Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Szkockie przekręty na celowniku kamery

W ostatni dzień lutego powraca na ekrany telewizyjne kolejna seria Stopping Scotland`s scammers, popularnego programu dokumentalnego śledzącego różnego rodzaju oszustwa dokonywane na terenie Wielkiej Brytanii, a zwłaszcza w Szkocji. Sukces pierwszej edycji wyemitowanej blisko rok temu był tak wielki, że przerósł najśmielsze oczekiwania twórców. Odzew publiczności po zakończeniu programu sprawił, że według prowadzącej Jackie Brambles, starczy jej teraz historii i przykładów nie tylko na tę edycję, ale i kilka następnych.

Ile pomysłów, tyle sposobów

Formuła programu nie zmieni się zasadniczo; znów pojawią się rozmowy z ofiarami oszustów, a także z ekspertami z różnych dziedzin, którzy zawodowo czuwają nad bezpieczeństwem finansowym swoich klientów. Bo o pieniądze przecież właśnie chodzi. I wtedy, gdy ktoś włamuje się do sieci, i wtedy gdy dzwoni podając się za kogoś innego, ale także wtedy gdy oferuje fikcyjną pracę, czy mieszkanie pod warunkiem natychmiastowej wpłaty depozytu czy zainwestowania pewnej kwoty. Rodzajów oszustw nie da się zliczyć, jest ich tyle, ile jest spraw do zbadania, bo każdy sposób może się nieco różnić. Ale są pewne powtarzalne schematy, z których korzystają scammers i jeśli je poznamy, między innymi oglądając ten program, to daje nam to większą szansę na uniknięcie w przyszłości kłopotów.

W tej serii pojawi się też druga strona, oszust, który zgodził się opowiedzieć przed kamerami o technikach i narzędziach swojego „zawodowego” warsztatu. I ta opowieść być może będzie dla widzów najbardziej bulwersująca, bo specjalizuje się on w internetowym „polowaniu” na dzieci i młodzież, osaczaniu ich w wirtualnym świecie tak, by nie mogły już odróżnić prawdy od fałszu, przyjaciela od wroga, i na tej podstawie podejmowały różne decyzje, do których chcą ich skłonić przestępcy. A te z kolei mogą dotyczyć ich samych, (np. wciągnięcie do działalności kryminalnej, instrumentalne wykorzystanie podczas popełniania przekrętu), bądź ich bliskich (wyłudzenie rodzinnych oszczędności czy kosztowności przez uwiedzenie bądź szantaż).

Mądry Szkot po szkodzie

Zakres przekrętów, z którymi widzowie, będący sami ofiarami tego procederu, zwrócili się do redakcji Stopping Scotland`s scammers był dla twórców programu wprost oszałamiający. Z jednej strony ludzie dają w ten sposób upust swej bezsilności i frustracji z powodu nadużytego zaufania, z drugiej chcą przestrzec innych przed podobnym losem. Na tej podstawie zobaczymy więc m. in. parę znanych komików, którzy stracili tysiące funtów z powodu włamania do ich bezprzewodowej sieci internetowej przez oszusta siedzącego z laptopem przed ich domem. Przyjrzymy się także nieistniejącym, a właściwie istniejącym, ale tylko wirtualnie, kurortom wakacyjnym, w których można opłacić turnus, który rzeczywiście okaże się dla nas „tym niezapomnianym”. Dowiemy się też, ile osób dość lekką ręką i w stanie euforii płaci podatki, opłaty manipulacyjne i wszelkie koszta od wielkich wygranych, które rzekomo los dał im w darze. A to tylko kilka z przykładów. Wszystkie historie niosą za sobą morał i ostrzeżenie, że gdy w grę wchodzi to, co mamy najcenniejsze, ostatecznie ufać możemy... tylko sobie.

Przesłanie twórców

Jackie Brambles zachęcając do obejrzenia nowej edycji programu powiedziała: „Nie jest naszym celem straszenie nikogo, ale chcemy zachęcić wszystkich do pewnego dostrojenia się do współczesnych czasów i do korzystania z rad i zaleceń naszych ekspertów na temat tego, jak chronić siebie i swych bliskich na przykład w sieci. Chcielibyśmy przede wszystkim zasiać też zdrowy sceptycyzm wobec wszystkiego, co wydaje się być zbyt piękne, aby być prawdziwe. Bo w każdym przypadku, który badaliśmy, tak właśnie było.” Natomiast wicedyrektor kanału STV, Elisabeth Partyka, podkreśliła: „Program ten jest pozycją obowiązkową dla wszystkich tych, którzy pragną zasięgną

informacji o najnowszych oszustwach, a także otrzymać praktyczne wskazówki i zalecenia od profesjonalistów, jak się przed nimi uchronić, oraz co zrobić, gdy już padliśmy ich ofiarą.” Sponsorem serii jest Royal Bank of Scotland, a nowy odcinek Stopping Scotland`s scammers już w poniedziałek 29 lutego o 20.00 w STV.

 

Opracowanie: Małgorzata Solińska, England.pl, 29.02.2016

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7500 

Do W. Brytanii4.7990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?