Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Szokujący sposób przyznawania wiz studenckich w UK

Po śledztwie BBC wcześniej w tym roku ruszają kolejne dochodzenia w sprawie przekrętów w otrzymywaniu wiz studenckich. Wprawiający w osłupienie lutowy materiał przedstawiający proces odbywania się egzaminu z języka angielskiego pokazuje jak egzaminatorzy z ośrodków zatwierdzonych przez brytyjski rząd dyktują odpowiedzi do egzaminu.

Imigranci mieli być również zastępowani przez anglojęzyczne osoby, które przystępowały za nich do egzaminu. To karygodne, aby zorganizowane podziemie pomagało studentom-cudzoziemcom obchodzić prawny system nabywania wiz.
 
Tajny materiał filmowy w ramach dochodzenia BBC Panorama ujawnia systematyczne oszustwo w systemie otrzymywania wiz studenckich. Szacuje się, że 48 tys. imigrantów mogło nieuczciwie nabyć certyfikat z języka angielskiego pomimo faktu, że nie potrafią porozumiewać się w tym języku, podtrzymuje brytyjski rząd.
 
Minister ds. Imigracji James Brokenshire ogłosił w Izbie Gmin, że dochodzenie w kwestii nadużycia systemu wydawania wiz studenckich ma charakter działalności przestępczej, cała sprawa będzie w pełni poddana dochodzeniu.  Spośród 48 tys. Certyfikatów 29 tys. z nich zostało unieważnionych, natomiast 19 tys. zostało uznanych, jako “podejrzane”. Brokenshire dodaje, że prawdopodobnie ostateczna liczba będzie znacznie wyższa.
 
Brytyjski rząd nie jest przygotowany, aby tolerować takie postępowanie. Od początku lutego br. urzędnicy imigracyjni zajmujący się egzekwowaniem prawa z pomocą Narodowej Agencji Kryminalnej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (National Crime Agency of The United Kingdom) oraz urzędników z UK Visas and Immigration (UKVI) przeprowadzają szczegółowe i o szerokim zasięgu dochodzenia w sprawie działań przez zorganizowanych przestępców, którzy uciekli się do podrabiania testów z języka angielskiego studentów ubiegających się o wizę. Poddane dochodzeniu zostały również koledże oraz uniwersytety w celu upewnienia się, że studenci spełniają kryteria systemu imigracyjnego.

Przestępcy muszą być gotowi stawić czoło dochodzeniom karnym, a osoby, które przebywają nielegalnie na terenie Wielkiej Brytanii zostaną deportowani, dodaje Brokenshire. Minister spraw wewnętrznych w gabinecie cieni David Hanson przyznaje, że jest zdumiony w wyniku obecnej sytuacji przyznawania wiz studenckich.
 
Każdego roku około 100 tys. studentów spoza Unii Europejskiej otrzymuje przedłużenie wizy, aby móc legalnie przebywać w Wielkiej Brytanii.  Edukacja dla niektórych imigrantów spoza UE jest rzekomo jedynie pretekstem, by dostać się na Wyspy Brytyjskie, a potem załapać się do jakieś nielegalnej pracy. Niektórzy słabo mówią po angielsku, jednak udało im się otrzymać wizę studencką w „wyniku dobrego serca” egzaminatorów. Ten nielegalny sposób nabywania „świstku” zostanie niebawem ukrócony. W ostatnim czasie wprowadza się coraz to nowe restrykcje mające doprowadzić do uczciwego załatwiania wszelkich formalności.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 26.06.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7800 

Do W. Brytanii4.8270 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?