Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Kuba Rozpruwacz zdemaskowany

Jesteśmy świadkami sensacyjnych doniesień dotyczących prawdziwej tożsamości Kuby Rozpruwacza (Jack the Ripper), na temat, którego wysunięto ponad sto teorii. Najmroczniejsza londyńska zagadka, która od lat fascynuje świat została rozwiązana po blisko 130 latach przez brytyjskiego detektywa-amatora Russela Edwardsa.

Edwards podtrzymuje swoje doniesienia na podstawie zbadanego DNA, które znalazł na szalu wylicytowanym na aukcji w Bury St Edmunds, Suffolk należącego do Catherine Eddowes – jednej z pięciu ofiar Kuby Rozpruwacza.
 
Edwards z pomocą eksperta w dziedzinie biologii molekularnej Jarim Louhelainenem, użył pionierskiej metody do analizy DNA znalezionego na szalu. Edwardsowi udało się odnaleźć żyjących potomków zarówno z rodziny Eddowes jak i Kośmińskiego, porównał on ich sekwencje DNA do DNA znalezionego na szalu otrzymując wyniki wskazujące na pokrewieństwo badanych. Detektyw-amator jest pewny na 100%, że morderca z czasów wiktoriańskich to żyd polskiego pochodzenia o nazwisku Aaron Kośmiński. DNA nie kłamie, – zatem to bezsporne dowody, w związku z tym sprawa Kuby Rozpruwacza jest zamknięta, dodaje Edwards.
 
Aaron Kośmiński, który wraz z rodziną wyemigrował do Londynu, by uniknąć pogromu na terenach okupowanej Polski przez carską Rosję w latach 80 XIX wieku, był wśród podejrzanych o zabójstwa. Lista podejrzanych przekraczała 100 osób, wśród nich figurował również wnuk brytyjskiej królowej Wiktorii – książę Albert Wiktor, malarz Walter Richard Sickert oraz premier Wielkiej Brytanii William Gladstone. Makabryczna seria morderstw jesienią w 1888 roku w Whitechapel pochłonęła życie, co najmniej pięciu kobiet, które zostały okaleczone w bestialski sposób i pozostawione na ulicach East Endu w Londynie. Ówczesna kryminologia była w stadium rozwoju, nigdy nie udało się schwytać człowieka odpowiedzialnego za morderstwa. Nikt nie potrafił zrozumieć motywu tej zbrodni. Te niebywałe okrucieństwa współcześnie zinterpretowano, że za zbrodniami kryje się chirurg psychopata, jednak pozostawało to tylko domysłami, bo zbrodniarz nigdy nie został złapany na gorącym uczynku. Dziś po ujawnieniu wyników badań z wykorzystaniem nowoczesnej medycyny sądowej wiemy, że za Kubą Rozpruwaczem krył się fryzjer Aaron Kośmiński, wtedy 23-letni mężczyzna, który zmarł w zakładzie psychiatrycznym w wieku 53 lat, co najdziwniejsze pracownicy szpitala uznali, że Kośmiński nie był skłonny do przemocy.

Mrożąca krew w żyłach zagadka wprawiła w zakłopotanie niejednego kryminologa będąc jednocześnie inspiracją dla wielu pisarzy i reżyserów. Sam Edwards, który po części został natchnięty do podjęcia badań po obejrzeniu filmu „Z piekła rodem” w reżyserii braci Alberta i Allena Hughesów opublikował jego odkrycia w książce pod tytułem „Naming Jack the Ripper”. Zapewne ujawnienie prawdziwej tożsamości sprawcy pobudzi wyobraźnie osób pochłoniętych światem książki i filmu, i w konsekwencji powstanie masa publikacji spekulująca na temat tożsamości i motywu Kuby Rozpruwacza. Jednak mówi się, że sensacyjne odkrycie może nie mieć związku z faktami a być jedynie zabiegiem marketingowym i promocją nowej książki Edwardsa.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 10.09.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?