Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Czy Ebola dotrze na Wyspy Brytyjskie?

Ebola w UK?

Cały świat drży na wiadomość o rozprzestrzenianiu się Eboli. Naukowcy ostrzegają, że wirus może dotrzeć do Wielkiej Brytanii w ciągu kilkunastu dni. Rzecznik ministerstwa zdrowia podtrzymuje brytyjskie społeczeństwo na duchu słowami, że UK dysponuje kilkoma najlepszymi systemami ochrony w radzeniu sobie z chorobami zakaźnymi na świecie.

Cztery brytyjskie szpitale: Liverpool University NHS foundation trust, Newcastle Upon Tyne Hospitals Foundation trust, the Royal Free Hospital w Londynie oraz Sheffield Teaching Hospitals foundation są w stanie gotowości na ewentualny przypadek zdiagnozowania u kogoś wirusa. W ostatnich godzinach sporną kwestią pozostawało wprowadzenie badań przesiewowych na Ebolę na osobach przybywających do Wielkiej Brytanii z Liberii, Sierra Leone i Gwinei.

Amerykański sekretarz stanu John Kerry zwraca uwagę, że nie ma czasu do stracenia, w związku z tym ogłosił, że podróżujący z Liberii, Sierra Leone i Gwinei będą poddawani pomiarom temperatury ciała na amerykańskich lotniskach. Brytyjski minister spraw zagranicznych Philip Hammond przyznaje, że Ebola nie zna granic, a sekretarz ds. zdrowia Jeremy Hunt utrzymuje, że istnieje ryzyko, że ktoś cierpiący na Ebolę przyjedzie do Wielkiej Brytanii. Minister do spraw wewnętrznych Norman Baker powiedział, że powinno się rozważyć wprowadzenie badań przesiewowych na Ebolę na osobach przybywających do Wielkiej Brytanii z krajów zachodniej Afryki.

Początkowo pomimo rosnącego alarmu, Public Health England (PHE) - agencja wykonawcza Ministerstwa Zdrowia Wielkiej Brytanii podała do publicznej wiadomości, że nie będzie wprowadzać dodatkowych kontroli na lotniskach. Pracownicy urzędu imigracyjnego już mają  zwracać uwagę czy podróżni nie charakteryzują się widocznymi symptomami choroby. Posłowie wykluczyli wprowadzenie badań przesiewowych na brytyjskich lotniskach, wskazując, że polityka rządu brytyjskiego jest zgodna z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia. Nie wszyscy podzielali decyzję PHE. Laburzysta Keith Vaz domagał się natychmiastowego wprowadzenia badań przesiewowych, by zapewnić bezpieczeństwo brytyjskiemu społeczeństwu. Wirusolog z angielskiego uniwersytetu w Nottingam Jonathan Ball zgodził się z Vaz’em, skupienie się na podróżujących z krajów wysokiego ryzyka zapadnięcia na Ebolę może rzeczywiście pomóc, jednak „badania na oko” mogą skutkować fałszywym poczuciem bezpieczeństwa. Dziś już wiemy, że badania przesiewowe tj. pomiar temperatury ciała zostaną wprowadzone. Badani będą przybywający z krajów wysokiego ryzyka na lotniska Heathrow oraz Gatwick, a także podróżujący koleją do Kent i Londynu z Paryża i Brukseli.  

Po posiedzeniu komitetu kryzysowego Cobra ogłoszono wysłanie ponad 750 brytyjskich żołnierzy, trzech helikopterów oraz medycznego okrętu wsparcia do Sierra Leone. Wojska zostaną rozmieszone na terenach zachodniej Afryki w tym tygodniu, brytyjscy wojskowi inżynierowie oraz lekarze już nadzorują budowę szpitala dla zarażonych Ebolą. Wybuch epidemii w zachodniej Afryce stanowi obecnie światową zgrozę dla życia publicznego, w związku z tym ważne jest to, by Wielka Brytania była na czele zapobiegania rozprzestrzeniania się epidemii, powiedział brytyjski minister obrony Michael Fallon. Premier UK David Cameron zapowiedział, że na lotniskach będą wywieszone plakaty z informacją o symptomach Eboli wraz z instrukcją, by zgłosić się do lekarza, jeśli pasażerowie są chorzy od trzech tygodni. Naczelna lekarz Wielkiej Brytanii Dame Sally Davies powiedziała, że jest to mało prawdopodobne, ale możliwe, że osoby zarażone Ebolą w Sierra Leone, Gwinei czy Liberii mogły przyjechać do Wielkiej Brytanii.

Śmiertelny wirus pochłonął życie ponad 3,400 osób w Gwinei, Sierra Leone i Liberii, zarażonych osób jest ponad 7,200. Ekonomiści bez skrupułów mówią, że konsekwencje wybuchu epidemii będą miały negatywny wpływ na rozwój gospodarki. Zwracają uwagę, że rozprzestrzenianie się Eboli poza Afryką zachodnią może doprowadzić do chaosu na międzynarodowych rynkach finansowych, podobnie jak przyczynił się wybuch epidemii SARS, który miał miejsce przeszło dekadę temu.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 13.10.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7500 

Do W. Brytanii4.7990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?