Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Invictus Games dla weteranów wojennych

Zakończyły się czterodniowe rozgrywki sportowe Invictus Games inspirowane na amerykańskim turnieju sportowym Warrior Games, w którym biorą udział niepełnosprawni weterani. Debiut Invictus Games odbył się w kompleksie Queen Elizabeth Olympic Park w Londynie w dniach od 10 do 14 września.

Na ceremonii otwarcia byli obecni premier David Cameron, książę Harry, książę William, książę Filip i księżna Kamila. Amerykańska pierwsza dama Michelle Obama w sposób interaktywny zabrała głos podczas wydarzenia.
 
Podczas uroczystości otwarcia Idris Elba zarecytowała wiersz pod tytułem “Invictus” napisany przez Williama Ernesta Henley’a. Wiersz wyznaje idee bycia silnym w obliczu napotykanych trudności. Końcowe linijki wiersza “I am the captain of my soul; I am the master of my fate” mają związek z “I AM”, czyli z logo Invictus Games, które przemawia za tym, że wszyscy weterani wojenni są w stanie wrócić do formy fizycznej. W turnieju wzięło udział 416 atletów konkurowali oni w 9 dyscyplinach sportowych: lekkoatletyka, łucznictwo, wioślarstwo halowe, trójbój siłowy, kolarstwo szosowe, siatkówka na siedząco, pływanie, koszykówka na wózkach oraz rugby na wózkach. Atleci pochodzili z Afganistanu, Australii, Danii, Estonii, Francji, Gruzji, Holandii, Kanady, Niemiec, Nowej Zelandii, USA i Włoch. Najliczniejsza była drużyna Brytyjskich Sił Zbrojnych, w której było aż 130 uczestników.
 
Na ceremonii zakończenia Invictus Games w oświadczeniu od królowej Elżbiety II odczytanym przez gospodarza turnieju księcia Harry’ego dowiadujemy się, że królowa jest głęboko poruszona odwagą, determinacją i talentem weteranów. Podziwia ich za to, że pokonali wszelkie trudności, by wziąć udział w rozgrywkach. Monarchini UK powiedziała, że sukces Invictus Games nie może być oceniany na podstawie zdobytych medali, lecz na wznowionym poczuciu pewności we własne siły. Wnuk królowej Elżbiety dodał od siebie, że uczestnicy pokazali ich niepokonany charakter.
 
Cameron przyznał, że Invictus Games powinno zawitać na stałe w kalendarzu wydarzeń w UK. Invictus Games wywołał euforię wśród krajów na całym świecie. Wyrażają one chęć organizacji tego turnieju w kolejnych latach, USA zadeklarowała, że zrobi to w 2016 roku, a Kanada w roku 2017. Książe Harry żywi nadzieje, że uda się zorganizować kolejne Invictus Games na terenie Wielkiej Brytanii.
 
Wraz z poparciem burmistrza Londynu Borisa Johnsona, London Organising Committee of the Olympic and Paralympic Games oraz Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii udało się zorganizować Invictus Games w ciągu 10 miesięcy.  Projekt został sfinansowany w wysokości 1mln funtów przez Royal Foundation - organizację ustanowioną przez księcia Harry’ego, księcia i księżną Cambridge, taką samą ilość środków finansowych przekazał kanclerz George Osborne uzbieraną z podatków nałożonych na banki w wyniku afery Libor. Sponsorami były również dwie brytyjskie firmy Jaguar i Land Rover.
   
Wojna zmieniła życie wielu osób. Cierpią oni w wyniku długotrwałych okaleczeń zarówno fizycznych jak i psychicznych. Invictus Games ma na celu zmiany ich życia. Jest to bez wątpienia znaczące wydarzenie i, tym samym wielkie osiągnięcia dla księcia Harry’ego. Invictus Games demonstruje siłę sportu, który zachęca do powrotu do sprawności weteranów, i przekonania, że są oni niezapomniani biorąc niegdyś udział w wojnach.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 17.09.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7150 

Do W. Brytanii4.7590 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?