Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Polsko-angielski zespół medyczny postawił sparaliżowanego człowieka na nogi

Darek Fidyk

Nowatorski implant regenerujący komórki „związał” rdzeń kręgowy strażaka, który był sparaliżowany od klatki piersiowej w dół, przywracając mu czucie i kontrolę mięśni w nogach. Zdumiewający przełom polsko-angielskiego medycznego zespołu to pierwszy przypadek, gdzie całkowicie sparaliżowana osoba ponownie stanęła na nogi.

Jeśli implant zostanie zatwierdzony, będzie stanowił nadzieję na terapię zmieniającą życie 2,5 mln sparaliżowanych osób w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Do sukcesu przyczynił się zespół Pawła Tabakowa z Kliniki Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz współpraca brytyjskich naukowców pod okiem Geoffrey’a Raismana z londyńskiego uniwersytetu UCL i prekursora tego typu badań. Raisman wierzy, że nowatorska operacja będzie furtką do rozpoczęcia nowego życia przez osoby uwięziona na wózkach inwalidzkich.

W pierwszej na świecie tego typu procedurze, lekarze wszczepili pobrane komórki nerwowe z nosa pacjenta – znane, jako komórki osłonkowe drogi węchowej (ang. olfactory ensheathing cells, OECs) – w 8 milimetrową szczelinę w rdzeniu kręgowym Darka Fidyka, który został skazany na wózek inwalidzki w 2010 roku, po tym jak napastnik zadał mu w plecy ciosy nożem uszkadzając rdzeń kręgowy. Lekarze oznajmili, że ma mniej niż jeden procent na jakąkolwiek poprawę zdrowia. Implanty OEC na dwóch pniach rdzenia powoli odbudowują połączenia włókien nosowych pomiędzy dwiema stronami urazu, przywracając czucie i ruch pacjentowi. 10 miesięcy po operacji, 40-letni pacjent jest w stanie postawić pierwsze kroki z pomocą balkoniku. Obecnie Fidyk prowadzi bardziej niezależne życie.

Grupa angielskich i polskich lekarzy potrzebuje 10 mln funtów w celu sfinansowania operacji w Polsce na kolejnych 10 pacjentach, wszystko po to by zgłębiać technikę wstawiania implantu przez kolejne 5 lat. Naukowcy również rozważają możliwość wprowadzenia techniki na brytyjski oddział chirurgii. Na Wyspach Brytyjskich, co 8 minut jeden Brytyjczyk cierpi w wyniku poważnego uszkodzenia kręgosłupa. Większość badań nad OEC i rehabilitacja Darka została sfinansowana ze strony Fundacji Komórek Macierzystych Wielkiej Brytanii oraz organizacji Nicholls Spinal Injury Foundation (nsif), założonej przez Davida Nichollsa, po tym jak jego nastoletni syn Dan został sparaliżowany.
 
Potrzeba powtórzenia takich operacji na innych pacjentach jest oczywista, by mówić o jakichkolwiek rewelacjach w medycynie, mówi profesor John Sladek – ekspert z Uniwersytety w Kolorado. Jednak widok Fidyka potrafiącego znowu przejść kilka kroków to podstawa do optymizmu w tej dziedzinie, w której nic nie zrobiono od kilku dekad.

Informacja o przełomowym przeszczepie komórek rozeszła się po całym świecie. Naukowcy mogą połączyć siły w celu znalezienia rozwiązania przeciwko paraliżowi, który okrada wielu ludzi z normalnego życia. Raisman jest wniebowzięty sukcesem operacji, i uważa, że pierwsze kroki sparaliżowanego człowieka są znacznie bardziej impresywne niż pierwsze kroki człowieka na Księżycu.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 22.10.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7500 

Do W. Brytanii4.7990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?