Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Recepta na szczęście

Umacniająca się brytyjska gospodarka bez wątpienia wpływa na lepsze samopoczucie mieszkańców Wysp Brytyjskich. Od trzech lat nie byli oni tak szczęśliwi i usatysfakcjonowani, wskazują najnowsze badania przeprowadzone przez Office for National Statistics (ONS).  Jednak nie do końca znana jest recepta na dobry stan ducha Brytyjczyków.

Od 2011, od czasu przeprowadzenia badań Personal Wellbeing na 165 tys. mieszkańcach Wysp Brytyjskich można śmiało stwierdzić, że zadowolenie z życia i uczucie szczęścia stopniowo wzrasta wśród Brytyjczyków. Poziom stanu niepokoju utrzymuje się na coraz niższym poziomie. Respondenci mieli za zadanie ocenić w skali od 1 do 10 jak bardzo są szczęśliwi, jak usatysfakcjonowani są ich życiem, jak wartościowe jest ich życie i w jakim stopniu są zaniepokojeni. Dawn Snape współautorka raportu powiedziała, że lepsza perspektywa zatrudnienia oraz rosnący przychód na gospodarstwo domowe w ostatnich latach to główne przyczyny, dla których Brytyjczycy uśmiechają się częściej. Wraz z polepszającymi się warunkami gospodarczymi, w szczególności ze zmniejszającym się bezrobociem Brytyjczycy widzą więcej pozytywnych aspektów w ich życiu, dodaje Snape.
 
Wskaźnik bezrobocia ma głęboki wpływ na stan ducha. Okazuje się jednak, że nie jest to warunek. Statystycy przyznają, że są zbici z tropu sytuacją w Irlandii Północnej. Mianowicie panuje tam stosunkowo wysokie bezrobocie w porównaniu do Anglii, Walii i Szkocji, lecz mieszkańcy Irlandii Północnej uważają się za szczęśliwych. Snape powiedziała, że nieustający optymizm Irlandczyków jest zagadką, która została poddana dalszym badaniom. Jedną możliwą odpowiedzią jest fakt, że mieszkańcy Irlandii Północnej, którzy pamiętają życie podczas Konfliktu Irlandii Północnej w latach 1968-1998 spostrzegają swoją obecną sytuację w bardziej pozytywnym świetle. Chociaż w Irlandii Północnej panuje wysokie bezrobocie Irlandczycy naprawdę nie przejmują się tym faktem. Nie wiemy, dlaczego tak się dzieje, być może jest to zasługa społecznej interakcji, poczucia wspólnoty – może sprowadza się to do życie sprzed 15 lat, kiedy w Irlandii Północnej panował konflikt o podłożu etniczno-politycznym. Według raportu aż cztery na pięć miejsc w kategorii najszczęśliwsze miejsce w Wielkiej Brytanii należą do Irlandii Północnej. Są to Antrim, Fermanagh, Omagh Dungannon oraz angielski dystrykt Babergh w hrabstwie Suffolk. Okazało się, że mieszkańcy Richmondshire w hrabstwie Yorkshire cechują się najniższym stopniem stanu niepokoju.
 
Najnieszczęśliwsi mieszkańcy Wysp Brytyjskich mieszkają w Barrow-in-Furness w hrabstwie Kumbria, Dartford w hrabstwie Kent, Torridge w hrabstwie Devon, Maldon w hrabstwie Essex a także w South Ribble w hrabstwie Lancashire. Londyńczycy mają niższe poczucie szczęścia niż wynosi średnia Wielkiej Brytanii. Ponadto w Londynie są trzy obszary spośród pięciu, w których mieszkańcy są najbardziej zatroskani. Należą do nich gmina Hackney, gmina Lambeth oraz gmina Barking and Dagenham.
 
Trwające badania dotyczące stanu szczęścia mieszkańców Wielkiej Brytanii są prowadzone na zlecenie premiera UK Davida Camerona, który wydał takie rozporządzenie w 2011 roku. W tamtym czasie Cameron określił polepszające się poczucie stanu ducha społeczeństwa, jako najważniejsze wyzwanie polityczne naszych czasów.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 30.09.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7150 

Do W. Brytanii4.7590 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?