Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 -0.12% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 -0.12% 

Nowy “kreatywny” brytyjski paszport

Urząd Paszportowy JKM (HM Passport Office) przedstawił nowy wzór paszportu. Dokument ten ma być nie tylko wyposażony w najbardziej zaawansowane zabezpieczenia mające zniechęcać złodziei i fałszerzy, ale także – dzięki swej szacie graficznej – powinien sławić brytyjskie osiągnięcia z zakresu innowacyjności, sztuki i architektury za okres ostatnich 500 lat. Zmieszczenie tego na 34 stronach wymagało wyboru, który oczywiście nie wszystkich się spodobał, podobnie jak sposób prezentacji.

Brytyjczycy chlubią się, że ich paszport zapewnia bezwizowy wjazd do rekordowej liczby 173 krajów świata. Dorównuje mu tylko niemiecki Reisepass. Prawie równie „mocne” są paszporty: amerykański, szwedzki i fiński. Z polskim paszportem można wjechać bez wizy – według danych polskiego MSZ – do 74 krajów.

Passport Office prezentując swój nowy produkt na rządowej stronie internetowej zapewnia, że jest on nie do podrobienia dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych zabezpieczeń, wśród których wymieniono chip z biometrycznymi danymi posiadacza, niewidzialny druk, różne fluorescencje, wtopione specjalne włókna i nici, hologramy i perforacje. Zabezpieczenia te zapewne nie są w świecie czymś zupełnie wyjątkowym, podobne są także w polskim.

Wynalazcy i artyści

Promocja książeczki w burgundowej okładce skupia się na ilustrującej ją grafice. Oprócz widniejącej na każdej stronie wizerunku Williama Szekspira w postaci znaku wodnego wszystkie podwójne strony ilustrują jakiś motyw składający się z kilku elementów. Są to kolejno:

 • Portret John Harrisona (1693-1776), wynalazcy chronometru możliwego do wykorzystywania na statkach i rozwiązania w ten sposób problemu obliczania długości geograficznej. W tle Królewskie Obserwatorium Astronomiczne Greenwich.
 • Portret Johna Constable'a (1776-1837), malarza pejzażysty obok jednego z jego obrazów.
 • The Penny Black – pierwszy znaczek pocztowy (1840) w powiązaniu z prasą do ich drukowania i wiktoriańską wolną stojącą skrzynką pocztową, tzw. pillar post box.
 • Wynalazek transportu o napędzie parowym – lokomotywa Stephensona (1829) oraz ss Great Britain (1843), pierwszy oceaniczny parowiec wykonany całkowicie z żelaza.
 • Portret Gilesa Gilberta Scotta (1880-1960), architekta, projektanta katedry w Liverpoolu, największej w Wielkiej Brytanii, a także słynnej brytyjskiej czerwonej budki telefonicznej.
 • Londyńskie Metro, uruchomiona w 1863 r. pierwsza w świecie podziemna kolei miejska – wagony, stacja Waterloo, fragment schematu linii.
 • Portret Elisabeth Scott (1898-1972), architektki, projektantki teatru w Stratfordzie nad Avonem.
 • Rzeźba Anioł Północy w Gateshead, dzieło Antony'ego Gormleya (ur. 1950).
 • Kolaż trzech gigantycznych rzeźb Anisha Kapoora (ur. 1954), w tym wieży widokowej, ArcelorMittal Orbit, na terenie obiektów olimpijskich w Londynie.
 • The Globe Theatre - otwarta w 1997 r. rekonstrukcja budynku szekspirowskiego teatru, który spłonął w 1613 r.
 • Graficzne impresje z największych festiwali w UK – letni festiwal w Edynburgu, Festiwal Karaibski, Chiński Nowy Rok i południowo-azjatycki Melas.
 • Portrety Charlesa Babbage'a (1791-1871) i Ady Lovelace (1815-1852), pary matematyków, twórców mechanicznych maszyn liczących i programów do nich, rozwój których doprowadził do dzisiejszych komputerów.

… i wspaniałe budynki

 • Kolaż pięciu „wspaniałych budynków”:
  • budynek brytyjskiego Parlamentu nad Tamizą, wybudowany w połowie 19 wieku;
  • London Eye, koło widokowe w formie diabelskiego młyna wynoszące widzów na wysokość 135 metrów;
  • The Pierhead, budynek Walijskiego Zgromadzenia Narodowego pochodzący z końca 19 wieku;
  • Titanic Belfast; oddany w 2012 r. wielofunkcyjny budynek w Belfaście swoim kształtem nawiązujący do tragedii statku Titanic, który rozpoczął swój rejs z portu w Belfaście.
  • The Falkirk Wheel; oddana w 2002 r. w Szkocji niezwykle oryginalna, jedyna w świecie konstrukcja, która pełni rolę śluzy rzecznej. Nie działa ona, jak klasyczne śluzy, na zasadzie grodzi zamykających przepływ wody w celu podniesienia lub obniżenia jej poziomu, ale na zasadzie koła, w rodzaju „diabelskiego młyna”, który przenosi łódź w dół lub górę na poziom drugiego kanału.

Dwie kobiety na siedmiu mężczyzn

Krytyka, głównie przez kanały mediów społecznościowych, przyszła z dwu stron. Po pierwsze, rząd został oskarżony o seksizm, skoro dla uczczenia pięćsetletniej historii projektanci zdołali znaleźć tylko dwie kobiety wobec siedmiu mężczyzn. Zareagowały te same same środowiska – w tym Stella Creazy, deputowana do Parlamentu - które odniosły sukces zmuszając Bank Anglii do zmiany decyzji w sprawie historycznych postaci mających się znaleźć na nowych banknotach w 2017 r. Po ich trzymiesięcznej kampanii Bank Anglii się ugiął i ogłosił, że nową dziesięciofuntówkę będzie zdobił portret pisarki Jane Austen zamiast Winstona Churchilla.

Skrytykowano także samą koncepcję i dobór motywów. Okazuje się, że projektantów grafiki nowego paszportu nie zraziło to, że dwa z prezentowanych tam budynków - ArcelorMittal Orbit z terenów olimpijskich oraz Titanic Belfast – znalazły się na krótkich listach najbrzydszych budynków roku w organizowanych przez środowisko architektów rankingu, tzw. Carbuncle Cup.

Przykład Norwegii

Komentator dziennika The Guardian, Oliver Wainwright, krytykuje graficzny projekt jako sprawiający wrażenie chaotycznego skolażowania nachodzących na siebie elementów, jakby to było dopiero jakieś wstępne przymiarki. Zresztą karkołomnym jest, jego zdaniem, sam pomysł, aby osiągnięcia z okresu 500 lat zmieścić na 34 stronach. Jeśli wzór paszportu jest zmieniany co pięć lat, to należy wybrać jakiś jeden motyw i zrobić go naprawdę dobrze, przekonuje dziennikarz. Podaje on przykład Norwegii i Szwajcarii, których paszporty dzięki bardzo prostej i zdyscyplinowanej koncepcji wydaja się bardziej eleganckie niż brytyjski.

 

Opracowanie: Marian Skwara, England.pl, 13.11.2015

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7643 

Do W. Brytanii4.7938 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?