Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

I Ty możesz polecieć na Księżyc

sonda na księżycu

Brytyjskie konsorcjum stworzyło plany, by wysłać na Księżyc robota. Projekt Lunar Mission One ma wystartować za 10 lat. By stało się to rzeczywistością potrzeba bagatela 500 mln funtów. Sponsorami projektu ma być społeczeństwo. W zamian ofiarodawcy będą mogli zamieścić zdjęcia, wiadomości czy próbkę DNA w kapsule czasu, która spocznie na powierzchni Księżyca.
 
Projekt, za którym kryje się długoterminowa spuścizna będzie nowym sposobem finansowania odkrywania przestrzeni kosmicznej. Lunar Mission One ma na celu zbadanie bieguna południowego Księżyca, by dowiedzieć się czy ludzie mają szanse zamieszkać tam w przyszłości. Plan został poparty ze strony znanych naukowców i organizacji. Wśród nich znalazł się profesor Brian Cox, profesor Monica Grady, astronom Martin Rees oraz Open University. David Iron, który prowadzi projekt powiedział, że zajął się inicjatywą ze względu na fakt, że rządy borykają się z trudnościami, by fundować misje kosmiczne. Każdy na całym świecie będzie mógł mieć swój wkład oferując kilka funtów. Lunar Mission One pozwoli nam otrzymać bliższy sercu obraz, by zrozumieć pochodzenie naszej planety i Księżyca, dodaje Iron.
 
Zespół żywi nadzieje, że w ciągu miesiąca zbierze 600 tys. funtów na początkowe stadium projektu dzięki Kickstarter - anglojęzycznej crowdfundingowej stronie internetowej, na której przeprowadzane są zbiórki pieniędzy w celu sfinansowania różnorodnych projektów z wielu dziedzin życia. Przez kolejne cztery lata każdy z nas będzie mógł wpłacać pieniądze na projekt. W zamian w zależności od wpłaconej sumy ofiarodawcy otrzymają możliwość zamieszczenia osobistych zdjęć, wiadomości, muzyki i nagrań wideo w kapsule czasu. Ponadto ofiarodawcy będą mogli również zapłacić za swego rodzaju nieśmiertelność poprzez wysyłanie kosmyków włosów, które według naukowców mogą przetrwać miliardy lat.

Wysłanie na Księżyc krótkich wiadomości będzie kosztować kilka funtów, skompresowane zdjęcie kilkadziesiąt funtów, skompresowany krótki film 200 funtów, wysłanie próbki włosów około 50 funtów. Profesor Monica Grady ma nadzieje, że projekt Lunar Mission One odniesie podobny sukces do projektu Rosetta, który w ostatnim czasie chwycił za serca cały świat.

Na pokładzie lądownika znajdzie się archiwum o naszym życiu i gatunku. Sporządzona kompilacja spuścizny przetrwa, jeśli nasz gatunek wyginie. Iron uważa, że jednostki indywidualne mając świadomość tego, że można mieć wkład w misję kosmiczną będą bardziej zainteresowane projektem. Zamiast jedynie oglądania misji, przeciętny Kowalski będzie bezpośrednio zaangażowany w projekt, pomagając w wyborze kluczowych decyzji takich jak wybór miejsca lądowania czy tego, co powinno znaleźć się w publicznym archiwum. Wszystkie środki finansowe zebrane przez projekt sfinansują misję, w przypadku pozostania jakiś pieniędzy trafią one do fundacji charytatywnej, która wyda je na kolejne eksploracje kosmosu.

Misja ma również na celu naukowy charakter. Celem jest dokonanie odwiertu na Księżycu o głębokości do 100 metrów i analizy próbek z głębi jego powierzchni, czego nikt wcześniej nie dokonał. Kluczowym zamierzeniem projektu jest kształcenie i inspirowanie nowego pokolenia, by zainteresowało się naukami ścisłymi w ten sam sposób jak doświadczyły tego osoby za czasów lądowań Apollo Moon w latach 60 i 70 XX wieku, a także osadzenie lądownika Philae przez sondę Rosettę w ubiegłym tygodniu, która zapisała się, jako pierwsza w historii próba osadzenia urządzenia badawczego na powierzchni komety.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 24.11.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7800 

Do W. Brytanii4.8270 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?