Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

John Major opowiada się za imigrantami

John Major

W dobie trwających ograniczeń względem imigrantów, którzy już przebywają na Wyspach Brytyjskich i tych, którzy szykują się do osiedlenia w kraju można znaleźć słowa otuchy z ust Johna Majora, byłego premiera Wielkiej Brytanii. Major w wywiadzie z historykiem Peterem Hennessy’em podzielił się refleksjami odnośnie imigrantów.

Polityk otwarcie mówi, że imigranci to „woły robocze i urodzeni konserwatyści”. Według Majora imigranci powinni być cenieni za odwagę i determinację, jaką mają decydując się na rozłąkę z rodziną i pracę setki kilometrów od domu rodzinnego, aby zapewnić lepszy byt najbliższym. Major chwali imigrantów, których poznał, jako dziecko i dodał, że kiedy dorastał panowały odmienne wartości społeczne względem osób, które przybywały do Wielkiej Brytanii w latach 50 XX wieku.    

Nie wszyscy imigranci, z którymi Major miał do czynienie przyjeżdżali na Wyspy Brytyjskie z myślą o czerpaniu jak największych korzyści z brytyjskiego systemu opieki społecznej. Major komentuje temat imigracji w odpowiedzi na szeroko znane starania obecnego premiera UK Davida Camerona, który chce ograniczyć liczbę imigrantów przybywających na Wyspy Brytyjskie. Cameron dodaje, że brytyjski system imigracyjny musi stawiać na pierwszym miejscu Wielką Brytanię i upewnić się, że nie jest ona „naiwnym krajem”. Wręcz przeciwnie Cameron chce pokazać, że UK zrobi wszystko, aby utrudnić imigrantom „zapuszczenie korzeni” w kraju. W ostatniej interwencji w stosunku do imigracji Cameron powiedział, że rząd brytyjski zmienił zasady tak, aby nikt nie mógł przybyć na Wyspy Brytyjskie i w sposób natychmiastowy otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, takie osoby muszą poczekać przynajmniej trzy miesiące.
 
Major, jako dziecko miał za sąsiadów imigrantów. Bawił się z nimi. Nie doświadczył tego, aby ludzie napływający do Wielkiej Brytanii przybywali tylko i wyłącznie, aby żyć z zasiłków. Owi imigranci byli oddani pracy i pełni poświęcenia życia prywatnego. Taka postawa wskazuje na instynkt konserwatywny, dodaje Major. Pogląd Majora jest przeciwny do idei Camerona, który chce utrudnić życie imigrantom w UK.

Baroness Warsi, która zrezygnowała ze stołka w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w ubiegłym tygodniu, stwierdziła, że Konserwatyści będą zmagać się w wyborach, aby wygrać absolutną większością. Wszystko, dlatego, że partia Konserwatywna nie wypowiada się dobrze o wyborcach o odmiennym pochodzeniu etnicznym, i wcale nie kieruje swoich idee na rzecz takich osób.    

W wywiadzie Major również przyznaje, że wiedział już w roku 1992, że nie wygra wyborów w 1997 roku. Dzień po wyborach powszechnych w 1992 roku, Major i Chris Patten już wtedy były deputowany do Gmin, jako reprezentant okręgu Bath przebywali przy Downig Street 10. W owym czasie doszli do wspólnego wniosku, że Partia Pracy przejmie urząd w następnych wyborach. Wizja przegranej była wzmocniona przez konsekwencje Czarnej Środy, kiedy to nastąpił kryzys ekonomiczny, upadek wielu przedsiębiorstw oraz załamanie się rynku mieszkaniowego.

Otwarte granice Wielkiej Brytanii umożliwiają napływ licznej grupy obcokrajowców. Dzięki nim kraj w pewnym stopniu lepiej prosperuje. Jednak niektórzy osłabiają koniunkturę państwa poprzez nieustanne żerowanie na systemie opieki społecznej. W związku z tym wśród rdzennych Brytyjczycy rodzi się uprzedzenie do wszystkich imigrantów, którzy są oceniani tą samą miarą. Miejmy nadzieje, że pogląd na potencjalnego imigranta wkrótce się zmieni, chociażby przez fakt, że rośnie wskaźnik liczby zatrudnionych imigrantów.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 18.08.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?