Przelewy do Polski 4.7300 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 -0.20% 

Przelewy do Polski 4.7300 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 -0.20% 

Szczepionka przeciwko Meningitis B dla wszystkich dzieci w UK?

Dzięki społecznej akcji zbierania podpisów szczepionka przeciwko zapaleniu opon mózgowych typu B może stać się ogólnie dostępna dla najmłodszych pacjentów. Internetowa petycja, pod którą podpisało się już ponad 640 tysięcy Brytyjczyków, jest jedną z najbardziej popieranych inicjatyw obywatelskich w historii. Pod względem popularności pobiła ona nawet niedawny apel, ciszący się bardzo dużym powodzeniem, by zabronić wjazdu do UK Donaldowi Trumpowi, który ubiega się o wybór na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Media społecznościowe mobilizują obywateli

Akcja zainicjowana została przez Lee Bootha we wrześniu ubiegłego roku, po tym jak jedna z jego córek nie zakwalifikowała się do darmowego programu, który ograniczony jest do najmłodszych dzieci. W jego petycji zawarto postulat zaszczepienia wszystkich dzieci do 11 roku życia. Jeszcze do niedawna nie wywoływała ona zbyt dużego odzewu, o czym świadczy zebranie zaledwie 900 podpisów. Nieoczekiwany przełom przyszedł niedawno w związku z tragiczną chorobą dwuletniej Faye Burdett, której zdjęcie wykonane tuż przed śmiercią na łóżeczku szpitalnym obiegło internet i spowodowało masowe zainteresowanie społeczne. Ponieważ apel o poparcie zebrał już ponad 100 tysięcy podpisów, komitet parlamentarny musi teraz zadecydować, czy powinna w tej sprawie odbyć się debata. Nastroje społeczne wskazują, że jest to bardzo prawdopodobne, zwłaszcza, że wiele znanych osób, ale nie tylko, dzięki różnym portalom zdecydowało się opowiedzieć o swym doświadczeniu z chorobą, dodatkowo popularyzując temat.

Prywatnie, ale drogo

Bexsero, bo tak brzmi nazwa handlowa preparatu, dostępna jest za darmo w ramach rutynowych szczepień NHS dla dzieci urodzonych po wrześniu 2015 roku. Wymaga ona podania trzech dawek, odpowiednio gdy dziecko ma dwa, cztery i dwanaście miesięcy. Jak na razie władze odrzucały możliwość wprowadzenia preparatu w szerszym zakresie, twierdząc, że koszta byłyby zbyt duże. Przemawia również za tym argument naukowy, ponieważ to właśnie dzieci w wieku pięciu czy sześciu miesięcy są najbardziej narażone na zachorowanie. Jednak wyrośnięcie z tego wieku nie czyni dziecka odpornym, wprost przeciwnie, najwięcej zachorowań w populacji przypada na dzieci do piątego roku życia. Ci, którzy chcą zapłacić za podanie preparatu w tzw. „prywatnym obiegu”, muszą się liczyć z wydatkiem rzędu nawet do kilkuset funtów oraz niekiedy z dłuższym czasem oczekiwania ze względu na olbrzymie zainteresowanie w kraju i na całym świecie. Producent już obiecuje zwiększenie brytyjskich zasobów szczepionki, która została wypuszczona na rynek stosunkowo niedawno.

Objawy, których nie wolno zlekceważyć

Na zapalenie mózgowe typu B choruje rocznie w UK około 1700 osób, z czego 10 procent umiera. Ci, którym udało się wyzdrowieć, często borykają z konsekwencjami, wśród których najczęstszą, bo dotyczącą aż co czwartego pacjenta, są amputacje. Jedno z głównych niebezpieczeństw choroby polega na jej gwałtownym przebiegu, często od momentu, w którym dziecko źle się poczuje, aż do tragicznego finału mija zaledwie doba. Każde więc podejrzenie tej choroby powinno być potraktowane niezwykle poważnie i wymaga niezwłocznej wizyty w szpitalu bądź na oddziale ratunkowym.

Najbardziej charakterystyczne są:

  • wysoka gorączka przy jednocześnie zimnych dłoniach i stopach
  • wymioty, utrata apetytu
  • przyspieszony oddech
  • wrażenie zagubienia dziecka
  • sztywny kark
  • wysypka, która nie znika przy tak zwanym teście szklanki (należy przyłożyć szklankę do skóry i nacisnąć).

 

Opracowanie: Małgorzata Solińska, England.pl, 26.02.2016

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7800 

Do W. Brytanii4.8250 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

GG_logo