Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Szczepionka przeciwko Meningitis B dla wszystkich dzieci w UK?

Dzięki społecznej akcji zbierania podpisów szczepionka przeciwko zapaleniu opon mózgowych typu B może stać się ogólnie dostępna dla najmłodszych pacjentów. Internetowa petycja, pod którą podpisało się już ponad 640 tysięcy Brytyjczyków, jest jedną z najbardziej popieranych inicjatyw obywatelskich w historii. Pod względem popularności pobiła ona nawet niedawny apel, ciszący się bardzo dużym powodzeniem, by zabronić wjazdu do UK Donaldowi Trumpowi, który ubiega się o wybór na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Media społecznościowe mobilizują obywateli

Akcja zainicjowana została przez Lee Bootha we wrześniu ubiegłego roku, po tym jak jedna z jego córek nie zakwalifikowała się do darmowego programu, który ograniczony jest do najmłodszych dzieci. W jego petycji zawarto postulat zaszczepienia wszystkich dzieci do 11 roku życia. Jeszcze do niedawna nie wywoływała ona zbyt dużego odzewu, o czym świadczy zebranie zaledwie 900 podpisów. Nieoczekiwany przełom przyszedł niedawno w związku z tragiczną chorobą dwuletniej Faye Burdett, której zdjęcie wykonane tuż przed śmiercią na łóżeczku szpitalnym obiegło internet i spowodowało masowe zainteresowanie społeczne. Ponieważ apel o poparcie zebrał już ponad 100 tysięcy podpisów, komitet parlamentarny musi teraz zadecydować, czy powinna w tej sprawie odbyć się debata. Nastroje społeczne wskazują, że jest to bardzo prawdopodobne, zwłaszcza, że wiele znanych osób, ale nie tylko, dzięki różnym portalom zdecydowało się opowiedzieć o swym doświadczeniu z chorobą, dodatkowo popularyzując temat.

Prywatnie, ale drogo

Bexsero, bo tak brzmi nazwa handlowa preparatu, dostępna jest za darmo w ramach rutynowych szczepień NHS dla dzieci urodzonych po wrześniu 2015 roku. Wymaga ona podania trzech dawek, odpowiednio gdy dziecko ma dwa, cztery i dwanaście miesięcy. Jak na razie władze odrzucały możliwość wprowadzenia preparatu w szerszym zakresie, twierdząc, że koszta byłyby zbyt duże. Przemawia również za tym argument naukowy, ponieważ to właśnie dzieci w wieku pięciu czy sześciu miesięcy są najbardziej narażone na zachorowanie. Jednak wyrośnięcie z tego wieku nie czyni dziecka odpornym, wprost przeciwnie, najwięcej zachorowań w populacji przypada na dzieci do piątego roku życia. Ci, którzy chcą zapłacić za podanie preparatu w tzw. „prywatnym obiegu”, muszą się liczyć z wydatkiem rzędu nawet do kilkuset funtów oraz niekiedy z dłuższym czasem oczekiwania ze względu na olbrzymie zainteresowanie w kraju i na całym świecie. Producent już obiecuje zwiększenie brytyjskich zasobów szczepionki, która została wypuszczona na rynek stosunkowo niedawno.

Objawy, których nie wolno zlekceważyć

Na zapalenie mózgowe typu B choruje rocznie w UK około 1700 osób, z czego 10 procent umiera. Ci, którym udało się wyzdrowieć, często borykają z konsekwencjami, wśród których najczęstszą, bo dotyczącą aż co czwartego pacjenta, są amputacje. Jedno z głównych niebezpieczeństw choroby polega na jej gwałtownym przebiegu, często od momentu, w którym dziecko źle się poczuje, aż do tragicznego finału mija zaledwie doba. Każde więc podejrzenie tej choroby powinno być potraktowane niezwykle poważnie i wymaga niezwłocznej wizyty w szpitalu bądź na oddziale ratunkowym.

Najbardziej charakterystyczne są:

  • wysoka gorączka przy jednocześnie zimnych dłoniach i stopach
  • wymioty, utrata apetytu
  • przyspieszony oddech
  • wrażenie zagubienia dziecka
  • sztywny kark
  • wysypka, która nie znika przy tak zwanym teście szklanki (należy przyłożyć szklankę do skóry i nacisnąć).

 

Opracowanie: Małgorzata Solińska, England.pl, 26.02.2016

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7500 

Do W. Brytanii4.7990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?