Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Zakaz ponownego wstępu do UK dla brytyjskich dżihadystów

Jihadyści

Przemoc siana przez wyznawców Islamu znana jest na całym świecie. Dobra koniunktura Wielkiej Brytanii zachęca imigrantów do osiedlania się właśnie w tym kraju. Gdyby wszyscy imigranci asymilowali się z rodowitymi Brytyjczykami nie było by dziś problemu z ich skrajnymi i okrutnymi praktykami. W odpowiedzi na szerzące się ugrupowania islamistyczne na Wyspach, rząd brytyjski ogłasza nowe reformy, które mają obowiązywać z końcem stycznia przyszłego roku.

David Cameron premier UK oznajmił, że brytyjscy dżihadyści, którzy opuścili Wielką Brytanię w celu prowadzenia walk po stronie Państwa Islamskiego (ang. Islamic State of Iraq and Sham, ISIS) w Syrii i Iraku usłyszą zakaz powrotu na Wyspy Brytyjskie, przez co najmniej dwa lata. Okres zakazu wstępu na brytyjską ziemię będzie mógł zostać przedłużony przed końcem jego wygaśnięcia. W przypadku, gdy Brytyjczycy, którzy walczyli po stronie islamistów w Iraku i Syrii podejmą próbę powrotu do UK zostaną poddani przesłuchaniom, zostaną postawieni w stan oskarżenia i zmuszeni do udziału w specjalnych kursach, mających na celu wykorzenić u nich radykalne tendencje. Ci, którzy będą próbować powrócić do Wielkiej Brytanii „w tajemnicy” odbędą karę 5 lat więzienia. Taka praktyka ma na celu zapobiec atakom terrorystycznym w UK i zniechęcić młodych ekstremistów od przyłączania się do ugrupowań terrorystycznych. Sądzi się, że większość podróżujących do Syrii i Iraku z misją ekstremistyczną to osoby w wieku od 16 do 21 lat.  

Cameron ujawnił szereg nowych ustaw w imię zwalczania terroryzmu, wliczając prawo pozbawienia paszportów zarówno „doświadczonych” dżihadystów jak i nastoletnich do 30 dni, oraz umieszczenie ich nazwisk na listach osób objętych zakazem korzystania z komunikacji lotniczej. Ponadto urzędnicy będą mieć prawo do powstrzymania domniemanych dżihadystów przed opuszczeniem UK. Podczas wystąpienia w australijskim parlamencie premier UK powiedział, że Wielka Brytania musi podjąć działania, by poradzić sobie z groźbą ze strony zagranicznych bojowników planujących wyrządzić krzywdę brytyjskiemu społeczeństwu. Ponad 500 Brytyjczyków udało się do Iraku i Syrii, by chwycić za broń w walce w szeregach islamistycznych ugrupowań terrorystycznych. Około połowa z bojowników ma zamiar wrócić do UK. Tylko w ostatnim roku ponad 200 osób zostało zatrzymanych w wyniku gróźb terrorystycznych.

Nie brakuje też głosów krytyki w tej kwestii. Krytycy uważają, że zakaz ponownego wstępu rzekomych dżihadysów na Wyspy Brytyjskie narusza prawa obywatelskie. Według organizacji na rzecz swobód obywatelskich planowany zakaz przyniesie przeciwny efekt do zamierzonego. Były prokurator generalny Anglii i Walii Dominic Grieve uważa, że planowane działania nie mają szans. Grieve wskazuje, że wycofanie paszportów jednostkom indywidualnym doprowadzi, że staną się one „bezpaństwowe”, co narusza prawa Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) oraz brytyjskie prawo powszechne.  

Rząd brytyjski chce wykorzenić ekstremizm i jego konsekwencje z Wielkiej Brytanii. Podkreśla przy tym, że nie ma w niej miejsca dla ekstremistycznych kaznodziei, którzy sieją postrach wśród chrześcijan w UK. W związku z tym podjęcie zdecydowanych kroków, by wykorzenić skrajne ideologie i poglądy religijne z brytyjskiego społeczeństwa to niecierpiąca zwłoki sprawa dla dobra brytyjskiego społeczeństwa.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 17.11.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7800 

Do W. Brytanii4.8270 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?