Przelewy do Polski 4.6900 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 0.21% 

Zarejestrowałeś się u lekarza? Lepiej nie zapomnij o wizycie!

Jak bumerang powrócił niedawno temat kosztów niewykorzystanych wizyt lekarskich. Po raz kolejny pojawiła się propozycja wprowadzenia kary finansowej dla tych pacjentów, którzy bez istotnego powodu nie pojawiają się w ustalonym terminie w swej przychodni wcześniej o tym nie informując. Tym razem zaproponowano 10 funtów za jedną „przegapioną” wizytę. Propozycja, która wyszła od posłów Partii Konserwatywnej, być może już wkrótce zostanie wprowadzona w Walii.

Pierwsze ostrzeżenie dla wagarowiczów

Pacjenci na Wyspach Brytyjskich nie pojawiają się na ponad 12 milionach wizyt lekarskich rocznie, w tym na ponad pół milionie w samym tylko Londynie. Zakładając, że szacunkowy koszt jednego spotkania z lekarzem to według danych NHS 18 funtów, otrzymujemy w rezultacie 216 milionów funtów strat dla budżetu. Według innych wyliczeń wydatek ten wynosi ponad miliard funtów rocznie, z tytułu uwzględnienia drogich wizyt specjalistycznych w szpitalach, stanowiących aż 78% tej kwoty. Jeremy Hunt, minister zdrowia w rządzie Davida Camerona, powiedział niedawno w wywiadzie, że nie ma nic przeciwko wprowadzeniu opłat za niewykorzystane wizyty lekarskie. Byłoby to jednak, jego zdaniem, trudne do zrealizowania na obecnym etapie. W zamian ogłosił, że osoby, które notorycznie nie będą dotrzymywały terminów w przychodniach, otrzymają informację, ile pieniędzy służba zdrowia i podatnicy tracą z ich powodu. W jakiej formie wiadomość taka będzie przekazywana? Zostanie ona wysłana z wyprzedzeniem w formie listu bądź wiadomości tekstowej razem ze szczegółami następnej wizyty. Czy takie „upomnienie” wystarczy jednak, by zdyscyplinować pacjentów? Minister nie wyklucza, że po pierwszym kroku mogą pojawić się następne.

Lekarze są „za”, administracja „przeciw”

Według sondażu przeprowadzonego w przychodniach rodzinnych, pomysł wprowadzenia opłaty popiera ponad 80% lekarzy, z czego mniej niż 10% uważa, że kwota ta powinna być wyższa niż 10 funtów. Zdecydowana większość z nich chętnie widziałaby również dodatkowe rozwiązania systemowe, takie jak możliwość wysyłania SMS-ów i emaili, które pozwoliłyby przypominać pacjentom o umówionej wizycie. O ile ostatni pomysł właściwie nie budzi kontrowersji, to jednak kary finansowe nie wszyscy uważają za dobre wyjście. Na przykład rzecznik Brytyjskiego Towarzystwa Medycznego poinformował, że przychodnie rodzinne nie dysponują systemem, który pozwoliłby im pobierać opłaty, a koszt jego wprowadzenia przewyższyłby znacznie wpływy z kar. Dodał również, że tego typu działania byłyby sprzeczne z etosem NHS. Jego pogląd podziela część środowiska medycznego, która podkreśla, że podstawowa opieka medyczna powinna być bezpłatna i od tej zasady nie powinno być żadnych wyjątków.

Rząd apeluje o odpowiedzialność

Eksperci od lat zaznaczają, że tylko znikoma liczba wizyt nie dochodzi do skutku z ważnego powodu, zdecydowana większość wynika po prostu z niefrasobliwego podejścia pacjentów. W związku z tym minister poprosił również Brytyjczyków, by wzięli „osobistą współodpowiedzialność” za coraz bardziej obciążony system publicznej opieki zdrowotnej. Jeremy Hunt ujawnił także, że wszystkie lekarstwa, których cena przekracza 20 funtów będą już niedługo opatrzone etykietą z ceną i informacją, że zostały ufundowane na koszt brytyjskiego podatnika. Ma to, jego zdaniem sprawić, że pacjenci będą w sposób bardziej odpowiedzialny korzystać z darmowej opieki i leków, które funduje im państwo.

Lekarstwo na przyszłość

Debata o powyższych opłatach toczy się oczywiście, jak zwykle, w szerszym kontekście. Już za kilka lat brytyjska służba zdrowia będzie musiała sprostać opiece nad coraz większą liczbą osób w wieku emerytalnym, więc pomysł odpłatności za niektóre świadczenia będzie z pewnością powracał. Być może nowy rząd wykonał właśnie pierwszy krok w tym kierunku.

 

Opracowanie: Małgorzata Solińska, England.pl, 17.07.2015

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7653 

Do W. Brytanii4.7947 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?