomii, spektakularnego środowiska oraz poczucia bezpieczeństwa, ale martwi nas, że miasto staje się coraz bardziej ekskluzywne z powodu wzrostu cen. Nie możemy dopuścić, aby Winchester był jakby odgrodzony niewidzialną fosą i zwodzonym mostem”.

Oprócz absolutnego zwycięzcy rankingu The Sunday Times wskazał także miejscowości oferujące najlepsze warunki do życia w poszczególnych regionach Zjednoczonego Królestwa. Nie bardzo wiadomo czym się kierowali członkowie jury w swoich wyborach, np. w wypadku maleńkiego Orfordu. Jeśli ktoś chciałby się tam przesiedlić, to na pewno miałby problem ze znalezieniem pracy. Chyba, że chciałby dojeżdżać do Ipswich lub Norwich. Cały ten ranking trzeba jednak traktować z dystansem. Poczucie jakości życie jest w dużym stopniu uzależniony od indywidualnych okoliczności mieszkańców.

Regionalni zwycięzcy rankingu

Orford ( Suffolk) – nadmorski kurort na wschodnim wybrzeżu Anglii, liczy zaledwie 700 stałych mieszkańców, latem zapełnia się wczasowiczami.

Fitzrovia - dzielnica w centralnym Londynie.

Ledbury (Herefordshire) – miasteczko (10 tys.) w środkowo-zachodniej Anglii, znane z zabytków architektury zwanej po angielsku timber-framed, po polsku pruski mur.

Harrogate (North Yorkshire) – miasto (76 tys.), w północno-wschodniej Anglii, najstarsze uzdrowisko angielskie, wody lecznicze.

Ballycastle (Północna Irlandia) - miasteczko (5 tys.) na wybrzeżu irlandzkim.

Whalley (Lancashire), wiejska gmina (3 tys.) w północno-zachodniej Anglii.

Stockbridge (Edinburgh) – zamożna dzielnica stolicy Szkocji.

Midhurst in (West Sussex) – miasteczko, 5 tys. mieszkańców, niedaleko Winchester, w samym środku South Downs National Park.

Falmouth (Kornwalia) – największy port Kornwalii, 27 tys. mieszkańców.

Penarth (Walia) – w aglomeracji Cardiff, popularny morski kurort nad Kanałem Bristolskim, 22 tys. mieszkańców.

 

Opracowanie: Marian Skwara, England.pl, 24.03.2016

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7800 

Do W. Brytanii4.8270 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?