Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Nowe doniesienia o Stonehenge

Wyjątkowe suche lato w 2011 roku i zbyt krótki wąż do podlewania trawników ujawniają jeden z sekretów Stonehenge. Brzmi to nieco absurdalnie, jednak przez lata żaden archeolog nie dowiódł tego, co udało się odkryć Timowi Daw robotnikowi zatrudnianemu przez English Heritage.

Mimo to, że Stonehenge należy do najpopularniejszych obiektów na świecie nie oznacza, że został do końca odkryty. Jak się okazuje wciąż skrywa tajemnice, które intrygują archeologów i społeczność w każdym zakątku świata.

Naukowcy utrzymują, że niewystarczająco długi szlauch być może pomógł im rozwiązać długotrwałe tajemnice Stonehenge: czy budowla megalityczna miała pierwotnie kształt koła czy nie. Dziś wiadomo, że prawdopodobnie stanowił krąg. Szlauch był używany do podlewania trawnika wokół kamieni, jednak, gdy nie udało się podlać wszystkich zakątków zabytku, Daw zaczął dociekać, dlaczego trawa w niektórych miejscach nie odrasta wszędzie tak samo. Po pewnym czasie Daw zdał sobie sprawę, że brązowe cienie to miejsca, gdzie kiedyś stały brakujące kamienie. Skojarzył ten widok z wizualizacjami archeologów pracujących w Stonehenge, którzy szacowali, że dokładnie w tych miejscach powinny niegdyś stać skały.   
    
Z wykorzystaniem nowoczesnego magnetometru GPS, zaawansowanego technologicznie georadaru, skaneru laserowego 3D i oprogramowania pozwalającego na korzystanie z tych wszystkich urządzeń w kontekście badań archeologicznych świat zyskał nowe doniesienia w związku ze Stonehenge. Bowiem archeolodzy odkryli 17 nowych skalnych struktur i setki archeologicznych skarbów wokół neolitycznych kamieni na równinie Salisbury, na obszarze hrabstwa Wilshire, przekształcając tym samym wizje historycznego miejsca.  Wszystkie znaleziska znajdują się pod ziemią. Według bezprecedensowych badań starożytnych terenów Stonehenge znajduje się w sercu rozwlekłego krajobrazu świątyń, kurhanów, jam oraz kapliczek. Zdaniem archeologów duże znaczenie może mieć odkryty tzw. Heelstone – wielki blok piaskowca u wejścia do wnętrza kamiennego kręgu Stonehenge oraz tzw. Cursus – rów ziemny z wałem o długości ok. 3km i szerokości 100 m. Uważa się, że właśnie Heelstone i Cursus stanowią elementy związane ze świętowaniem przesilenia letniego. Zebrane po raz pierwszy obrazy historycznego miejsca na cyfrowej mapie wskazują na ciężką pracę archeologów. Poprzez nowe odkrycia przybliżają oni pierwotny wygląd okolicy Stonehenge, w którym pierwsze kamienie zostały wzniesione w roku 3100 przed naszą erą.
 
Zmienia to radykalnie nasz pogląd o Stonehenge, utrzymuje Vince Gaffney, archeolog z Uniwersytetu w Birmingham. W przeszłości uważano, że Stonehenge stoi w zupełnej izolacji, jednak tak nie było, jest on bezwzględnie ogromny. Wokół Stonehenge ludzie tworzyli ich własne świątynie i kapliczki. Możemy dostrzec, że cały krajobraz został stworzony w bardzo kompleksowy sposób, dodaje Gaffney.

Na dzień dzisiejszy jesteśmy mądrzejsi o kolejne fakty związane ze Stonehenge. Jednak nie zmienia to faktu, że w pełni zostały rozwikłane wszelkie informacje na jej temat. Stonehenge wciąż pozostaje ziemią nieznaną.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 12.09.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7300 

Do W. Brytanii4.7790 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?