Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Wyspa Sark - ciemność pod ochroną

noc na wyspie Sark

Położona około 35 km od wybrzeża francuskiego wyspa Sark jest jedną z mniejszych w archipelagu Wysp Normandzkich. Turystyka jest głównym źródłem utrzymania liczącej niewiele ponad 600 osób społeczności. Morze, skały, spokój, cisza, a do tego osobliwy status ustrojowy - lenno koronny brytyjskiej - będący reliktem epoki feudalnej.
 
Przed kilku laty obywatelom Sark udało się wystarać o jeszcze jedną atrakcję turystyczną. W styczniu 2011 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Ciemnego Nieba (IDA) przyznało Sark tytuł Wyspy Ciemnego Nieba. Motywem dla tych uwieńczonych powodzeniem starań było przyciągnięcie szczególnego rodzaju turystów – astronomów amatorów (stargazers), których hobby polega na obserwowaniu rozgwieżdżonego nieba. Patrzeć na gwiazdy można przez cały rok, a o każdej porze jest ono inne. Mają więc oni po co przybywać na Sark także w zimie, kiedy normalnie panował tu martwy sezon.
 
Amatorska astronomia ma W. Brytanii wiele tysięcy fanów, którzy co roku organizują wiele imprez. Astrofizyk prof. Brian Cox dzięki swej aktywności w mediach stał się prawie celebrytą. Jednakże na większości terytorium UK obserwacja jest utrudniona przez miejskie i przemysłowe światła. Marek Kukula z Królewskiego Obserwatorium w Greenwich powiedział dziennikowi TELEGRAPH, że 90 proc. Brytyjczyków nie ma szans na obejrzenie spektaklu nocnego nieba i utraciła w ten sposób kontakt ze Wszechświatem.

Ruch ciemnego nieba zrodził się w Ameryce Północnej i zaowocował tworzeniem parków i rezerwatów ciemnego nieba. Była to wspólna inicjatywa astronomów i ekologów. Według tych ostatnich cywilizacyjne światła to jeszcze jeden z czynników przyczyniających się do degradacji naturalnego habitatu wielu gatunków. Powstało w ten sposób nowe pojęcie – zanieczyszczenie światłem (light pollution). Poza tym ogromna ilość wyprodukowanej energii jest marnotrawiona na zbędne albo źle ukierunkowane oświetlenie.
 
Z czasem mieszkańcy niektórych izolowanych miejscowości w USA zauważyli, że mogą liczyć na dodatkowe źródło dochodów, jeśli stworzą odpowiednie warunki dla astronomów amatorów, którzy przecież muszą gdzieś nocować i żywić się. Chodzi tu nie tylko o hotele, ale o maksymalne zredukowanie miejskiego oświetlenie, tak aby goście mogli na miejscu obserwować „niezanieczyszczone” niebo. W ten sposób obok 30 parków i rezerwatów ciemnego nieba IDA nadała także ośmiu, jak dotąd, miejscowościom tytuł „społeczności ciemnego nieba”; sześciu w USA i dwu W. Brytanii. Poza Sark jest to wyspa Coll u wybrzeży Szkocji.
 
Nocna ciemność jest na wyspie Sark pod ścisłą ochroną. Było to o tyle łatwiejsze, że zgodnie z od dawna obowiązującym zakazem nie ma tutaj samochodów i ich oślepiających reflektorów. Jedynymi dopuszczonymi pojazdami silnikowymi są traktory rolnicze. Poza tym transport odbywa się wozami konnymi i rowerami. Nie ma także oświetlenia ulicznego, można liczyć tylko na księżyc. Eksperci odwiedzili wszystkie budynki rejestrując źródła oświetlenie i doradzając gospodarzom co zrobić, aby promienie światła padały wyłącznie w dół, i to tak aby nie odbijały się w górę, oraz jak eliminować wszystkie zbędne oświetlenia. Przypomina to trochę czasy drugiej wojny światowej, kiedy w brytyjskich miejscowościach obowiązywał nakaz zaciemnienia (blackout).

Mieszkańcy Sark potraktowali nową misję bardzo poważnie. Poruszając się po zmroku osłaniają czerwoną folią używane latarki. Założyli towarzystwo Sark' Astronomy Society, które prowadzi akcję na rzecz budowy tutaj prawdziwego obserwatorium astronomicznego. Okazuje się, że na izolacji i ciemności też można zarobić.

 

Opracowanie: M. Skwara, 24.11.2014
Źródła: BBC News, International Dark-Skay Association, The Island of Sark, Telegraph, Wikipedia

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7800 

Do W. Brytanii4.8270 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?