Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Tajni policjanci pod lupą

brytyjska policja

1,229 tajnych funkcjonarjuszy policji działa w 39 jednostkach na terenie Anglii i Walii. Połowa z nich nie widnieje w oficjalnej dokumentacji finansowej i krajowej bazie danych. W odpowiedzi na pogłębiające się obawy w kwestii działalności tajnych policjantów minister spraw wewnętrznych UK Theresa May zleciła wykonanie sprawozdania Her Majesty’s Inspectorate of Constabulary (HMIC).

W pierwszym w historii dochodzeniu tajnego patrolowania w Anglii i Walii, HMIC obwinia wysokich rangą urzędników o zawyżenie liczby tajnych funkcjonariuszy policji pod ich dowództwem. Okazuje się, że z rzekomo 1,229 tajnych policjantów na terenie kraju, krajowy indeks liczy 568 takich policjantów.

W głównej mierze do przeprowadzenia raportu przyczyniło się wyjście na jaw w 2011 roku, że komendat policji metropolitalnej Richard Martin, przewodniczący National Undercover Working Group miał szpiegować grupę osób protestujących na rzecz ochrony środowiska. W ostatnim czasie podał się on do dymisji, jednak utrzymuje, że nie ma to związku z ujawnieniem raportu HMIC. Kolejny skandal przypisany jest tajnym policjantom, którzy mieli używać świadectw urodzenia zmarłych dzieci. Szalkę na rzecz przeprowadzenia publicznego dochodzenia przechyliło odkrycie, że tajne służby miały szpiegować rodzinę zamordowanego nastolatka, Stephena Lawrence’a.

Między październikiem 2009 roku a wrześniem 2013 roku przeprowadzono aż 3,466 tajnych operacji. Inspektorzy odmawiają podania szczegołów poszczególnych operacji, wiemy tylko, że celem „tajniaków” byli przestępcy sprzedający na ulicach narkotyki i skradzione rzeczy oraz pedofile i terroryści. Zastrzega się sobie informacje ilu tajnych funkcjonariuszy policji zajmuje się inflirtacją ugrupowań politycznych.

Stephen Otter inspektor HMIC, który przeprowadził ewaluację tajnych operacji, przyznaje, że seria ujawnień – wliczając jak tajni policjanci tworzyli związki seksualne z kobietami, które szpiegowali – doprowadziła do niepokoju, że taktyka jest używana w zły sposób i nieefektywnie nadzorowana. Inspektorzy HMIC zaproponowali 49 rekomendacji, by usprawnić politykę, system, szkolenie oraz kierownictwo tajnych operacji. Jeśli zostaną wprowadzone powinny wykluczyć przyszłe niespójności, które odkryto w ostatnim czasie. Otter podtrzymuje, że National Undercover Working Group - krajowa tajna grupa robocza – korpus wyższych rangą oficerów odpowiedzialnych za tajne operacje – nie funkcjonowała dobrze.

Otter powiedział, że jest to zupełnie niedorzeczne, by oficerowie, którzy byli odpowiedzialni za tajne operacje nie byli odpowiednio do tego przygotowani - bez szkolenia i doświadczenia w tego typu pracy. Zdarzyło się nawet, że 3 na cztery kursy, które miały być przeprowadzone przez College of Policing z myślą o nauce oficerów policji nie doszło do skutku, gdyż było zbyt mało podpisów naczelników. Otter również skrytykował wyższych rangą oficerów za ignorowanie poprzedniego, nieopublikowanego sprawozdania tajnych operacji, który obejmował 55 wskazówek usprawnienia systemu dwa lata temu. Jednym z zaleceń było zapewnienie, że tajni oficerowie mają odpowiednie psychologiczne wsparcie i pełnią urząd przez 10 lat. Okazało się, że jeden z oficerów pełnił rolę tajnego policjanta przez20 lat.
 
Deputowany posterunkowy Jon Boutcher, który obecnie jest odpowiedzialny za tajne patrolowanie powiedział, że niedopuszczalne zachowanie wielu tajnych oficerów w przeszłości wychodzi na jaw i podlega śledztwu. Wyciągnęliśmy wiele wniosków z tych spraw. Jesteśmy rozczarowani, że sprawozdanie nie uznaje wielu pozytywnych zmian, które obecnie występują w tajnym patrolowaniu, dodaję Boutcher.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 20.10.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7300 

Do W. Brytanii4.7790 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?