Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Najpierw z Polski wyjechały miliony młodych ludzi, teraz masowo zaczynają emigrować również emeryci...

Wielka fala wyjazdów rozpoczęła się w 2004 r., kiedy nasz kraj stał się członkiem Unii Europejskiej i otworzyły się dla nas granice oraz rynek pracy, m.in. w Wielkiej Brytanii. W pierwszej kolejności emigrowali młodzi, którzy często mimo wykształcenia, a niejednokrotnie też zdobytego doświadczenia zawodowego, nie mieli żadnych szans na znalezienie pracy w Polsce. Po ponad 10 latach, w czasie których wyjechało kilka milionów młodych ludzi, przyszedł czas na następny etap – teraz w ślad za nimi podążają polscy emeryci.

Zjawisko emigracji seniorów jest coraz bardziej widoczne na brytyjskich wyspach. Do mieszkających tutaj młodych polskich rodzin zaczynają dołączać ich wiekowi rodzice. Fakt ten potwierdzają m.in. dane ZUS-u - w ciągu ostatnich lat prawie dwukrotnie wzrosła ilość rent i emerytur, które przelewane są bezpośrednio za granicę. A zaznaczyć należy, że są to informacje nie do końca miarodajne, pokazujące tylko część skali całego zjawiska, bo wiele osób wybiera szybsze i tańsze sposoby na przelanie swoich emerytur, korzystając np. z takich firm jak England.pl.
 
Wcześniej, przez lata, normalnym zjawiskiem stał się już fakt przelewania setek milionów funtów rocznie do Polski przez Polaków pracujących nad Tamizą, teraz zjawisko to zaczyna przybierać nieco inny kształt. Zauważalny jest wzrost ilości przelewów robionych w drugą stronę, w dużej mierze właśnie za sprawą emerytów, którzy przeprowadzają się do Wielkiej Brytanii. Fenomen ten potwierdza Agnieszka Remus z England.pl, na bazie analizy narastającej ilości transferów pieniężnych na Wyspy, realizowanych przez jej firmę.

Główne przyczyny tej nowej fali emigracji są bardzo przyziemne. Po co każdego miesiąca od nowa stawać przed dylematem: co kupić - jedzenie czy lekarstwa, skoro można wyjechać do kraju, w którym starczy na jedno i drugie i jeszcze zostanie. Większość seniorów podejmujących takie wyzwanie kieruje się właśnie tą prostą logiką, a jak dodać do tego jeszcze fakt, że dzięki takiemu rozwiązaniu mogą położyć kres tęsknocie i dołączyć do swoich dzieci i wnuków, to decyzja jest oczywista.
 
To główne zalety przeprowadzki za kanał La Manche, które bardzo chwali sobie większość dziadków i babci. Po latach karkołomnych prób przeżycia za głodową emeryturę w Polsce i spotykania się z dziećmi głównie za pośrednictwem Skyp'a, zdecydowali się na lepsze rozwiązanie: bilet do Wielkiej Brytanii – w jedną stronę.

Dodatkowym, nieocenionym plusem dla wielu z nich jest też fakt, że nie tylko nie muszą sie już martwić o podstawowe sprawy bytowe, ale ponownie mają cel w życiu, mogą być aktywni i są potrzebni. Nowa fala emigrantów, często wzorem i z pomocą swoich dorosłych dzieci, chętnie łapie się za różne dorywcze zajęcia, na których całkiem przyzwoicie tutaj zarabiają. Jak opowiada pan Jan, kolejarz z Iławy, który wraz z żoną przeprowadził się do dzieci do Dublina, najpierw parcował razem z córkami w firmie sprzątającej, a kiedy zdrowie już przestało na to pozwalać, zaczął pomagać w domu i zajmować się wnukami.

Naturalnie, nasuwa się jednak pytanie – czy przenoszenie się w tym wieku do innego kraju, bez znajomości języka, zostawiając za sobą rodzinne strony i przyjaciół to na pewno taki dobry pomysł?
 
Początek dla wielu może nie być łatwy, zwłaszcza jeżeli chodzi o poczucie znalezienia się nagle w nowej, zupełnie obcej rzeczywistości, w wieku w którym nie ma się już sił żeby uczyć się od podstaw języka angielskiego. Jednak, często bardzo miłym zaskoczeniem okazuje się fakt, że tu wcale nie jest aż tak obco, jak się wydawało. Na zakupy można pójść do polskiego sklepu, który jest o dwie przecznice dalej, na ulicy, w parkach, a zwłaszcza na placach zabaw słyszy się dookoła tylu Polaków, że można chwilami zapomnieć w jakim właściwie jest się kraju. Można też normalnie, "po polsku" pójść w niedzielę do kościoła na polską mszę i spotkać się z całą masą rodaków, którzy emigrowali tutaj począwszy od drugiej wojny światowej aż do teraz.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, 18.05.2015
Na podstawie artykułu Miry Suchodolskiej: Emigracja emerytów. Najpierw z Polski wyjechali młodzi, teraz walizki pakują seniorzy, 15.05.2015, Dziennik Gazeta Prawna

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7150 

Do W. Brytanii4.7590 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?