Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Margaret Thatcher – głos władzy

Margaret Thatcher

Staranny dobór słów to niezbędny atrybut, by zyskać uwagę wśród słuchaczy, jednak jeszcze większą wagę powinno przywiązać się do doboru tonu wypowiedzi. Okazuje się, że ludzie mają naturalny odruch w odróżnianiu głosów tych należących do osób z wyższą bądź niższą rangą.

Od dawien dawna naukowcy byli zainteresowani właściwościami wypowiedzi odstawiając stylistykę na bok, to dzięki byłej brytyjskiej pani premier Margaret Thatcher, która stała się inspiracją dla amerykańskich naukowców wskazano związek pomiędzy akustycznymi cechami a władzą.
 
Wiemy, że Żelazna Dama była poddana procesowi trenowania głosu, aby emanować wiarygodnym i wpływowym wizerunkiem, wyjaśnia profesor Sei Jin Ko z Uniwersytetu San Diego. Margaret Thatcher, jako najdłużej urzędujący brytyjski premier w XX wieku pracowała nad głosem, co okazało się strzałem w dziesiątkę podczas jej kadencji. Niskie brzmienie idealnie pasowało do przydomka Żelazna Dama i zdało na piątkę swój egzamin.

Ko wraz z Melody Sadler z San Diego State i Adam Galinsky z Columbia Business School sporządzili dwa badania z zamiarem zbadania akustycznych cech. Ich celem było zgłębienie jak coś tak fundamentalnego jak władza może sprowokować zmiany w sposobie brzmienia głosu i jak te sytuacyjne zmiany głosu wpływają na sposób, w jaki odbiorca spostrzega i zachowuje się w stosunku do oratora.  Pierwszy eksperyment został przeprowadzony na 161 studentach, którzy zostali nagrani podczas czytania na głos fragmentów tekstów, pierwsze nagranie wskazało na niejasną akustykę wypowiedzi. Następnie uczestniczy zostali losowo przypisani do odgrywania konkretnej roli, wcielili się albo w personę wyższą rangą albo niższą rangą. Po wyborze, wszyscy studenci przeczytali na głos ten sam fragment tekstu, pozwalając tym razem uchwycić wyraźną akustykę podczas czytania. Porównując dwa nagrania naukowcy dowiedli, że głos studentów wypowiadających się, jako osoba na wyższym stanowisku ma tendencje do bycia wyższym, jest bardziej monotonny (mniej zmienny w tonie), i różni się w donośności od głosów studentów, którzy wcielili się w role osób z niższych sfer. Co ciekawe, bycie przy władzy wpłynęło na głos uczestników w prawie taki sam sposób jak zmienił się sposób wypowiedzi Thatcher po odbyciu jej treningu wokalnego, dodaje Galinsky. Drugi eksperyment przeprowadzony na innej grupie studentów wskazuje, że słuchacze, którzy nic nie wiedzieli na temat pierwszego eksperymentu byli w stanie stwierdzić przypisane role studentom. Zgodnie z zaobserwowaną zmianą głosu w pierwszym doświadczeniu, słuchacze przypisali wysoki ton, który różnił się w donośności człowiekowi przy władzy. Jeden z badaczy Galinsky uważa, że wyniki doświadczenia wskazują, że słuchacze są dość spostrzegawczy w kwestii subtelnych wariacji w cechach akustycznych, których używają w celu rozstrzygnięcia, kto jest przy władzy.   

Bycie przy władzy może zmienić sposób, w jaki wypowiada się dany orator. Akustyka zmiany brzmienia głosu u człowieka na bardziej stanowczy pokazuje innym, kto tak naprawdę jest przy władzy. Amerykańscy naukowcy, którzy podjęli się badań czerpali inspiracje z Żelaznej Damy, której doradca Gordon Reece wynajął nauczyciela dykcji z National Theatre, by nauczył ówczesną panią premier jak bawić się językiem, by mówić wolniej, tworzyć spokojny a zarazem bardziej zdecydowany ton wypowiedzi. Pani Thatcher obniżała swój głos, by brzmieć łagodniej i serdeczniej, odpierając tym samym atak jej przeciwników, że wypowiada się w zbyt wrzaskliwy sposób.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 26.11.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7300 

Do W. Brytanii4.7790 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?