Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Skład Wielkiej Brytanii pozostaje bez zmian

A jednak mieszkańcy Szkocji zdecydowali, że będą nadal wchodzić w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Szalka przechyliła się na stronę przeciwników niepodległości Szkocji. Wygrali oni 55 proc. głosów do 45 proc.

Na wieść o wygranej przeciwników na rzecz opuszczenia UK pierwszy minister Szkocji Alex Salmond wzywa do jedności narodu i zwraca się, by partie unionistyczne przyznały Szkocji większą autonomię. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron jest zadowolony z wyniku referendum i skłonny przyznania nowych prerogatyw Szkocji, a także Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Pierwszy premier Walii Carwyn Jones oraz pierwszy premier Irlandii Północnej Peter Robinson również nie kryją swojego zadowolenia w wyniku pozostania Szkocji w UK.
    
Historyczne referendum nie przyniosło sensacji. Ponad 300-letnia unia okazała się być nierozerwalna. Referendum ws. niepodległości Szkocji a wraz z nim towarzyszące kampanie spowodowało, że na głosowanie przyszli nawet ci, którzy odwrócili się swego czasu od polityki. Przeszło 85 proc. Szkotów oddało głos w związku z tym Salmond wyraża swoje zadowolenia z frekwencji podczas głosowania oraz tak licznych głosów za secesją kraju. Jednak niewystarczająca liczba głosów oznacza, że mieszkańcy Szkocji muszą zaakceptować wybór większości za pozostaniem Szkocji w UK.  Decyzja przemawiająca za tym, że skład Wielkiej Brytanii pozostaje bez zmian została podjęta być może na całe życie, powiedział Salmond. Przyznaje on, że takie referendum może zdarzyć się raz na pokolenie, natomiast Szkoci mają szanse wielokrotnie przypominać rządowi brytyjskiemu o uprawnieniach obiecanych w zamian za pozostanie Szkocji w UK.
   
W 28 okręgach referendalnych spośród 32 większość głosujących opowiedziała się przeciwko odstąpienia Szkocji z UK. W grupie tych okręgów znalazła się stolica Szkocji Edinburgh, w której 194.638 mieszkańców było przeciwko separacji kraju, w porównaniu do 123.927 aprobujących „wyjście” Szkocji z UK.  Mieszkańcy Glasgow, Dundee, West Dunbartonshire oraz North Lanarkshire byli za niepodległością Szkocji.
 
Salmond podał do publicznej informacji, że jego rządy, jako premiera Szkocji oraz przywódcy Szkockiej Partii Narodowej (SPN) dobiegają końca. Nie będzie on już kandydował na szefa SPN w listopadzie. Nadszedł czas, by pałeczkę przejął ktoś inny. Potencjalnie mówi się o Nicoli Sturgeon, najbliższym sojuszniku i wicepremier Salmona od siedmiu lat. Sturgeon nie mogłaby sobie wymarzyć lepszego zaszczytu niż właśnie bycie głową SPN.  

Według Camerona Salmond jest utalentowanym politykiem z pasją, który efektownie pełni role pierwszego ministra. Mimo całkowicie rozbieżnych opinii na temat niepodległości Szkocji, i innych kwestii, jestem winny szacunku oraz adoracji dla polityki, jaką prowadził Salmond, dodał Cameron. Lider Partii Pracy Ed Miliband również przedstawia Salmonda w pozytywnym świetle, jako budzącego szacunek polityka, który wiedział, czego chce uparcie opowiadając się za tym.

Znamy wolę mieszkańców Szkocji, wygrał zdrowy rozsądek i strach przed tym, co nowe, w związku z tym można się spodziewać, że nie doświadczymy póki, co, kolejnych wystąpień i kampanii. Szkockie niepodległościowe referendum zostanie zapisane na kartach historii i może teraz stać się pożywka dla ruchów narodowościowych w innych krajach Europy.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 22.09.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7500 

Do W. Brytanii4.7990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?