Przelewy do Polski 4.6900 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 0.21% 

Brytyjska flaga znów będzie powiewać w przestrzeni kosmicznej

Pochodzący z West Sussex pilot i badacz Tim Peake weźmie już wkrótce udział w misji organizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną. Wraz z nim polecą: amerykański astronauta Tim Kopra i Rosjanin Yuri Malenchenko.

Podczas zorganizowanej w tym tygodniu konferencji prasowej poddany królowej przybliżył dziennikarzom, na czym polegać będzie jego praca na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i opowiedział o tym, jak bardzo dumny jest z faktu, że może reprezentować Zjednoczone Królestwo w nadchodzącej podróży. Ma on też nadzieję, że to wydarzenie na nowo rozbudzi zainteresowanie, jakie kiedyś wzbudzały loty kosmiczne. Chce również przyciągnąć młodych ludzi do nauki i inżynierii, jako przynoszącej satysfakcję i niezwykle ciekawej drogi kariery. Czy on sam ma szansę stać się tak popularny jak niegdyś członkowie misji Apollo, którzy swego czasu byli wręcz celebrytami?

Za czym tęskni się w kosmosie?

Astronauta będzie przebywał poza Ziemią sześć miesięcy, ale jego misja rozpoczęła się faktycznie już jakiś czas temu i potrwa znacznie dłużej po zakończeniu samego lotu. W piątek po raz ostatni pozował on fotoreporterom w swych rodzinnych stronach, by już niedługo uda

się do Rosji i tam dokończyć ostateczne przygotowania. Z Kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, on i jego koledzy zostaną 15 grudnia o 11.02 czasu Greenwich wystrzeleni rosyjską rakietą kosmiczną Soyuz w przestrzeń pozaziemską. Planuje się, że o 18.33 tego samego dnia dolecą do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i dołączą do trzech astronautów, którzy przebywaja tam już od pewnego czasu. Pytany o to, czego najbardziej będzie mu brakowało w ciągu tych sześciu miesięcy, podczas których będzie wraz z innymi zamknięty w krążącej po orbicie stacji, Tim Peake odpowiedział, że rodziny i świeżego powietrza. Urodził się on w 1972 roku, jest absolwentem Akademii Wojskowej w Sandhurst i do 2009 pracował głównie jako pilot helikopterów Apache. Następnie trafił do Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie przeszedł podstawowe szkolenie jako astronauta. Uprawia biegi przełajowe, narciarstwo, wspinaczkę i alpinizm, interesuje się awiacją i fizyką kwantową.

Po pierwsze nauka

Pobyt Tima Peake`a w kosmicznym laboratorium będzie przebiegał głównie pod znakiem nauki i techniki i jest zaplanowany w najdrobniejszych szczegółach. On i jego koledzy będą badać szereg zjawisk, których rezultatów nie można poznać będąc tu na Ziemi. Zakres tematyczny ich zainteresowań będzie bardzo szeroki, począwszy od eksperymentalnych materiałów i substancji, poprzez leki nowej generacji, czy działanie laserów. „Sam również będę ludzkim królikiem doświadczalnym, dodam, że na ochotnika”, powiedział z uśmiechem podczas konferencji prasowej. Wyjaśnił, że jego ciało będzie poddawane w kosmosie szeregowi testów medycznych, które pozwolą przeprowadzić badania z różnych dziedzin nauki. Weźmie on udział w konkretnie dwudziestu trzech auto-eksperymentach, m.in. badających procesy starzenia się, reakcje obronne organizmu i wytrzymałość na zmienne i nietypowe warunki otoczenia. Wiele z doświadczeń będzie też przeprowadzanych pod nadzorem naukowców będących na Ziemi, a wtedy Peake podejmie się roli technika czuwającego nad sprzętem i ustawieniem właściwych parametrów w podniebnym laboratorium.

Inwestycja dla obecnych i przyszłych pokoleń

Brytyjska Agencja Kosmiczna, której działalność kosztuje państwo blisko 400 milionów funtów rocznie, traktuje nadchodzące wydarzenie bardzo poważnie. Na jego podstawie, przy współpracy z Timem Peake`em i w oparciu o jego dokonania, pragnie przygotować program edukacyjny, który w formie zabawy trafi do dzieci, a w poważniejszej wersji zarówno do młodzieży, jak i do dorosłych. W związku z misją astronauty w szkołach i ośrodkach akademickich odbędzie się wiele konkursów, pokazów i spotkań towarzyszących na temat nauki, inżynierii i matematyki. W najszerszym zakresie chodzi o podniesienie świadomości społecznej; informowanie, jakie pożytki płyną z zainwestowanych w program rządowych pieniędzy i jakie praktyczne zastosowania na Ziemi daje się uzyskać w wyniku eksperymentów przeprowadzonych w kosmosie. Jo Johnson, obecny konserwatywny brytyjski minister do spraw nauki i szkolnictwa wyższego ma nadzieję, że UK będzie czerpać z dorobku naukowego misji przez wiele lat, a prawdziwy jej potencjał jest w tej chwili trudny do oszacowania. Chce on, żeby praca Peake`a, który jest pierwszym „oficjalnym” astronautą państwa, odbiła się szerokim echem w całym kraju. Dodajmy, że jego wszyscy poprzednicy latali w kosmos bądź jako Amerykańscy obywatele, bądź biorąc udział w prywatnych przedsięwzięciach, tak jak zrobiła to Angielka Helen Sharman, lecąc w 1991 na stację Mir. Dlatego też przez stronę rządową wydarzenie to traktowane jest jak „brytyjski lot na Księżyc”, którego wartość w dziedzinie nauki, szkolnictwa i prestiżu państwa trudno przecenić. Niezależnie jednak od rezultatów misji i powodzenia eksperymentów jedno jest pewne, Timowi Peake`owi już teraz można pozazdrościć fascynującego i urzekającego widoku Ziemi z kosmosu, jaki będzie mu towarzyszył przez następne pół roku.

 

Opracowanie: Małgorzata Solińska, England.pl, 13.11.2015

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7646 

Do W. Brytanii4.7939 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?