Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Union Jack została opuszczona po raz ostatni w Camp Bastion

Brytyjczycy w Afganistanie

Podczas skromnej ceremonii w Camp Bastion, obecnie już prawie pustej bazie brytyjskich sił zbrojnych po raz ostatni opuszczono brytyjską flagę, która powiewała tam od 2006 roku. Moment opuszczenia Union Jack zapisał się, jako symbol, że wojna w Afganistanie przynajmniej dla Brytyjczyków dobiegła końca.

Oddziały wojskowe z Wielkiej Brytanii kończą trwające 13 lat operacje bojowe w Afganistanie. Ostatnia brytyjska baza Camp Bastion w Afganistanie została przekazana afgańskim siłom bezpieczeństwa. Większość brytyjskich sił zbrojnych wróci do ojczyzny do Świąt Bożego Narodzenia. Od końca br. w bazie zostanie tylko brytyjska misja szkoleniowa w Kabulu i operatorzy sił specjalnych współpracujący z armią amerykańską. Fallon zastrzega, ze pod żadnym warunkiem brytyjskie oddziały bojowe nie zawitają ponownie w Afganistanie.

Premier UK David Cameron powiedział, że Wielka Brytania zawsze będzie pamiętać o odwadze brytyjskich żołnierzy pełniących służbę wojskową w naszym imieniu w Afganistanie. Na pamięć zasługują zarówno ci, którzy wrócili jak i ci, którzy poświęcili swoje życie podczas służby. Liczba brytyjskich ofiar śmiertelnych wyniosła 453 osób. Cameron napisał na Twiterze, że zobowiązał się wycofać brytyjskie siły zbrojne z Afganistanu do 2015 roku, i dzisiaj jesteśmy świadkami końca ich służby. Rzecznik afgańskiego ministra obrony wyraził zadowolenie z przekazania brytyjskiej bazy, dzięki której afgańskie siły bezpieczeństwa będą mogły wykorzystać potencjał w praktyce.
 
Camp Bastion, w prowincji Helmand, był główną brytyjską bazą od 2006 roku. W czasie jej otwarcia, brytyjskie siły zbrojne miały pełnić służbę w ochronie odbudowy państwa, jednak ich rola nieco się zmieniła i brytyjskie siły zbrojne były skazane na walkę przeciwko Talibom, – które trwają do dziś, w ostatnich tygodniach Talibowie przeprowadzili kolejne ataki. Naczelny dowódca prowincji Helmand Naim Baluch przyznaje, że brytyjskie siły zbrojne i ich sojusznicy poprawili bezpieczeństwo w Afganistanie. Głowa Afganistanu nie kryje wdzięczności za odwagę i poświęcenie brytyjskich żołnierzy. Afgańska siła zbrojna jest dzisiaj gotowa zapewniać bezpieczeństwo na własną rękę. Brytyjski minister obrony Michael Fallon powiedział, że wsparcie ze strony UK będzie trwać poprzez rozwój instytucjonalny, wojskową akademią Afghan National Army Officer Academy oraz pomoc na rzecz rozwoju.
     
W odpowiedzi na przekazanie brytyjskiej bazy pod skrzydła afgańskim oddziałom Ed Miliband przewodniczący Partii Pracy utrzymuje, że wszyscy, którzy odbyli służbę w Afganistanie zrobili, co w ich mocy, by Afganistan przestał być bezpiecznym rajem dla terrorystów. Miliband uważa, że Wielka Brytania musi pamiętać o tym, by kontynuować odpowiednie wsparcie w stosunku do afgańskiego rządu zarówno pod względem politycznym jak i poprzez pomoc humanitarną. Wszystko, by bezpieczeństwo i stabilność ekonomiczna w Afganistanie utrzymała się w nadchodzących latach. W rozmowie z telewizją BBC Fallon przyznał, że zarówno dowódcy wojskowi jak i politycy popełniali błędy podczas misji w Afganistanie. Na początku operacji w 2001 roku politycy nie wiedzieli, co chcą osiągnąć, nie było też spójnego planu militarnego. Liczba brytyjskich żołnierzy nie była wysoka, a ich wyposażenie nie spełniało wszystkich oczekiwań. Dzięki trwania tej operacji nauczyliśmy się bardzo wiele, przyznaje Fallon. Jednak nie można zignorować tego, co zostało osiągnięte. Kontradmirał Chris Parry, który pomógł w rozplanowaniu zadań brytyjskim służbom w Afganistanie przyznaje, że zaangażowanie UK było istotne. Gospodarka Afganistanu jest obecnie bardziej zrównoważona, a co najważniejsze 40 proc. więcej dzieci uczęszcza do szkół. Poświęcenie brytyjskich sił zbrojnych stworzyło podstawy dla afgańskiego wojska, ustanowiło kontekst zabezpieczeń, który umożliwił na pierwszą demokratyczną przemianę sił w historii kraju, i zatrzymał ataki terrorystyczne w UK.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 28.10.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7150 

Do W. Brytanii4.7590 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?