Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

"Bio-Bus” napędzany przez Ciebie

Bio bus

Okazuje się, że to, co spłukujemy w toalecie nie idzie na straty. W walce z nasiloną emisją dwutlenku węgla znajdują zastosowanie ludzkie ekskrementy, a nawet resztki jedzenia. To cenne odnawialne źródła, które w rewolucyjny sposób mają szanse oczyścić powietrze.
 
W Wielkiej Brytanii w drogę wyruszył po raz pierwszy „Bio-Bus” napędzany biometanem wytworzonym z ludzkich fekaliów i odpadów spożywczych. Podróżni przebyli dwudziestomilowy odcinek z lotniska w Bristolu do Bath, w hrabstwie Somerset. „Bio-Bus” może pomieścić 40 pasażerów, i odbyć podróż liczącą 186 mil (305 km) na jednym baku. By wyprodukować ilość paliwa na 186 mil potrzeba rocznych nieczystości pięciu osób. „Bio-Bus” jest zarządzany przez Bath Bus Company i będzie przewoził pasażerów na trasie Bath-Bristol Airport. Inżynierowie uważają, że autobus zapewni odnawialny sposób tankowania pojazdów, a co najważniejsze doprowadzi to do poprawy jakości powietrza w mieście. Biometan produkowany jest w oczyszczalni ścieków Bristol Sewage Treatment Works, zarządzanej przez GenECO należącej do Wessec Water. W przeciwieństwie do tradycyjnych paliw, biogaz jest paliwem odnawialnym, przez co jego spalanie nie wpływa na zwiększenie ilości dwutlenku węgla w atmosferze. GENeco stała się pierwszą firmę w UK, która w tym tygodniu wprowadziła wykorzystanie paliwa ze ścieków do krajowej gazowej sieci przemysłowej.
 
Mohammed Saddiq główny menedżer GENeco wychodzi z założenia, że skoro ścieki nie nadadzą się do ponownej konsumpcji przez człowieka mogą one być spożytkowane poprzez wyprodukowanie biometanu. Zapewni on znaczny zasób gazu krajowej sieci, który zaspokoi potrzeby energetyczne 8,5 tys. gospodarstw domowych a także napędzi autobusy. Collin Field dyrektor inżynieryjny Bath Bus Company podaje do publicznej wiadomości, że miesięcznie około 10 tys. pasażerów będzie korzystać z przewozów autobusowych, które kursują na autostradzie A4. Podróżujący będą odbywać podróż na lotnisko, ale także do Saltford, Keynsham, Brislington, Knowle i Hengrove.
        
Pojazdy napędzane biogazem odgrywają istotną rolę dla środowiska. „Bio-Bus” wychodzi jeszcze dalej, gdyż dosłownie jest napędzany przez mieszkańców z okolicy, którzy są potencjalnymi pasażerami. Każdego roku Bristol Sewage Treatment Works przetwarza około 75 mln m3 ścieków i 35 tys. ton odpadów spożywczych pochodzących z gospodarstw domowych, sklepów i działów produkcji żywności. Podczas procesu oczyszczania znanego, jako fermentacja beztlenowa każdego roku uzyskuje się 17 mln m3 biometanu, ilość, która pokrywa zapotrzebowanie energetyczne 8,3 tys. gospodarstw.
 
Charlotte Morton, prezes Anaerobic Digestion and Bioresources Association dodaje, że własna produkcja ekologicznego gazu w UK jest wstanie zastąpić około 10% krajowego zapotrzebowania na gaz na Wyspach i stanowi jedyne odnawialne paliwo dostępne dla ciężarówek. Żywność, która nie nadaje się do ponownej konsumpcji przez człowieka powinna być segregowana i przetwarzana w procesie fermentacji beztlenowej na ekologiczny gaz i ekologiczne użyźniacze, a nie „lądować” na wysypiskach odpadów i w piecach do spalania odpadów. Wraz z wprowadzeniem na brytyjskie drogi autobusu napędzanego biometanem wzbudza się wśród społeczeństwa jeszcze większe poczucie troski o środowisko.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 21.11.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7300 

Do W. Brytanii4.7790 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?