Przelewy do Polski 4.7400 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7400 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Brytyjska flaga znów będzie powiewać w przestrzeni kosmicznej

Pochodzący z West Sussex pilot i badacz Tim Peake weźmie już wkrótce udział w misji organizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną. Wraz z nim polecą: amerykański astronauta Tim Kopra i Rosjanin Yuri Malenchenko.

Podczas zorganizowanej w tym tygodniu konferencji prasowej poddany królowej przybliżył dziennikarzom, na czym polegać będzie jego praca na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i opowiedział o tym, jak bardzo dumny jest z faktu, że może reprezentować Zjednoczone Królestwo w nadchodzącej podróży. Ma on też nadzieję, że to wydarzenie na nowo rozbudzi zainteresowanie, jakie kiedyś wzbudzały loty kosmiczne. Chce również przyciągnąć młodych ludzi do nauki i inżynierii, jako przynoszącej satysfakcję i niezwykle ciekawej drogi kariery. Czy on sam ma szansę stać się tak popularny jak niegdyś członkowie misji Apollo, którzy swego czasu byli wręcz celebrytami?

Za czym tęskni się w kosmosie?

Astronauta będzie przebywał poza Ziemią sześć miesięcy, ale jego misja rozpoczęła się faktycznie już jakiś czas temu i potrwa znacznie dłużej po zakończeniu samego lotu. W piątek po raz ostatni pozował on fotoreporterom w swych rodzinnych stronach, by już niedługo uda

się do Rosji i tam dokończyć ostateczne przygotowania. Z Kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, on i jego koledzy zostaną 15 grudnia o 11.02 czasu Greenwich wystrzeleni rosyjską rakietą kosmiczną Soyuz w przestrzeń pozaziemską. Planuje się, że o 18.33 tego samego dnia dolecą do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i dołączą do trzech astronautów, którzy przebywaja tam już od pewnego czasu. Pytany o to, czego najbardziej będzie mu brakowało w ciągu tych sześciu miesięcy, podczas których będzie wraz z innymi zamknięty w krążącej po orbicie stacji, Tim Peake odpowiedział, że rodziny i świeżego powietrza. Urodził się on w 1972 roku, jest absolwentem Akademii Wojskowej w Sandhurst i do 2009 pracował głównie jako pilot helikopterów Apache. Następnie trafił do Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie przeszedł podstawowe szkolenie jako astronauta. Uprawia biegi przełajowe, narciarstwo, wspinaczkę i alpinizm, interesuje się awiacją i fizyką kwantową.

Po pierwsze nauka

Pobyt Tima Peake`a w kosmicznym laboratorium będzie przebiegał głównie pod znakiem nauki i techniki i jest zaplanowany w najdrobniejszych szczegółach. On i jego koledzy będą badać szereg zjawisk, których rezultatów nie można poznać będąc tu na Ziemi. Zakres tematyczny ich zainteresowań będzie bardzo szeroki, począwszy od eksperymentalnych materiałów i substancji, poprzez leki nowej generacji, czy działanie laserów. „Sam również będę ludzkim królikiem doświadczalnym, dodam, że na ochotnika”, powiedział z uśmiechem podczas konferencji prasowej. Wyjaśnił, że jego ciało będzie poddawane w kosmosie szeregowi testów medycznych, które pozwolą przeprowadzić badania z różnych dziedzin nauki. Weźmie on udział w konkretnie dwudziestu trzech auto-eksperymentach, m.in. badających procesy starzenia się, reakcje obronne organizmu i wytrzymałość na zmienne i nietypowe warunki otoczenia. Wiele z doświadczeń będzie też przeprowadzanych pod nadzorem naukowców będących na Ziemi, a wtedy Peake podejmie się roli technika czuwającego nad sprzętem i ustawieniem właściwych parametrów w podniebnym laboratorium.

Inwestycja dla obecnych i przyszłych pokoleń

Brytyjska Agencja Kosmiczna, której działalność kosztuje państwo blisko 400 milionów funtów rocznie, traktuje nadchodzące wydarzenie bardzo poważnie. Na jego podstawie, przy współpracy z Timem Peake`em i w oparciu o jego dokonania, pragnie przygotować program edukacyjny, który w formie zabawy trafi do dzieci, a w poważniejszej wersji zarówno do młodzieży, jak i do dorosłych. W związku z misją astronauty w szkołach i ośrodkach akademickich odbędzie się wiele konkursów, pokazów i spotkań towarzyszących na temat nauki, inżynierii i matematyki. W najszerszym zakresie chodzi o podniesienie świadomości społecznej; informowanie, jakie pożytki płyną z zainwestowanych w program rządowych pieniędzy i jakie praktyczne zastosowania na Ziemi daje się uzyskać w wyniku eksperymentów przeprowadzonych w kosmosie. Jo Johnson, obecny konserwatywny brytyjski minister do spraw nauki i szkolnictwa wyższego ma nadzieję, że UK będzie czerpać z dorobku naukowego misji przez wiele lat, a prawdziwy jej potencjał jest w tej chwili trudny do oszacowania. Chce on, żeby praca Peake`a, który jest pierwszym „oficjalnym” astronautą państwa, odbiła się szerokim echem w całym kraju. Dodajmy, że jego wszyscy poprzednicy latali w kosmos bądź jako Amerykańscy obywatele, bądź biorąc udział w prywatnych przedsięwzięciach, tak jak zrobiła to Angielka Helen Sharman, lecąc w 1991 na stację Mir. Dlatego też przez stronę rządową wydarzenie to traktowane jest jak „brytyjski lot na Księżyc”, którego wartość w dziedzinie nauki, szkolnictwa i prestiżu państwa trudno przecenić. Niezależnie jednak od rezultatów misji i powodzenia eksperymentów jedno jest pewne, Timowi Peake`owi już teraz można pozazdrościć fascynującego i urzekającego widoku Ziemi z kosmosu, jaki będzie mu towarzyszył przez następne pół roku.

 

Opracowanie: Małgorzata Solińska, England.pl, 13.11.2015

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7949 

Do W. Brytanii4.8244 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

GG_logo