Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8550 0.21% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8550 0.21% 

Szariat wycofany z oficjalnego brytyjskiego prawa

Asymilacja to kluczowe hasło dla tych, którzy osiedlają się na obczyźnie. Każdy bez względu na wiarę, kto decyduje się rozpocząć życie w zupełnie innym świecie powinien zaakceptować jego obowiązuje wartości i zasady. Jeśli jesteś imigrantem, przestrzegaj prawa albo opuść dany kraj. Brzmi to może nieco radykalnie, jednak trzeba zaakceptować panujące zasady zamiast zmieniać świat pod siebie.
 
W marcu br. rząd brytyjski ugiął się na rzecz wprowadzenie prawa szariatu w kanon brytyjskiego prawa. The Law Society (Brytyjskie Stowarzyszenie Prawników) sporządziło reguły objaśniające pisanie testamentów będących zarówno w zgodzie z szariatem jak i z przepisami prawa brytyjskiego. Jednak radość muzułmanów nie trwała długo. The Law Society rozważyło praktyki w świetle krytyki ze strony notariuszy oraz Chrisa Grayling’a ministra sprawiedliwości Wielkiej Brytanii w gabinecie Davida Camerona, w związku z tym wycofało je z użytku z dniem 24 listopada br. Kontrowersyjne wytyczne dla adwokatów jak sporządzić testament zgodnie z zasadami szariatu wykluczały całkowicie z podziału niewierzących i naruszały prawa kobiet. Ogłoszenie zakazu stosowania prawa szariatu w Wielkiej Brytanii w pewnym stopniu zamknie dopływ promowania islamskich reguł i choć stopniowo powstrzyma zamienienie się w kraj muzułmański.
 
Nie bez przyczyny przełomowe regulacje zostały postawione w ogniu krytyki. Dokument The Law Society wzbudzał kontrowersje, jako że przyczyniał się do podważania demokratycznych zasad i praw człowieka wykreowanych w innej erze i innej kulturze. Keith Porteous Wood prezes brytyjskiej organizacji ateistycznej National Secular Society, który przewodniczył kampanii na rzecz wycofania nowych wytycznych obwieścił, że surowe prawo szariatu, które miało stać się de facto brytyjskim prawem to podważenie 500 letniej tradycji brytyjskiego prawa.

Jest to dobra wiadomość zwłaszcza dla kobiet i dzieci, które cierpią w świetle prawa szariatu, stając się niewidocznymi. Szariat nie opiera się na zasadach demokracji łamie tym samym prawa człowieka. Sadikur Rahman członek  Lawyers Secular Society (Świeckiego Stowarzyszenia Prawników), który znalazł się wśród pierwszych osób wyrażających obawy, co do nowych wytycznych wyraził wyrazy szacunku dla The Law Society, która publicznie zmieniła swoje zdanie.
    
W sierpniu ubiegłego roku Grayling w wywiadzie dla Sunday Telegraph oznajmił, że prawo szariatu nie stanowi systemu jurysdykcji w Anglii ani w Walii, a rząd brytyjski nie ma zamiaru zmieniać istniejącego stanu rzeczy. „Ostatnia wola” w Anglii i Walii jest sporządzana w oparciu o brytyjskie prawo, bez względu na religię i zgodnie z wolą danej jednostki.
 
Zwrot o 180 stopni pokazuje, że tolerancyjny rząd brytyjski zaczyna się budzić, by nie zaprzepaszczać brytyjskich wartości na rzecz promowania islamskich reguł. Być może ta decyzja powstrzyma trwającą islamizację Wielkiej Brytanii.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 28.11.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7701 

Do W. Brytanii4.7997 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?