Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Elżbieta II nie zabierze głosu w sprawie szkockiego referendum niepodległościowego

W przeddzień szkockiego referendum niepodległościowego sytuacja w Wielkiej Brytanii robi się coraz bardziej emocjonująca. Panikę wśród angielskich polityków wywołał wynik ostatniego sondażu TNS na Wyspach Brytyjskich, w którym po raz pierwszy większość szkockich wyborców opowiedziała się za niepodległością ich kraju. Zostało kilka dni, by uratować Wielką Brytanii. Wiadomo już, że Wielka Brytania prawdopodobnie nie może liczyć na pogląd samej królowej Elżbiety II.    

Podczas publicznego wystąpienia królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II powiedziała, że nie będzie interweniować w kwestii nadchodzącego szkockiego referendum niepodległościowego. Wręcz przeciwnie jej postawa w stosunku do głosowania będzie bez wątpienia neutralna.  Niektórzy ministrowie sugerują, że monarchini, która stanowczo opowiada się za ustrojem scentralizowanym w Wielkiej Brytanii powinna zaangażować się w los referendum. Pałac Buckingham podkreśla, że królowa Elżbieta II pozostanie jednak bezstronna. Pierwszy minister Szkocji, Alex Salmond zaryzykował wzbudzenie kontrowersji deklarując, że w ostatnim czasie odbył spotkanie z królową Elżbietą II w Balmoral, dla której rzekomo ma być to zaszczyt panować nad niezależną Szkocją.  

Na podstawie królewskich źródeł można jasno stwierdzić, że nie było żadnych sugestii ze strony rządu brytyjskiego oraz opozycji, by królowa Elżbieta II opowiadała się po którejś stronie. Rzecznik Pałacu Buckingham powiedział, że konstytucyjna bezstronność monarchy jest ustanowioną zasadą demokracji i której królowa Elżbieta II przestrzega nieustannie przez cały jej okres panowania.

Wszelkie sugestie, że obecna królowa Wielkiej Brytanii powinna chcieć mieć wpływ na wynik obecnej kampanii są kategorycznie nieodpowiednie. Jest to kwestia mieszkańców Szkocji. Alistair Darling lider kampanii na rzecz utrzymania Zjednoczonego Królestwa Better Together powiedział, że królowa Elżbieta II nie miesza się w politykę, co jest jednym z wielu powodów, dla których cieszy się tak wielkim szacunkiem w całej Wielkiej Brytanii. Według nieoficjalnych źródeł obecna monarchini UK podczas referendum 18 wrześnie br. będzie przebywać w prywatnej posiadłości w regionie Highlands.

Pałac Buckingham niejednokrotnie podkreśla, że królowa UK jest politycznie bezstronna, lecz jedno ze źródeł podaje, że nie trzeba być geniuszem, aby stwierdzić, że obecna monarchini jest zwolennikiem państwa scentralizowanego. W przemówieniu do parlamentarzystów podczas srebrnego jubileuszu w 1977 roku, królowa Elżbieta II powiedziała, że nie może zapomnieć, że została koronowana na królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Być może ten jubileusz to czas, by przypomnieć wszystkim mieszkańcom Wielkiej Brytanii o korzyściach, których doświadczyliśmy dzięki Aktom Unii z 1800, zarówno w kraju jak i na międzynarodowym szczeblu. Przemówienie to zostało zinterpretowane, jako sprzeciw królowej wobec ówczesnej polityki laburzystowskiego rządu Jamesa Callaghana, który dążył do zdecentralizowania państwa i przyznania większej samodzielności Szkocji i Walii. W wypowiedzi królowej ewidentnie widać, że jej aspiracje przemawiają za utrzymaniem związku Anglii i Szkocji. Mieszkańcy Wysp Brytyjskich mogą snuć domysły, jakimi poglądami kieruje się królowa Elżbieta II. Jednak czy zdoła to przekonać Szkotów do podjęcia słusznej decyzji nie może zostać przesądzone.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 12.09.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7500 

Do W. Brytanii4.7990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?