Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Jean-Claude Juncker chce płeć piękną w Komisji Europejskiej

Jean-Claude Juncker przewodniczący Komisji Europejskiej wyraził frustrację, że pomimo jego niejednokrotnych wołań, by liderzy krajów Unii Europejskiej wybierali więcej kobiet do jego gremium, większość rządów europejskich wybrało mężczyzn na unijnego komisarza. Rząd brytyjski jest wśród rządów, który mianował mężczyznę na stanowisko komisarza KE. Juncker podtrzymuje ważność kobiecej reprezentacji w KE, bez której nie będzie ona ani uzasadniona ani wiarygodna. W związku z tym Juncker nalega, by kilka rządów „zesłało mu” kobiety.

Premier UK David Cameron wywołał zdziwienie wśród ministrów wybierając Jonathana Hilla, barona Hill of Oareford - byłego przewodniczącego Izby Gmin, na przedstawiciela Wielkiej Brytanii w nowym składzie Komisji Europejskiej. Cameron ma nadzieje, że lord Hill obejmie jedno z czołowych ekonomicznych stanowisk. Podkreśla, że lord Hill pełnił stanowisko sekretarza politycznego Johna Majora podczas negocjacji w sprawie Traktatu z Maastricht. Posiada, więc on potrzebne umiejętności i doświadczenie, by utrzymać wpływ UK, który zmniejszył się w wyniku faktu, że Cameron chce renegocjować członkostwo UK i przeprowadzenia referendum dotyczącego przyszłości kraju w UE w 2017 roku.

Wybór Camerona również doprowadził do niezadowolenia samego Junckera, który rzekomo musiał wygooglować nazwisko Hilla, twierdząc, że jego status w Europie jest raczej nieznany. Wybór Hilla jest uważany, jako protest ze strony Camerona, który zakwestionował słuszność nominacji Junckera – arcy-federalistę w ślad za wyborami do Europarlamentu.     Korespondent polityczny BBC Carole Walker powiedziała, że można jasno dostrzec, że Cameron i Juncker nie prowadzili żadnych rozmów od lipcowego spotkania – po tym jak Juncker został ogłoszony nowym przewodniczącym KE.   

Liderzy krajów UE omówią rozlokowanie stanowisk na szczycie w Brukseli w ten weekend, podwójna uwaga będzie zwrócona, kto zastąpi Catherine Margaret Ashton - wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, która została pierwszą kobietą wybraną na to stanowisko w 2009 roku przez Gordona Browna.
 
Juncker, były premier Luksemburgu, którego nominacja nie została poparta przez Camerona i premiera Węgier Viktora Orbana, powiedział, że jest niezadowolony z proporcji płci nominacji, jakie otrzymał i domaga się o ponowne przemyślenie wyboru przedstawicieli krajów UE do KE. Francja, Niemcy, Hiszpania, Grecja i Irlandia mianowały mężczyzn, natomiast Szwecja i Włochy znalazły się w garstce krajów UE, które wybrały na komisarza płeć przeciwną.
 
Jeśli wciąż nie będzie równowagi pomiędzy męskimi i żeńskimi nominacjami, Juncker dodaje, że będzie zmuszony do przywrócenia balansu poprzez jego własny sposób rozlokowania stanowisk.  Członkinie Komisji Europejskiej z pewnością otrzymają wysokie szanse na otrzymanie ważniejszych tek w nowej KE, a nawet najbardziej oczekiwanej posady zastępczyni samego przewodniczącego KE, zwraca uwagę Juncker.
   
Komisja Europejska musi zostać zatwierdzona przez głosowanie w Parlamencie Europejskim, który utrzymuje, że “równowaga płci” oznacza inkluzję, przynajmniej 10 kobiet w KE, będzie to stanowić kluczowy czynnik wsparcia posłów. PE jest zaniepokojony, że obecnie praktycznie wszyscy potencjalni kandydaci do KE to mężczyźni. PE nie zaakceptuje klubu dżentelmenów.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 27.08.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7800 

Do W. Brytanii4.8270 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?