Przelewy do Polski 4.6900 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 0.21% 

Współpraca UK i syryjskiego dyktatora przeciwko Państwu Islamskiemu

Wielka Brytania powinna prowadzić otwarte rozmowy z syryjskim dyktatorem Basharem al-Assadem w celu zwalczenia Isis tj. Państwa Islamskiego, utrzymuje generał lord Dannatt, były szef Sztabu Obrony.

Zachód musi uzyskać pozwolenie rządu syryjskiego, żeby rozpocząć atak powietrzny na islamskich bojowników. W celu utrzymania dobrych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, które już prowadzą atak bombowy na islamskich wojowników, nadejdzie czas, że i brytyjskie samoloty Tornado nie będą pełniły jedynie misji nadzorczych, a do ich zadań będzie należał również atak bombowy.

Takie spostrzeżenia pochodzą po tym jak generał Martin Dempsey, kierownik Joint Chiefs of Staff powiedział, że ataki na terenie Syrii są konieczne, by zwalczyć organizację. Uwagi generała lorda Dannatta padły niespełna rok po tym jak premier UK David Cameron stracił głos Izby Gmin upoważniający do ataków lotniczych na prezydenta Assada w odpowiedzi na ataki z użyciem broni chemicznej na cywilów.

Wielka Brytania i jej sojusznicy kilkakrotnie domagali się, aby Assad zakończył trzyletnią wojnę cywilną. Isis musi być skonfrontowany i pokonany w Iraku i Syrii zanim rozprzestrzeni się w innych regionach, powiedział lord Dannatt. Nie można poradzić sobie z połową problemu. Porzekadło „wróg mojego wroga jest moim przyjacielem” zaczyna mieć odzwierciedlenie w relacjach Wielkiej Brytanii z Iranem. Konwersacja z Assadem musi mieć miejsce. Chociażby, dlatego, że w przypadku pytań odnoście ataków lotniczych w syryjskiej przestrzeni powietrznej aprobata reżimu Assada jest konieczna.  

Były szef sztabu generalnego powiedział, że warto po prostu odzwierciedlić, kto w rzeczywistości rozumie Syrie. Przez ostatnie dwa trzy lata Syria okazała się być zróżnicowanym i skomplikowanym państwem. Myślę, że powodem, całkiem słusznie, że Parlament Brytyjski był przeciwny interwencji w Syrii rok temu i nie przyłączył się do amerykańskich ataków lotniczych było to, że UK nie była pewna, po której stronie stanąć, dodał szef sztabu generalnego. To, co stało się jasne w ciągu ostatnich kilku miesięcy to to, że Isis jest okrutny. Państwo Islamskie otrzymało cios od samego Assada, dlatego też widoczne są jego działania w Iraku.

Lord Dannatt niejednokrotnie zwracał się do Parlamentu w celu rozwiązania kryzysu. Ubiegłej nocy prezydent Francji Francois Hollande powiedział, że w dzisiejszych czasach świat ma dylemat pomiędzy zwalczaniem Assada a obaleniem Isis. Hollande utrzymuje, że jeśli dwa lata temu, zostałyby poczynione działania, by zapewnić przemianę, nie byłoby Państwa Islamskiego. Natomiast, jeśli rok temu główne siły zareagowałyby na użycie broni chemicznej, dziś kraje nie byłyby postawione przed wyborem albo dyktatora albo grupy terrorystycznej.

Państwo Islamskieg musi zostać wyeliminowane bez względu na użyte środki i działania, powiedział Sir Malcolm Rifkind, były minister obrony Wielkiej Brytanii i były szef dyplomacji. Czasami trzeba nawiązać kontakty z ludźmi, którzy są nadzwyczaj okrutni, by pozbyć się ludzi, którzy są jeszcze gorsi od nich. Jednak czy rzeczywiście dojdzie do sojuszu UK z Assadem? Jest wiele głosów dezaprobaty za tym przymierzem. Między innymi minister spraw zagranicznych Philip Hammond wyklucza zjednanie z Syrią w celu walki z ekstremistami.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 25.08.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7630 

Do W. Brytanii4.7924 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?